שתף קטע נבחר

החייל שירה למוות בפלסטיני בביתו ישוחרר מצה"ל

אלוף פיקוד המרכז אימץ את מסקנות התחקיר שהוגשו בעקבות הריגתו של עמאר קוואסמה, בן 65, במהלך מבצע מעצרים. בתחקיר נקבע כי הירי הראשון, של לוחם סדיר, בוצע בהתאם להוראות הפתיחה באש. את הירי השני ביצע לוחם קבע, והוא "פעל באופן לא מקצועי"

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, החליט לנקוט בצעד פיקודי ולא להאריך את שירותי של חייל הקבע שירה בעמאר קוואסמה (65), שנהרג מאש צה"ל לפני כשבועיים בבביתו בחברון. במהלך המבצע הבחין חייל הקבע בלוחם שירה והרג את קוואסמה, והחליט לירות גם כן. אלוף הפיקוד קובע כי למרות שהירי הזה בוצע מתוך "תחושת סכנת חיים, הוא בוצע באופן לא מקצועי".

 

 

הירי הראשוני לעבר האזרח בוצע בעקבות תנועה מפתיעה ומחשידה שביצע וגרמה לחייל לחוש בסכנת חיים, בפרט על רקע המידע שהיה ברשות הכוח ביחס לפעולותיו ומסוכנותו של וואאל ביטאר, פעיל חמאס בכיר, שהיה יעד המעצר ושהה במבנה. אלוף הפיקוד מצא כי ירי זה בוצע בהתאם להוראות הפתיחה באש.

 

"ברור שאילו היינו יכולים למנוע את התוצאה הטרגית, היינו עושים זאת", הסביר גורם צבאי ל-ynet, "אבל מדובר באירוע של מעצר מבוקשים שהכל מתרחש מאוד מהר ויש באוויר דריכות מאוד גבוהה". לדברי הגורם, "החייל הראשון ירה כי חש בסכנה מיידית ולכן ניתן להבין זאת. חברו יכול היה להימנע מהירי. גם אם הדבר לא היה משנה את התמונה הסופית, הרי שפעל באופן לא מקצועי".

 

בני משפחתו של קוואסמה הביעו שביעות רצון מההחלטה לשחרר משירות את אחד היורים, שלטענתם ביצע טעות ולכן עליו לשלם את המחיר. בשיחה עם ynet אמר עמראן קוואסמה, אחיו של ההרוג, כי כוח צה"ל היה חייב לבדוק היטב את זהותו לפני שפתחו באש - מה שהיה עשוי למנוע את התוצאה הטראגית.

 

ביום התקרית התייחס מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף ניצן אלון, לאירוע והסביר: "צריך לראות את זה מנקודת מבטו של הכוח, שבא לעצור פעילי טרור, לאחר נוהל קרב חפוז. אירוע כזה, כמה שהוא טרגי, יכול לקרות בין עשרות למאות מעצרים שמסתיימים ללא נפגעים".

 

בבוקר שלמחרת הביעה אשתו של קוואסמה זעם רב על התקרית ועל הדרך שבה נהגו חיילי צה"ל. "כל מה שאמרו החיילים בקשר לכך שבעלי רצה להתנפל עליהם או להפריע להם זה שקר - כי הוא נהרג בזמן שישן. אני לא יכולה לעמוד על

הרגליים, המצב הכלכלי שלנו מאוד קשה, אני לא יודעת איך אני אתמודד עכשיו בחיים אחרי האסון שנפל עלינו".

 

היא הוסיפה, כי "האסון הזה לא יעבור בשתיקה. נעשה מאמץ להגיע לאנשים שירו בבעלי וגרמו למותו. נבקש מהגורמים האחראים להעניש אותם אחרי שגרמו לנו נזק נפשי, חברתי וכלכלי קשה ונוראי". המשטרה הפלסטינית פתחה אף היא בבדיקת האירוע, וטענה כי כוח צה"ל טעה כשנכנס לקומה השנייה בבניין במקום לקומה הראשונה. "נפנה לגורמים האחראים להתערב בנושא".

 

צה"ל שב והביע צער על מותו של קוואסמה. באותו מבצע, בליל 7 בינואר, שנערך בעקבות שחרור חמישה פעילי חמאס ממעצרם בכלא הרשות הפלסטינית, הוקפץ כוח מיוחד של יחידת "דובדבן" למבצע מעצרים במספר מוקדים בלב העיר חברון. בין הפעילים שנמנו עם התשתית הצבאית של חמאס במרחב חברון היה הפעיל הבכיר, וואאל מחמד סעיד ביטאר.  

 

וואאל ביטאר שימש כסייענו של שהאב נאטשה, שהוציא לפועל את פיגוע ההתאבדות הכפול בדימונה בפברואר 2008, בו נרצחה ישראלית ונפצעו 10 אזרחים. לאחר חיסולו של שהאב, הוביל וואאל ביטאר פיגועי התאבדות שסוכלו. בחודש ספטמבר 2008 נעצר וואאל ביטאר על-ידי כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית.

  

בצה"ל מציינים כי יחידת "דובדבן" ביצעה בשנה החולפת עשרות פעולות דומות, ללא נפגעים. היחידה מתמחה בלוחמה זעירה, בהסוואה והיטמעות בשטח עוין במטרה ללכוד פעילי טרור בשטחים בנויים ומורכבים וסיכול פיגועים.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטתו של עמאר קוואסמה
צילום: AFP
אשתו שהיתה לצדו
צילום: רויטרס
מומלצים