שתף קטע נבחר

הרבנים הראשיים: עדיין אסור לעלות להר הבית

חברי הכנסת של המפד"ל לא הצליחו לשכנע את הרבנים הראשיים להתיר את העלייה להר. למרות זאת קבעו הרבנים כי "הסוגיה ההלכתית מונעת כניסה להר הבית בגלל קדושתו, אינה גורעת מאומה מהזכויות והבעלות של העם היהודי עליו"

הרבנים הראשיים לא נענו לבקשת חברי הכנסת של המפד"ל, להתיר עליית יהודים להר הבית כהוראת שעה. הבוקר (יום ה') נפגשו חברי הכנסת של המפד"ל, בראשות מנהיג המפלגה, יצחק לוי, עם הרבנים הראשיים, הרב ישראל מאיר לאו והרב אליהו בקשי דורון, בלשכתם של הרבנים בירושלים.

המפד"ל: "הנוכחות האזרחית היא החשובה"

חברי המפד"ל הם שיזמו את הפגישה, במגמה להביא להחלטות מעשיות של הרבנים הראשיים. הדרישה היתה שהרבנים לא יסתפקו עוד בהצהרות, אלה שיכריזו, כי בשל החשש לאובדן הריבונות היהודית בהר הבית, על היתר מיוחד לעליית יהודים להר הבית.
ח"כ זבולון אורלב נימק את בקשת חברי הכנסת של המפד"ל ואמר לרבנים כי "דווקא הנוכחות האזרחית ולא הצבאית היא החשובה במאבק על הריבונות היהודית בהר הבית".
לאחר הפגישה עם חברי הכנסת של המפד"ל קיימה מועצת הרבנות הראשית דיון וקיבלה החלטה כי "יש איסור הלכתי מוחלט למסור כל ריבונות או בעלות, בעקיפין או במישרין, לזרים על הר הבית". מועצת הרבנות הראשית קובעת כי "הריבונות של הר הבית היא של עם ישראל ועצם הדיון על כך מהווה חילול השם" וציינה כי "החלטה זו הינה המשך להחלטות מועצות הרבנות הראשית לדורותיהם".
עוד מציינת מועצת הרבנות הראשית בהחלטתה כי "הסוגיה ההלכתית שמונעת כניסה להר הבית בגלל קדושתו, אינה גורעת מאומה מהזכויות ומהבעלות של העם היהודי עליו".

ברק הבהיר כי לא יוותר על הריבונות בהר הבית

ביום חמישי שעבר התקשר ראש הממשלה אהוד ברק אל שני הרבנים הראשיים והעמיד אותם על רגישותו ומחוייבותו בנושא ירושלים והר הבית. אתמול שיגר ראש הממשלה מכתב אל הרב בקשי דורון בו שב והעלה על הכתב את מחוייבותו לעניין והבהיר כי יתייעץ עם הרבנים הראשיים בנושא. כמו כן ציין ברק כי "ישראל מעולם לא ויתרה על הר הבית לטובת הפלסטינים".
הרבנים הראשיים הביעו אכזבה מנוסח המכתב כיוון שיש בו אמירה לגבי עבר ההר, אך לא לגבי העתיד. כמו כן טענו שבשיחה שקיים איתם ברק, הוא היה הרבה יותר נחרץ.
היום, במהלך ישיבת מועצת הרבנות הראשית, הגיע אל הרב לאו מכתב נוסף בו שב ברק והבהיר את עמדתו, כי אינו מתכוון לחתום על כל מסמך שיעביר את הריבונות על הר הבית לידי הפלסטינים.
חברי המפד"ל יציעו כאלטרנטיבה, כי הרבנים הראשיים יקיימו כנס רבנים גדול יותר, בו יוחלט על התרת העלייה להר. בשבוע שעבר בכנס הרבנים למען הר הבית שהתקיים בישיבת הכותל, השמיעו אחדים מהרבנים ביקורת קשה על שלא התעקשו בעניין הר הבית ולא התירו עליית יהודים להר במשך 33 השנים שחלפו מאז שחרורו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביקה טישלר
הרב לאו. טיפול בגורל הר הבית
צביקה טישלר
צילום: זום 77
הרב בקשי. נקרא לדגל
צילום: זום 77
מיכאל קרמר
לוי. לא להפקיר את הר הבית
מיכאל קרמר
מומלצים