שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מכבי מסרבת לממן פונדקאות לזוג גברים

  בני זוג מת"א שהביאו לעולם תאומות באמצעות אם פונדקאית בחו"ל תובעים את קופ"ח מכבי, בטענה שהיא משתתפת במימון התהליך רק אם מדובר בגבר ואישה. הזוג: "מפלים אותנו לרעה כיוון שאנחנו גברים". מכבי: "הזכויות באישור משרד הבריאות"

  איתי ויואב, בני זוג מתל-אביב, רצו בסך הכל לקבל החזר כספי מקופת החולים שלהם על הכסף הרב שהשקיעו בתהליך הפונדקאות בסופו הביאו לעולם את שתי בנותיהם. הם פנו לקופת החולים מכבי, בה הם מבוטחים, וביקשו לקבל את מה שמקבלים זוגות אחרים. אלא שבקופה סירבו לשלם להם את הסכום. הסיבה: המימון ניתן לנשים בלבד. אתמול עתרו השניים נגד הקופה לבית הדין האזורי לעבודה בת"א בטענה לאפליתם על רקע מינם.

   

   

  סיבת הדחייה: המימון ניתן רק לאישה

  תחילתו של הסיפור שאיתי פנקס ‭(38)‬ לשעבר חבר מועצת עיריית תל-אביב ומראשי הקהילה הגאה בעיר, ובן זוגו יואב ארד, החליטו לממש את זוגיותם ולהביא ילדים לעולם. בקיץ האחרון, לאחר תהליך פונדקאות ארוך וממושך שנערך בחו"ל ושעלה עשרות אלפי שקלים, נולדו להם זוג תאומות.

   

   

  עוד בעיצומו של התהליך פנו השניים למכבי וביקשו לסייע להם במימון הליך הפונדקאות, כפי שנכתב בסעיפי הביטוח וכפי שנוהגת הקופה. "גברים המבקשים ילדים לעולם צריכים לממן לא רק את התהליך אלא גם את תרומת הביצית, שלא כמו זוגות הטרוסקסואלים שבהם האישה תורמת את הביצית. לכן התהליך יקר יותר‭,"‬ אומר פנקס.

   

  במשך חודשים ארוכים פנו פנקס וארד שוב ושוב לקופת חולים מכבי, למנכ"ל הקופה ולנציבת פניות הציבור בקופה אבל בקשתם למימון העומד על למעלה מ‭10,000-‬ שקל נדחתה. הסיבה: המימון ניתן רק לאישה המשתתפת בתהליך ומבוטחת בקופה. מאחר שבמקרה זה האישה שתרמה את הביצית אינה מבוטחת בקופה, אין מקום לסיוע.

   

  "מכבי מפלה אותנו על רקע מיני"

  פנקס וארד זועמים על החלטת הקופה‭" :‬בתקנון הביטוח של מכבי נכתב שרק נשים המשתתפות בתהליך ההפריה יזכו לסיוע, וזו אפליה. מכבי, שהיא גוף ציבורי, אינה נוהגת בשוויון ומעצם ההחלטה לממן תרומת ביצית בחו"ל לנשים בלבד היא מפלה אותנו לרעה על רקע המין שלנו ועל רקע היותנו גברים‭."‬

   

  לטענתם, "הסיוע של מכבי נועד, בין היתר, לאפשר לנו להגשים את הזכות הטבעית שלנו להיות הורים כמו כל אדם אחר, ואי הסיוע בתשלום פוגע בזכות זו. מצד אחד, זוגות חד-מיניים של גברים לא יכולים להביא ילדים לעולם באמצעות פונדקאות בישראל, והם נאלצים לעשות זאת בחו"ל, ומצד שני הקופה לא עוזרת להם במימון התהליך בחו"ל.

   

  "קשה להבין מדוע הקופה מממנת טיפולי פוריות לנשים גם במקרים בהם הסיכוים שלהן ללדת ילדים קלושים, ומצד שני היא לא מסייעת לגברים. אם הקופה מממנת טיפולי פוריות לנשים בחו"ל היא חייבת לממן גם לגברים אחרת זו אפליה‭,"‬ טוענים השניים בכתב התביעה שהוגש.

   

  התביעה הוגשה אתמול לבית הדין באמצעות בא כוחם עו"ד דורי ספיבק מהתוכנית לזכויות אדם באוניברסיטת תל-אביב.

   

  הוקמה ועדה לבחינת החוק

  אין זה מאבקם הראשון של פנקס וארד. באחרונה עתרו השניים לבג"ץ בדרישה לאפשר הליך של פונדקאות לזוגות חד-מיניים גם בארץ. כיום על-פי חוק הפונדקאות, רק בני זוג שהם גבר ואישה יכולים לפנות בישראל לפונדקאית שתלד עבורם. בעקבות זאת נאלצים זוגות חד-מיניים של גברים לבצע את ההליך היקר בחו"ל. במסגרת התהליך הם צריכים לאתר אישה שתסכים לתת ביצית שתופרה על ידי אחד הגברים או להרות מאחד מהם. בעקבות עתירתם של השניים לבג"ץ הקים משרד הבריאות ועדה שבוחנת את שינוי החוק כך שגם גברים יוכלו לבצע הליך פונדקאות בישראל.

   

  מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה‭"

  :‬סל הבריאות הממלכתי ושירותי הבריאות הנוספים (ביטוחים משלימים) כוללים זכויות רבות בתחום הפריון, שמיועדות עבור תושבי ישראל, אשר סיבות רפואיות מונעות מהם להרות באופן טבעי. מכבי מעדכנת את הזכויות בביטוח המשלים באישור משרד הבריאות. כאשר המדינה תחליט לכלול בסל הבריאות הממלכתי גם מימון טיפולי פריון לזוג גברים, זו תהיה בשורה חשובה עם משמעות רחבה‭."‬

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "במסגרת הוועדה הבוחנת את נושא הפונדקאות לזוגות חד-מיניים בישראל נבחן גם נושא החזר מקופות החולים עבור תהליך פונדקאות". ‬ 

   

  הכתבה פורסמה לראשונה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות".


   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "אי התשלום פוגע בזכות הטבעית שלנו להורות". איתי פנקס ויואב ארד
  צילום: יובל חן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים