שתף קטע נבחר

הנשים עונות לח"כית: הטרדה לא קשורה לכיעור

יוליה שמאלוב-ברקוביץ' תקפה את אורלי אינס ש"נזכרה להתלונן אחרי מאה שנה" וגם את הנשים החד-הוריות שמנסות להוציא הטבות מהמדינה. בקדימה התנערו, בשדולת הנשים ענו: "מתן לגיטימציה אנכרוניסטית והזויה לשנאה"

חברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ' מקדימה ידעה שהיא אומרת "דברים מאוד מסוכנים" בכנס האנטי-פמיניסטי, והתגובות הקשות לא איחרו לבוא. "הטרדה מינית אינה חיזור לגיטימי", אמרה מנכ"לית שדולת הנשים, נורית צור. "אני רוצה להפתיע את ח"כ שמאלוב ולומר כי הטרדה מינית לא קשורה ליופי או כיעור אלא רק ליחסי כוח ושליטה של המטרידים".

 

 

שמאלוב ברקוביץ' דיברה בחודש שעבר בכינוס של עמותת "פמיליזם", ואמרה בין היתר ש"נהיה מין בון טון להיות חד-הורית שהחליטה לעשות ילד מחוץ למשפחה, ואחר כך לבוא למדינה ולבקש הטבות על זה ועל זה ועל זה וכולם מבסוטים".

 

מתוך דבריה של ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' בכנס "מי יציל את המשפחה?"

 

היא גם דיברה על הטרדה מינית והאשימה את אורלי אינס, שהתלוננה נגד ניצב אורי בר-לב על תקיפה מינית ש"נזכרה אחרי מאה שנה". שמאלוב-ברקוביץ' אמרה עוד: "בחיים, טפו טפו טפו, אף אחד לא הטריד אותי מינית. למה? אני לא חושבת שאני כזאת מכוערת, בסדר כזה. ציון 5 וחצי. אבל כשגבר אומר לי מחמאה אני מבסוטית. זה חלק מהאיזון הטבעי בטבע".

 

בשדולת הנשים טענו ש"דבריה של ח"כ שמאלוב מעידים על בורות וחוסר ידע משוועים בכל הנוגע למאבק באלימות נגד נשים ובמה שקשור למאבק בעוני ובקידום עבודת נשים".

 

המנכ"לית נורית צור הוסיפה כי על-פי מחלקת המחקר בשדולה "בראש 94% מהמשפחות החד-הוריות עומדת אשה ועל-פי הביטוח הלאומי זו הקבוצה הכי חשופה לעוני בחברה הישראלית. כשלושים אחוזים מהמשפחות החד-הוריות נמצאות מתחת לקו העוני ושיעורי העוני בקרבן מחמירים משנה לשנה. אחד הגורמים המרכזיים לעוני זה הוא העדר תשלומי מזונות של הגברים הגרושים".

 

צור טענה עוד כי "מתן לגיטימציה לשונאי נשים, המעודדים אלימות נגד נשים והדרתן של נשים מהמרחב הציבורי היא אנכרוניסטית והזויה. לפי גישה זו, ח"כ שמאלוב צריכה להתפטר מהכנסת לאלתר כי הרי היא אשה ולפי טענת מארגני הכנס, נשים לא צריכות לכהן בתפקידים בכירים במרחב הציבורי".

 

"נבחרה בשל שריון לאשה"

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית אמרו: "בשם ערכי המשפחה ממשיכה ח"כ שמאלוב-ברקוביץ לשמר את ההגמוניה הגברית וההצדקה באפליית נשים. דבריה לגבי הטרדה מינית מעידים על חוסר הבנה ועמדה בעייתית בנוגע לפגיעות מיניות. אם גם היום עדיין קיימות דעות מהסוג שחברת הכנסת הביעה, לא מפתיע שקשר השתיקה סביב פגיעה מינית עדיין קיים ושנשים עדיין מפחדות להתלונן ומרגישות אשמות ומתביישות. באמצעות פריצת מחסומי קשר השתיקה, ביטול דעות קדומות וחינוך נוכל למגר את תופעת האלימות המינית".

 

גם בנעמת מתחו ביקורת על חברת הכנסת. "טוב לדעת שח"כ שמאלוב-ברקוביץ', שנבחרה לכנסת על בסיס שריון מקום לאשה ברשימת קדימה, מקדמת נושאים חשובים ובוערים, הפועלים לקידום מעמד הנשים בישראל. פערי השכר, ההטרדות המיניות ומקרי האונס, האלימות במשפחה והעדר נשים בתפקידי ניהול, נעלמו כלא

 היו וכל שנותר הוא מחיקת הישגי התנועה הפמיניסטית, שבזכותם, יש לציין, הצליחה חברת הכנסת להיכנס לבית הנבחרים הישראלי. על תנועת קדימה להוקיע דברי של חברת הכנסת שמאלוב ואנו מקוות כי הבוחרות בקדימה יבואו עימה חשבון בקלפי".

 

בקדימה התנערו מהדברים. "עמדותיה של ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' לא מייצגות את קדימה, אלא את עמדותיה שלה ואין מהן כדי להסיק על דרכי הפעולה של קדימה בנושא. ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' מודעת לקביעה זו", נמסר מהמפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוליה שמאלוב-ברקוביץ'. "לפי הגישה שלה, שתתפטר"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים