שתף קטע נבחר

יהדות זה הכי הכי, שנה רביעית

בראש השנה לאילנות חוגגים "יום הולדת" לכנסת - אבל לא רק. לפני ארבע שנים קם ערוץ היהדות של ynet, וזה הזמן לחזור אל מה שהיה לנו בשנה האחרונה. רשימת הכתבות הכי הכי

ט"ו בשבט הגיע - וערוץ היהדות של ynet חוגג ארבע שנים להקמתו. במציאות הישראלית, שבה שערורייה רודפת שערורייה ופרשייה דוחקת פרשייה אחרת, טוב לקחת מדי פעם פסק זמן ולהסתכל אחורה. כיהודים המחויבים למסורת, אנו שוב מקדישים את יום ההולדת למבט אל השנה שחלפה ו-30 הכתבות הכי הכי שהיו לנו. התעמקו - ותבלו.

 

 

יהדות זה הכי הכי:

 

ב-12 החודשים האחרונים פורסמו בערוץ היהדות כתבות, חשיפות, טורים, מדורים, שאלות ותשובות, סרטונים ושירים, שהציגו בפניכם את האירועים הכי חשובים ומעניינים שהתרחשו בעולם היהודי. אז מה אהבתם? מה ריגש אתכם? ממה צחקתם? ומה עיצבן? ynet יהדות גאה להגיש לכם את רשימת ה"הכי הכי" - בפעם הרביעית:   


במשך חודשים היו הגיורים הצה"ליים שנויים במחלוקת: החרדים הליטאים טוענים כי הגיור הצבאי אינו נערך כהלכה, המדינה אמרה בדיון בבג"ץ שישנן בעיות ביורקרטיות ו"ישראל ביתנו" מקדמת חוק להכרה אוטומטית ביהדותם של החיילים. המאבק אף איים על שלמות הקואליציה ולבסוף הרב עובדיה יוסף לקח אחריות - ופסק שהגיורים בצה"ל כשרים. בעקבות זאת, אישרה המדינה את הגיורים - ואצלנו קראתם על זה ראשונים


בערב יום הכיפורים שוב יצא ynet למסע בין בתי כנסת יפים במיוחד. לפני שנתיים הבחירה ניתנה בידי אדריכלים מובילים, אשתקד יצאנו בעקבות המלצות הגולשים, והשנה הלכנו רחוק מאי-פעם - עשרה חזנים הובילו אותנו אל בתי כנסת מרהיבים ברחבי תבל. בשתי כתבות - שכללו יחד יותר מ-100 תמונות - ביקרנו בעשרה בתי כנסת יוצאי דופן ברחבי תבל. דפדפו ותיהנו. 


גיל סלוביק, מראשי הציניות הדתית ומחבר ה"שולחן ארוךךך", כותב "הלכות" חדשות בענייני דיומא. כאן תוכלו לקרוא קונטרסי הלכה במגוון נושאים שחז"לנו משום מה לא נגעו בהם - שופינג, טיסות, פייסבוק, מילואים, נופש, כדורגל, חנייה ודיאטה. לקרוא ולהתפקע.  


לפני כמעט שנה הטיל "פורום תקנה" - עד אז גוף דיסקרטי למדי ולא מוכר - פצצה שהתנפצה בלב הציונות הדתית: הרב מוטי אלון חשוד כמי שהיה מעורב בפרשת מין עם נערים שבאו להיוועץ בו. הציבור הדתי-לאומי התקשה להאמין, אך ככל שהתבררו פרטים נוספים - תחושת השבר התעצמה. כמה תלונות שהגיעו בעקבות הפרסום אף הועברו למשטרה. לפני כמה חודשים פורסמו ב-ynet חלק מהתלונות ולאחרונה הוחלט בפרקליטות להמליץ על הגשת כתב אישום נגד הרב.  


בעיצומה של השריפה הגדולה ביותר שהייתה בישראל, שגבתה את חייהם של 44 בני אדם, הצליח הרב עובדיה יוסף להרתיח את דמם של ישראלים רבים. מנהיגה הרוחני של ש"ס רמז בשיעורו השבועי כי האש שהשתלוללה בכרמל היא עונש משמיים על כך שתושבי האזור חיללו את השבת. רוב הגולשים לא אהבו, לשון המעטה, את ההתבטאות - והתגובות נערמו באלפים, מעל 3,150 אם תרצו לפרט.    


כמעט 100 שנה היה "הניגון שמוביל את הצדיקים לגן עדן", המיוחס לרבי נחמן מברסלב, סגור במעטפה. מחקר ארוך בספרייה בקייב גילה אותו, ועוד עשרות ניגונים שתועדו בתחילת המאה הקודמת - בהם כמה "אבודים". אלבום חדש החזיר אותם לחיים, ואת השמעת הבכורה יכולתם לשמוע ב-ynet.  


לפני כולם, ל-ynet נודע כי ראש המכינה הקדם צבאית "עֹצם" (עצמונה), הרב רפי פרץ,  יהיה הרב הצבאי הראשי לצה"ל - ויחליף בתפקידו את הרב אבי רונצקי. הרב פרץ, שלמד בצעירותו בישיבת נתיב מאיר, שירת כטייס מסוקים בחיל האוויר וב-1993 הקים את המכינה בעצמונה. בציבור החרדי לא ציפתה לו קבלת פנים חמה.   


אליהו הרמן, חייט מירושלים, היה בן נער 16 בסך הכל, כשעבר את התופת באושוויץ ובהמשך במטהאוזן, והתקיים במשך חודשים על שלג בלבד. עשרות שנים אחר-כך, ביום הקדיש הכללי, סיפר ל-ynet כיצד הצליח לשמור על התפילין וספר התהלים שלו, כנגד כל הסיכויים. צפו בתיעוד המרגש.  


האפליה בין תלמידות ספרדיות לאשכנזיות בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל היכתה גלים במשך חודשים ארוכים. בחסידות סלונים טענו שמדובר בטענות שווא ואין כל אפליה - אך כשהעניין הגיע לבג"ץ קבעו השופטים כי ההפרדה נערכת על רקע גזעני. הורי התלמידות האשכנזיות, שנמנעו מלשלוח את בנותיהן ללימודים, עמדו בסירובם ובסופו של דבר - במהלך מעורר מחלוקת - נשלחו האבות אל הכלא. הפרשה הסתיימה בהקמת בית ספר פרטי (וגם בתחושת ניצחון של החסידים).  


נבחרת כותבי הטורים של ערוץ היהדות מעניקה מדי יום זווית חדשה לאירועי היום. אל שורת הכותבים הוותיקה הצטרפה לאחרונה איה קרמרמן, שבאחד מטוריה התייחסה לזוגיות המתוקשרת בין דנה ספקטור ורן שריג. אריאנה מלמד לא אהבה את קריאת הרבנים בבני-ברק להתרחק מהסודנים, אפרת שפירא-רוזנברג תהתה מדוע החרדים לא לומדים תנ"ך, רבקה לוביץ' הדגימה מה קורה לסרבן גט בארצות-הברית, טלי פרקש הזדהתה עם האברכים שהקצבה נלקחה מהם, ואבי רט ניסה ללמוד מאירופה. ומה דעתכם? 


ערב לימוד ושירה מיוחד התקיים בתקוע לרפואתו של רב היישוב, מנחם פרומן, שאובחן כחולה בסרטן המעי הגס. אורח הכבוד של הערב היה הזמר אהוד בנאי, ידיד המשפחה, שכבר חלק בעבר זמן במה משותף עם הרב, בין היתר בפסטיבל "עד עלות השחר" ובפסטיבל "אחרית הימים" שנערכו בגוש עציון. 


הרב אמנון יצחק הכריז על מלחמת חורמה בזמרים דתיים שמופיעים בפני קהל מעורב. בחודש אלול הוא הלך צעד קדימה, וביצע טקס נדיר ומיוחד שבו הענישו במלקות (עדינות) את ארז יחיאל, זמר חוזר בתשובה ומחסידיו של הרב, שביקש לכפר כך על עבירות. בשל הלחץ העצום, נמנע השנה הזמר ציון גולן מלהופיע מול קהל מעורב בפתח-תקווה, שהמתין לו עד בוש. 


לאחר שרבה הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו, קרא שלא להשכיר דירות לערבים,50 רבני ערים הצטרפו לקריאתו בגילוי דעת שפורסם לראשונה ב-ynet. המסמך, שזכה לכינוי "מכתב הרבנים" - גרר קיתונות של ביקורת וקריאה לפיטורי הרבנים, אך זכה גם לגיבוי ציבורי. כמה רבנים מרכזיים בציבור החרדי ובציבור הדתי-לאומי סירבו לחתום על המכתב ואף מתחו ביקורת על היוזמה. המארגנים מצדם ממשיכים במסע ההחתמות.   


השנה ערך ערוץ היהדות בפעם השלישית את תחרות הסיפורים הקצרים "אגדתא", בשיתוף עם בני עקיבא. כ-300 סיפורים הוגשו לתחרות, אך רק חמישה הגיעו לגמר. צוות השופטים, שכלל את יורם קניוק, ג'קי לוי, שהרה בלאו ואבי רט, בחר את הפיינליסטים - והגולשים בחרו את המנצח. קראתם? כאן תוכלו להיזכר גם בסיפורי הגמר של "אגדתא" ו"אגדתא 2".   


פולמוס תרומת האיברים לפי ההלכה עלה השנה לכותרות עם פטירתו של כדורגלן העבר אבי כהן. למרות שחתם בחייו על כרטיס אדי, בני משפחתו החליטו לבסוף שלא לתרום את איבריו. למען העתיד, הרב יואל בן-נון כתב מדריך הלכתי לתרומת איברים: האם ההלכה מכירה במוות מוחי? מה דעת הפוסקים? ואיך יקום הנפטר בתחיית המתים? לגזור ולשמור במועדפים. 


יותר מ-2,000 שנה הצליחו בני המגזר החרדי לשמור על בנותיהם מעין המצלמה, אבל כעת תופעה חדשה מתבססת במגזר - בנות דתיות מדגמנות בגדים צנועים. מה שאין: תנוחות מפתות, שרבובי שפתיים או מבטים מעורפלים. מה שיש: צילומי וידאו וסטילס. עוד אופנה יהודית תמצאו ב"קצת צניעות". 


ביטאון ש"ס הקדיש מוסף שלם לרב-ח"כ חיים אמסלם כדי להוקיע אותו. במאמרי העיתון הוא מכונה בשלל כינויים מחמיאים: "רב החילונים", "תלמיד סורר ומורה" ו"יו"ר הרפורמה המתקדמת". לאחר עימותים רבים עם חברי ש"ס, ואף עם הרב עובדיה יוסף, סולק אמסלם מהמפלגה בשל דעותיו ה"לא-מקובלות": גיוס בחורי ישיבות, הקלה בגיור ולימודי ליבה בבתי ספר חרדיים. 


הצחוק יפה לבריאות, זה ידוע, אבל ליהדות לא מגיע? ynet השיק השנה את "באור אחר" - מדור הקריקטורה של אור רייכרט, שמעניק את פרשנותו הוויזואלית לאירועים היהודיים של היום. המדור מופיע בטור הימני של ערוץ היהדות, שם ניתן לדפדף בין הקריקטורות שבגלריה, או לחילופין לצפות בהן בגירסה מוגדלת ולשלוח את תגובותיכם.  


מדי יום שישי מתפרסמים שני טורים העוסקים בפרשת השבוע - מאמרו של הרב רפי פוירשטין, מרבני ארגון צהר, ומאמרה של ד"ר רוחמה וייס, שמוביל לדיון ער ב"בית המדרש של הטוקבקים". מלבד המאמרים הטקסטואלים, השונים מאוד באופיים, אפשר ליהנות גם מפינת "פרשה ברגע" שנוגעת ברעיון קצר מהפרשה בסרטון וידאו של עד שתי דקות. כנסו כנסו. 


תושבת אלון מורה ביקשה להתמודד על מקום במזכירות היישוב, אך הרב אליקים לבנון פסק כי אין היא יכולה לעשות כן. בעלון היישוב הסביר את עמדתו: "בעיה ראשונה היא מתן שררה לאשה... בעיה שניה היא שהישיבות מסתיימות לעתים בשעות מאוחרות, ומאוד לא ראוי לשבת במעורב בסיטואציה זו". שדולת הנשים יצאה נגד הפסיקה בשצף קצף.  


משה רזיאל שריפי, נער בן 14 הנחשב ל"עילוי" ובעל ידיעות עצומות בגמרא, ניגש למבחני ההסמכה של הרבנות. לאחר שנבחן, דרש לבדוק את הטפסים שמילא ובהתאם לכך להעניק לו את התואר "רב". אלא שברבנות סירבו בתוקף וטענו כי הדבר בלתי-אפשרי לפי התקנות. שריפי מצדו לא ויתר - ועתר לבג"ץ


11 מועמדות, 5 שופטים, 4 שמלות שעלו לגמר - ומנצחת אחת: גולשי ynet בחרו בשמלה של דקלה חסידים, המשלבת בין בד לבן לג'ינס, כזוכה הגדולה של פרויקט "שמלת השבת של ynet". תחרות עיצוב השמלות, שנערכה בשיתוף עם המדרשה לאופנה בירושלים, הציגה הפרשנות מטקסטיל ליום הקדוש בשבוע. 


הממשלה אישרה תוכנית שתאריך את מתן הקצבאות לאברכים בחמש שנים לפחות, במהלך שכונה "חוק האברכים" וגרם לסערה בציבוריות הישראלית. אבל מוישה, אברך בן 34, אב לשישה מפתח תקווה, הבהיר במונולוג ל-ynet: "מי שהולך ללמוד תורה מתוך אידיאל - לא יוצא לעבודה, עם קצבה או בלי".   


שבועות בלבד לאחר פרסום "מכתב הרבנים", יצאו גם נשות הרבנים בקריאה משלהן. ב"מכתב הרבניות" הן ביקשו מנשים ונערות יהודיות שלא להתרועע עם ערבים, ולהשתדל להימנע מלעבוד או לשרת לצדם. גם מכתב הרבניות זכה לביקורת רבה, ואולם החותמות עמדו איתנות על דעתן


כמה שעות לאחר שבית המשפט הקריא את הכרעת הדין החד-משמעית נגד הנשיא לשעבר משה קצב, והרשיע אותו בשני מעשי אונס, אמר הרב שלמה אבינר, מבכירי רבני הציונות הדתית, כי נחשף בעבר לחומר שבתיק המשפט - וממה שראה הרי שאין מקום להרשעה. הבעיה של קצב: אבינר בכלל לא שופט.   


על כיסא פלסטיק, או בעמידה, החרדיות מגיעות בהמוניהן לצפות בסרטי הז'אנר שצובר תאוצה - קולנוע לנשים בלבד. ההעדפה: שעתיים וחצי של דרמה סוחטת דמעות, בלי גברים וללא עבירות וחטאים. בואו לצפות בטריילרים.  


בקרוב יעלה ב-ynet ערוץ טלוויזיה יהודית בשיתוף פעולה עם "אורות". בתוכנית: כתבות, סרטונים וסדרות שיעלו מידי יום ויספקו מגוון תכנים יהודיים. עד להשקה החגיגית, תוכלו למצוא כאן את המתאבנים: תוכנית אוכל ופרשת שבוע, תרבות, מושגים ביהדות, מפגשים אישיים ואקטואליה


מנהיגה הרוחני של ש"ס בעוד התבטאות שיצרה סערה, הפעם גם בזירה הבינלאומית. בדרשתו הקבועה במוצ"ש כינה הרב עובדיה את יו"ר הרשות אבו מאזן ואת עמו "רשעים צוררי ישראל" ואיחל להם שיאבדו מהעולם. ראש צוות המשא המתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, הגיב בחריפות וטען שדברי הרב הם שווי ערך ל"קריאה לרצח העם הפלסטיני". 


אחרי מאבקים כוחות מתוקשרים בין ראש ישיבת הר ברכה - הרב אליעזר מלמד, שסירב לגנות עידוד סרבנות בצה"ל, לבין שר הביטחון אהוד ברק, הוצא המוסד ממסלול ההסדר הצה"לי. בהנהלת הישיבה הוחלט להפוך לישיבה גבוהה, המאפשרת מסלול דומה לזה של חרדים שתורתם אמנותם.  


"ונתנה תוקף" נחשב לאחד מרגעי השיא של תפילות הימים הנוראים, שברבות הימים הפך גם ליצירה ישראלית מרגשת הודות ללחן של יאיר רוזנבלום. רגע לפני יום הכיפורים יצאנו למסע בין עשרות הביצועים - וחזרנו עם כמעט שעתיים מצטברות של הפיוט המרגש. צפו והאזינו. 

 

שנה טובה!

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתי הכנסת היפים. בודפשט
צילום: גלית קוסובסקי
בשל מה אירעה השריפה?
צילום: AFP
הרב שמואל אליהו. רבני הערים תמכו
צילום: אפי שריר
צילום: תומריקו
אבי כהן. האיברים לא נתרמו
צילום: תומריקו
השמלה המנצחת
צילום: גיל יוחנן
קצב. חייב או זכאי?
צילום: אבישג שאר-ישוב
הגיור הצבאי - בלב הסערה
מומלצים