שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מת 4 חודשים אחרי שחתם על אדי - איבריו הצילו 5

  משפחתו של איתן וילגוביץ, שמת בנסיבות טראגיות 4 חודשים לאחר שחתם על כרטיס אדי, הסכימה לתרום את איבריו. במרתון השתלות ניצלו חייהם של חמישה אנשים; שניים נוספים זכו במאור עיניים

  חמישה אנשים זכו בחיים חדשים בזכות תרומת איברים מרגשת: משפחתו של איתן וילגוביץ, סטודנט למחשבים בן 31 שמת בנסיבות טראגיות, תרמה את איבריו להשתלה. איתן חתם על כרטיס אדי ארבעה חודשים לפני מותו. בזכות התרומה קיבלו חמישה אנשים חיים חדשים, ושניים נוספים זכו במאור עיניים הודות להשתלת קרניות הנפטר.

   

   

  "אם איתן היה יכול, היה אומר תודה"

  איתן הובהל למרכז הרפואי תל אביב כשהוא סובל מפציעת ראש קשה. הוא אושפז ביחידה לטיפול נמרץ ולאחר מספר ימי אשפוז קבע צוות רופאים כי הוא סובל ממוות מוחי נשימתי.

   

  משפחתו, שידעה כי הוא נושא עמו כרטיס אדי, נעתרה לצוואתו לתרום איברים ולהציל חיים. מגופו של איתן הושתלו במבצע מיוחד לב, ריאה, כבד, שתי כליות ושתי קרניות. 

   

  הלווייתו של איתן התקיימה אמש. "שתי האהבות הגדולות שלו היו מוזיקה ומחשבים", אמרה ל-ynet דודתו אפרת הימן, "איתן לא סיפר לנו על כרטיס אדי, מצאנו את זה בארנקו ומאותו הרגע לא התלבטנו. הבנו שזה רצונו וכיבדנו אותו. ראינו בכך גם המשך. אני מרגישה שלבו ממשיך לפעום ושהוא נתן חיים לאחרים. אני בטוחה שאם היה יכול, היה אומר תודה על כך שצוואתו הזו החזירה חיים לכל כך הרבה אנשים".

   

  "איתן בעיניי היה סמל הרגישות", סיפר קרוב משפחתו יאיר עמיקם, סמנכ"ל מינהל וקשרי חוץ במשרד הבריאות, "לא הכרתי בימי חיי ילד רגיש ממנו. הוא היה כותב ומוזיקאי מחונן. ליד הקבר אמרתי שהיה לו את העולם שלו, שלא הסתדר עם העולם האכזרי והציני שלנו. הוא היה האדם הכי רגיש שהכרתי, שלא הסתדר עם כל הרוע והציניות מסביב. ההחלטה שלו לתרום את איבריו היתה החלטה אמיצה שכל כך מתאימה לאדם כמוהו. אקט אצילי שאומר – אם לא אני, לפחות שאחרים יחיו אחריי".

    

  מצבו של מושתל הלב מוגדר טוב

  מושתל הלב הוא בן 61, תושב נתניה שהמתין להשתלה באשפוז רציף במרכז הרפואי שיבא למעלה משנה. בחודש האחרון עבר השתלת לב מלאכותי כגשר להשתלת הלב, עקב החמרה נוספת במצבו. הוא מתאושש ביחידה לטיפול נמרץ לב ומצבו הוגדר טוב.

   

  הריאה הושתלה באישה בת 50 בבית החולים בילינסון, שם הושתל גם כבד בגבר

   בן 57 וכליות בחולה בן 51, שסבל מאי-ספיקת כליות וטופל בדיאליזה תקופה ארוכה. כליה נוספת הושתלה בבית החולים שניידר בנער בן 15, שסבל אף הוא ממחלת כליות וטופל בדיאליזה. שתי הקרניות יושתלו בבית החולים איכילוב וישיבו את מאור עיניהם של שני אנשים.

   

  1,111 חולים ממתינים להשתלה

  מנתוני המרכז הלאומי להשתלות עולה כי בפתחה של שנת 2011 ממתינים 1,111 ישראלים להשתלות איברים. מרבית הממתינים, 731 חולים, הם חולי כליות המטופלים בדיאליזה וממתינים להשתלת כליה. בנוסף ממתינים 158 חולים להשתלת כבד, 127 חולים להשתלת לב, 78 חולים להשתלת ריאות, שני חולים להשתלת לב וריאות משולבת ו-16 חולים להשתלת כליה ולבלב משולבת.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חמישה אנשים זכו בחיים, ושניים במאור עיניים. איתן וילגוביץ
  צילום: אפרת הימן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים