שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הישראלי מהמשט: למה טירקל לא התקשר אליי?
  לפני פרסום החלק הראשון של מסקנות ועדת טירקל, שאמורות לקבוע שישראל וצה"ל פעלו לפי החוק הבינלאומי, דרור פיילר תוהה: "למה לא ביקשו ממני להעיד איך שברו לי צלע כששאלתי על החפצים שלקחו?". השר יולי אדלשטיין: "סוף סוף ועדה שעושה תחקיר, ולא יורה קודם את החץ"

  בצהריים יתפרסם החלק הראשון של דו"ח ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט הקטלני לעזה. הציפייה היא למסקנות לפיהן צה"ל פעל כשורה וההשתלטות על הספינות נעשתה בהתאם לחוק הבינלאומי. בממשלה כבר מביעים שביעות רצון, בעוד הישראלי שהיה על סיפון ה"מרמרה" בטוח שהמשקיפים הזרים הם רק "עלה תאנה". ynet יעביר בשידור ישיר מ-14:00 את מסיבת העיתונאים של הוועדה.

   

   

  "אם נכונים הפרסומים כפי שטענו מהרגע הראשון, סוף סוף מדובר בוועדה בה חברים גם שופטים ישראלים וגם משקיפים זרים שמגישה מסקנות בעקבות תחקיר, ולא קודם כל יורה את החץ", אמר הבוקר לפני ישיבת הממשלה שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין.


  ההשתלטות על המרמרה (צילום: דובר צה"ל)

   

  הוא התייחס לתגובות הצפויות מהעולם ובין היתר מטורקיה. "אין ספק שכל דבר הקשור לדו"חות בינלאומיים, מי שמזכה את ישראל מאשם

   זוכה לתגובות ידועות מראש, אבל כאמור בוועדה חברים גם שני משקיפים זרים ואין סיבה להאמין שהדוח אינו אובייקטיבי".

   

  שני המשקיפים הזרים, חתן פרס נובל לשלום מאירלנד, דיוויד טרימבל, והמשפטן הקנדי קן ווטקין, צפויים לתמוך במסקנות שמגבות את צה"ל, ולדברי מומחים "להעניק לאמינות הוועדה חיזוק משמעותי". המסקנות היום אמורות להיות חלקיות. חלק ב' של הדו"ח יעסוק בשאלות נוספות, בהן קבלת ההחלטות בממשלה ובצה"ל.

   

  לפי ההערכות, מדינת ישראל לא תיפגע ממסקנות הדו"ח, אולם גורמים המעורים בנעשה בוועדה אמרו ל-ynet כי לא ניתן לקבוע שאין במסקנות אמירה ביקורתית על חלק מהפעולות שבוצעו. בשבוע שעבר אמר גורם המקורב לוועדה כי כל החברים בה, כולל שני המשקיפים הזרים, הסכימו שלוחמי השייטת לא הפרו את החוק הבינלאומי, גם כשהמבצע על הסיפון הלך והסתבך.

   

  "המשקיפים הזרים - עלה תאנה"

  ה"תגובות הצפויות" שעליהן מדבר השר אדלשטיין מגיעות גם מדרור פיילר, הישראלי לשעבר שהיה על המשט ולאחרונה גם חזר על סיפון המרמרה לאיסטנבול בחגיגה גדולה. "אם לא תהיה ביקורת יסודית על צה"ל זו תהיה טעות לישראל. צה"ל התקיף ספינות במים בינלאומיים ואיש לא מכחיש זאת. לא מדובר בספינות מלחמה ולכן זה יהיה עצוב מאוד אם לא תינתן לדבר זה ביקורת".

   

  פיילר טוען שטירקל היה צריך לבדוק מדוע לקחו את החפצים האישיים של משתתפי המשט ולא החזירו. "אפילו אם הייתי מדינאי ישראלי ימני, הייתי דורש שיחזירו. רק בשביל האפקט ההסברתי - שלא לדבר על כך שזהו המעשה הערכי האתי והנכון לעשות. ההסבר היחידי הוא שלמשרד החוץ כבר לא אכפת מה אומרים על ישראל בעולם. זו מדיניות לא נכונה. כל הפעילות שלי וכל הביקורת שלי לא מגיעה משנאת ישראל, אלא מדאגה אמיתית לעתידה ולתושביה".

   

  לטענת הפעיל הישראלי, "אני לא מומחה, אבל הנציגים הזרים בוועדה נראים לי כעלה תאנה, כי הרי מראש בחרו בהם כי ידעו שלא תהיה ועדה מאוד ביקורתית לצה"ל. גם נתנו רק למפקדים להעיד, לא לחיילים עצמם ולא לקורבנות.

   

  "אף אחד מהוועדה לא קרא לי להעיד ולספר מדוע שברו לי צלע בבעיטות אל מול עדים, אחרי שהדבר היחידי שעשיתי ודרשתי הוא שיתנו לי קבלה על כך שלקחו לי את הסקסופון שלי, שתי מצלמות וידאו, מצלמה רגילה, טלפון ופספורט.

   כששאלתי את זה אז קיבלתי מכות ויש לזכור שלא הייתי במרמרה אלא בסירה שבה לא היה אלימות. למה טירקל לא התקשר אליי? למה טירקל לא התקשר לשאר האנשים על הסיפון"?

   

  גם בטורקיה נערכים לפרסום תוצאות החקירה. העיתון הנפוץ "זמאן" דיווח בסוף השבוע על כך שהדו"ח שיפורסם היום צפוי לקבוע שצה"ל פעל כשורה. בעיתון נכתב גם כי בדיון במועצת הביטחון ביום רביעי שעבר מחה שגריר טורקיה באו"ם, ארטרוגול אפקן, על כך שישראל טרם הגישה לארגון את ממצאי ועדת טירקל, בעוד שהטורקים העבירו את ממצאיהם כבר בספטמבר. הוא גם קרא לאו"ם לגנות את ישראל בחריפות על רקע צעדיה השונים נגד הפלסטינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דרור פיילר. ישראל מזיקה לעצמה
  צילום: רויטרס
  השר אדלשטיין. הדו"ח אובייקטיבי
  צילום: מתי אלמליח
  מומלצים