שתף קטע נבחר

הכלב הקדום ביותר באמריקה: בן 9,400 שנה

עדויות בנות כמעט עשרת אלפים שנה לקיומם של כלבי מחמד נמצאו בדרום טקסס. הממצאים מלמדים שהכלב היה חברו הטוב ביותר של האינדיאני כבר לפני אלפי שנים, ושלעיתים הרעב מסוגל לנצח אפילו את החברות הקרובה ביותר

כבר לפני כמעט 10,000 שנה סיפק חברו הטוב ביותר של האדם הגנה, ידידות – ומידי פעם גם ארוחה הגונה. כך טוענים חוקרים המתבססים על עצם שבורה שלהערכתם היא העדות המוקדמת ביותר לכלב מבוית באמריקה. המחקר יתפרסם בהמשך השנה בכתב העת המדעי American Journal of Physical Anthropology.

 

 

סמואל בלקנאפ, סטודנט מאוניברסיטת מיין, חשף את העצם כבר בשנות ה-70 לאחר שניתח פסולת אנושית אותה אסף בדרום טקסס, במסגרת מחקרו על תזונה אנושית קדומה. בדיקת פחמן של העצם מצאה כי היא בת 9,400 שנה ובדיקה נוספת של דנ"א קבעה כי מדובר בעצם של כלב ולא של חיה דומה אחרת כמו שועל, זאב או תן.

 

החוקר מעריך כי מכיוון שהעצם נמצאה בתוך ערימה של צואה אנושית ונראת כאילו עברה בתוך מערכת עיכול של בן-אדם, יתכן שהיא מהווה עדות לכך שכלבים באותה התקופה לא סיפקו רק ביטחון, חברה והגנה, אלא גם נאכלו על ידי בני אדם ואף גודלו במיוחד לצורך זה.

 

"הרבה אנשים במרכז אמריקה נהגו לאכול כלבים באופן קבוע", הוא אומר. הכלבים שימשו את האינדיאנים בשעת מחסור או לצורך חגיגות. "זה בהחלט היה נוהג מקובל בקרב אוכלוסיות רבות".


סמואל בלקנאפ מחזיק בגולגולת של כלב מבוית (צילום: AP)

 

לפי ההערכות, העצם חיברה בין הגולגולת לעמוד השדרה של הכלב, ולדברי בלקנאפ היא הייתה שייכת לכלבלב בן כלאיים שככל הנראה מזכיר את הכלבים הקטנים וקטני האף שהחזיקו האינדיאנים של המישורים הגדולים. 

 

כלבים שיחקו תפקיד מרכזי בתרבות האנושית במשך אלפי שנים: קיימות עדויות ארכיאולוגיות של כלבים מלפני 31,000 שנה באתר בבלגיה, ועדויות נוספות בנות 26,000 שנה ו-15,000 מצ'כיה ומסיביר בהתאמה - כך אומר פרופ' רוברט ווין מאוניברסיטת UCLA המתמחה באבולוציה של הכלב.

 

הוא מוסיף כי עד כה לא ידוע לנו על עדויות קדומות יותר לגבי כלבים בעולם החדש. חפירות ארכיאולוגיות אחרות מצאו כי העדות המוקדמת ביותר לקיומם של כלבים בארה"ב היא מלפני 8,000 שנה.

 

דרסי מורי, חוקר מאוניברסיטת רדפורד שמתמחה אף הוא באבולוציה של הכלב, אמר כי "יתכן שהכלב הקדום ביותר הוא בן 9,400 שנה – וייתכן שלא". החוקר ציין כי הוא ספקן לגבי תוצאות המחקר היות שהוא מבוסס על מחקר גנטי של עצם אחת בלבד, כשיש לקחת בחשבון את העובדה שכלבים דומים מאוד לזאבים מבחינה גנטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פה קבור הכלב: מערה בדרום טקסס
צילום: AP
מומלצים