שתף קטע נבחר

לקראת נאום מצב האומה: אובמה פונה למרכז

נשיא ארה"ב יופיע בפני שני בתי הקונגרס כדי למסור את הדיווח המסורתי על מצב האומה. המטרה: להציג עצמו כמנהיג פשרן ופרגמטי המנסה לשתף פעולה עם יריביו השמרנים

אחרי נאום מלכד שנשא באריזונה בצל הירי בחברת הקונגרס גבריאל גיפורדס, וכשהוא ממשיך לצבור תאוצה בסקרי דעת הקהל, יופיע הלילה (יום ד') נשיא ארצות הברית בפני שני בתי הקונגרס. ברק אובמה יישא זו השנה השנייה את הנאום המסורתי על מצב האומה, הנתפס כמבחן חשוב למנהיגותו.

 

שנתיים לשלטון אובמה: הסיקור המלא ב-ynet

 

אובמה ימלא את חובתו כנשיא וייתן דיווח על מצב האומה בנאום מול כל חברי בית הנבחרים והסנאט. זו תהיה ההזדמנות שלו להציג לציבור נשיא שקיבל את גזירת הבוחר בנובמבר ופנה למרכז המפה הפוליטית. הוא ינסה לשוות לעצמו דימוי של מנהיג המעוניין לאחד את העם האמריקני ולהושיט יד למפלגה הרפובליקנית עבור מטרה משותפת - שיפור הכלכלה והורדת שיעור האבטלה. 


שוטרים מסיירים סביב בניין הקונגרס לקראת הנאום (צילום: AP)

 

השינוי שעובר על אובמה אינו מקרי ומתרחש אחרי שיחה אישית שקיים עם ביל קלינטון. הנשיא הדמוקרטי הקודם קיבל את אותה סטירה מהציבור בבחירות אמצע הכהונה ב-1994, כשאיבד את הרוב בקונגרס. בחירתו לפנות למרכז ולהציג עמדות מתונות אפשרו לו לזכות בכהונה שנייה בבית הלבן שנתיים לאחר מכן. שיחתו עם אובמה ביטאה את רצונו של הנשיא הנוכחי לקבל עצה טובה מבעל ניסיון.

  

 

אובמה מנסה לאותת לציבור בתקופה האחרונה כי הוא מנסה לקדם פשרות. המסר הבוקע מהבית הלבן נועד להכשיר את הקרקע לבחירות לנשיאות בשנה הבאה: אובמה ישיל את האידיאולוגיה וינסה להיות פרגמטי במטרה ליצור מקומות עבודה ולאזן את התקציב. 

 

גם סדרת המינויים שביצע בימים האחרונים משקפת שינוי כיוון בנוסח קלינטון. למשל, ביל דיילי, שכיהן שר המסחר בממשל קלינטון, מונה לראש מטה הבית הלבן במקום רם עמנואל. דיילי נודע כאדם שמחזיק בדעות מתונות ובקשרים פוליטיים בקרב רפובליקנים.

 

צילום: רויטרס

 

לקראת הנאום על מצב האומה העביר אובמה הודעת דוא"ל לפעילי מפלגתו, שבה סיפר כי יתמקד באחדות האומה, ביצירת מקומות עבודה ובצמצום הגירעון.

עם זאת, הוא הדגיש כי הצעד האחרון צריך לצאת לפועל בצורה "אחראית" ולא בחיתוך רוחבי חד, כפי שדורשים הרפובליקנים.

 

בעוד השמרנים פועלים במרץ לבטל את חוק הרפורמה במערכת בריאות שהוא העביר בקונגרס, קרא אובמה לשמור על אדיבות ועל אחדות. הוא סיכם במסר לפעילים כי המטרה היא בת השגה "אם נתייצב יחד כאנשים - רפובליקנים, דמוקרטים ועצמאים - ונתמקד במה שמלכד אותנו כבני אדם, כל עוד נהיה מוכנים למצוא מכנה משותף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחדות. אובמה
צילום: רויטרס
מייעץ. קלינטון
צילום: AP
מומלצים