שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו לריבלין: תמוך בחקירת מימון השמאל

לידי ynet הגיע מכתב ששלחה ח"כ קירשנבאום ליו"ר הכנסת ובו היא מפצירה בו לתמוך בחקירת ארגוני השמאל: "אחד המאבקים החשובים של הכנסת"

ישראל ביתנו ממקדת את מאמציה לקידום ועדת החקירה הפרלמנטרית שתבדוק את מימון ארגוני השמאל, ביושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, המתנגד להקמת הוועדה. ועדת הכנסת אמורה להשלים את עבודתה בנושא ולהניח את המלצותיה לגבי הקמת הוועדה לקראת אישורה מחדש במליאת הכנסת בעוד פחות משבועיים, אך בישראל ביתנו חוששים מהתנגדותם של ריבלין והשרים בני בגין, דן מרידור ומיכאל איתן למהלך.

 

במכתב שתשלח ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו ליו"ר הכנסת ריבלין, ושהגיע אתמול (שבת) לידי ynet, היא מבקשת ממנו לשקול בכובד

ראש את כוונתו להצביע נגד הקמת הוועדה. "אני פונה אליך בבקשה להתייחס אל הדבר כאל אחד המאבקים החשובים של הכנסת לקיומה של הדמוקרטיה הישראלית, ולהגנה על חיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון", כתבה קירשנבאום לריבלין.

 

לפי תקנון הכנסת נותרו לוועדת הכנסת עוד 11 יום לקבוע את הכללים להקמת ועדת החקירה לארגוני השמאל, ועדה שאת הקמתה יזמו ח"כ קירשנבאום וח"כ דני דנון מהליכוד, אשר תובע לחקור גם את רכישת קרקעות המדינה בידי גורמים זרים. לפי גורמים בישראל ביתנו, הדיון בוועדת הכנסת עשוי להתקיים כבר השבוע. ועדת הכנסת אמורה לקבוע את מנדט הוועדה, שמות חבריה והגדרת הזמן שבו היא תחקור

 

במכתבה ליו"ר הכנסת ריבלין טוענת קירשנבאום כי "השאלה הראשונה שכל חברת כנסת וחבר כנסת צריכים לשאול את עצמם לפני שהם מרימים ידם בעד או נגד הקמת ועדת החקירה, היא מה היה קורה לו ממשלת ישראל הייתה מעבירה כספים למחתרת הבאסקית הבדלנית או לארגונים הדורשים עצמאות בקורסיקה, או אם הייתה תומכת בארגונים קיצוניים בצפון-אירלנד".

 

קירשנבאום כותבת ש"טענת גורמים שונים כי ועדת החקירה פוגעת בדמוקרטיה ובחופש הביטוי, לוותה במסע הכפשה שגם מסעות הצלב מחווירים לעומתו. אולם ההפך הוא הנכון. הוועדה באה לבדוק את מקורות המימון של גופים שכל מטרתם היא

להרוס את הדמוקרטיה הישראלית. גופים אלו עומדים מאחורי החלטות דרבן, שהישוו בין ציונות לפאשיזם. הם מעודדים, תומכים וקוראים לחרם אקדמי ומסחרי על מדינת ישראל". היא הוסיפה: "לדמוקרטיה יש את הזכות הבסיסית להגן על עצמה".

 

יו"ר הכנסת ריבלין סירב להגיב משום שטרם קיבל את המכתב לידיו. עם זאת, מקורביו הדגישו כי העיקרון המנחה אותו הוא שהכנסת אינה סמכות חקירה, על אחת כמה וכמה בנושאים פוליטיים. בתגובה על הדיווחים לפיהם ייתכן שהוועדה תחקור גם ארגוני ימין, אמרו בישראל ביתנו: "הוועדה אמורה לחקור ארגונים המקבלים סיוע כספי ממדינות זרות, ושפוגעים בצה"ל ובחייליו, וזה לא עניין של ימין ושמאל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ קירשנבאום. "לדמוקרטיה זכות להגן על עצמה"
צילום: עטא עוויסאת
ח"כ ריבלין. גם ארגוני הימין ייחקרו?
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים