שתף קטע נבחר

קק"ל תשתול באל-עראקיב, תושביו יפצו המדינה

בית המשפט בבאר שבע ביטל את צו המניעה הזמני שהוצא נגד עבודות הייעור של קק"ל ומינהל מקרקעי ישראל בשטח הכפר הבדואי הלא מוכר בנגב. למרות זאת, השופטת גם מתחה ביקורת על התנהלות המדינה בכל הנוגע לטיפול באוכלוסייה הבדואית

בית המשפט המחוזי בבאר שבע ביטל היום (א') את צו המניעה הזמני שהוצא בשבוע שעבר נגד עבודות הייעור של קק"ל ומינהל מקרקעי ישראל בשטחי אדמות הכפר הלא מוכר אל-עראקיב. הכפר הפך לזירת התגוששות אלימה בין תושביו למדינה. התושבים יאלצו לשלם הוצאות משפט למדינה.

 

 

מנגד, קבעה השופטת שדנה בתיק, נחמה נצר שלום, כי הגיע הזמן שהמדינה תפעל למציאת פיתרון לתושבים הבדואים, באופן שיוכלו לבנות באופן חוקי. שלום קבעה גם נציגי הכפר, המיוצגים על-ידי עו"ד מיכאל ספרד, ישלמו את הוצאות המשפט עבור המדינה בסך של עשרת אלפים שקלים. עם זאת, השופטת לא נמנעה מלמתוח ביקורת על התנהלות המדינה.


עימותים בין תושבים בדואים למשטרה בכפר אל-עראקיב צילום: אתר פאנט 

 

"טוב יעשו הצדדים כולם, אם יפגינו איפוק וריסון, לא רק מפאת העובדה כי כבר בימים אלו מסיימת הוועדה ליישום מסקנות ועדת גולדברג את עבודתה, אלא מפאת העובדה כי הריסון והאיפוק יש בהם כדי לשרת את האינטרס הציבורי בכללותו", קבעה בפסק הדין.

 

עוד הוסיפה השופטת כי ההחלטה לחדש את הבנייה בכפר השנוי במחלוקת, עשויה לתרום למציאת פיתרון לבעייתו של המגזר הבדואי. "אין ספק כי הגיעה העת להסדירה, כך שגם אנשים דוגמת הבדואים של אל-עראקיב יוכלו לבנות באופן חוקי, להקים יישובים מבלי שבעוד שנים רבות יוכתרו יישוביהם כיישובים בלתי מוכרים".

 

ח"כ חנין: רק עתיד של שוויון וצדק יהיה עתיד אמיתי

השופטת הדגישה כי "מדובר בתופעה שבית המשפט מתקשה להשלים עמה ויפה שעה אחת קודם". היא המשיכה בביקורת על המדינה: "ספק בעיניי אם נטיעות של עצים עולות כדי שימור של המצב הקיים. לא רק מפאת ההשלכות הפוליטיות של נטיעות כאלו, אלא בעיקר לנוכח האופי של נטיעות אלו כמחוברות לקרקע, והאפשרות כי ישמשו כר נרחב לפעולות אחרות, שמי יודע אם בבוא היום לא יבקשו על-פיהם לטעון כי המציאות בשטח היא אחרת ועל כן לא ניתן להשיב את המצב לקדמותו".

 

במקביל לדיון בבית המשפט, נערכה הפגנה של כ-500 משתתפים שקראו להפסיק את הריסות הבתים בכפרים הלא מוכרים ולהכיר בהם. בהפגנה לקחו חלק חברי הכנסת טאלב א-סנע ודב חנין. "המאבק הזה הוא לא רק על הזכות שלהם לאדמות אלא גם על היכולת לבנות עתיד משותף ליהודים ולערבים בנגב", אמר ח"כ חנין.

 

הוא הוסיף: "רק עתיד של שוויון וצדק יהיה עתיד אמיתי. המפגינים קיבלו בעצב ובכעס את החלטת בית המשפט לביטול צו המניעה, דבר שיאפשר לקק"ל להמשיך בנטיעות ובייעור של השטח". גם שאר המפגינים התאכזבו מהחלטת בית המשפט: "באנו עם תקווה לבית המשפט אך התקווה נגוזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסות בכפר. "ביהמ"ש מתקשה להשלים עם התופעה"
צילום: רועי עידן
מומלצים