שתף קטע נבחר

צילום: אטא אסעוות

עריקאת באל-ג'זירה: אמריקני ובריטי הדליפו

הרבה צעקות היו הערב באולפן "אל-ג'זירה", שאירח את ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, לראיון בעקבות הדלפת מסמכי המשא ומתן. עריקאת גילה ששני המדליפים הם אליסטר קרוק, שהיה המתאם הביטחוני של האיחוד האירופי, ואיש מחלקת המדינה האמריקנית, קלייטון סווישר

סאיב עריקאת בעורף האויב: ראש צוות המשא ומתן של הרשות הפלסטינית הגיע הערב (יום ד') לאולפני "אל-ג'זירה", וחשף את זהות המדליפים של מסמכי המשא ומתן לרשת הקטארית, מסמכים שהסבו מבוכה גדולה לרשות הפלסטינית ככלל ולוֹ בפרט.

 

לדבריו, השניים הם אליסטר קרוק, מי שהיה המתאם הביטחוני לשעבר של האיחוד האירופי בשטחים, וקלייטון סווישר, אזרח אמריקני שעבד במחלקת המדינה, וכעת עובד ב"אל-ג'זירה". שמו של קלייטון סווישר הועלה כבר שלשום כאחד החשודים המרכזיים בהדלפה.

 

המו"מ נחשף - כל הדיווחים ב-ynet:

 

עריקאת האשים את רשת החדשות בהסתה לרציחתו שלו: "אתם מסיתים את האנשים בעולם הערבי, מה שעשיתם זה לבוא לערבים ולומר להם שיהרגו אותי, ורק אחר כך יעמידו אותי למשפט", הטיח במנחה המשדר.

 

במהלך הראיון נראה ראש צוות המשא ומתן של הרשות, שסומן על-ידי יריביו הפלסטינים כאחד ה"בוגדים" העיקריים שהסכימו לוויתורים מפליגים במשא ומתן מול ישראל, נסער ונרגש. הוא הרים את קולו פעמים רבות, הזיע, והשיחה בינו לבין המראיין נקטעה פעמים רבות בשל חילוקי הדעות ביניהם. עריקאת הציג מסמכים משלו.

 
הוא הדגיש שבמשרדי צוות המשא ומתן הפלסטיני, משם יצאה ההדלפה, לא קיימים מסמכים הקשורים לתיאום הביטחוני בין ישראל לרשות. לדבריו, הציטוט שיוחס לו, לפיו הוא מודה שהרשות הרגה פלסטינים כדי לשמור על החוק והסדר - הוצא מהקשרו. עוד אמר שהמסמכים אינם חדשים, ושהוא בעצמו דיבר עליהם בערוצים השונים בעבר, כולל ב"אל-ג'זירה".

 

הפגנות בעזה: "אבו מאזן בוגד"

עריקאת אמר: "במסמכים כתוב שהצלחתי להוציא מהישראלים הכרה בזכויות הפלסטינים, אבל אתם בחרתם לצטט את המשפט שאחריו, שהוא 'אבו מאזן הסכים לעשרת אלפים פליטים בלבד". כשנשאל על-ידי המראיין מי "רצח" את יושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, השיב: "מי שרצח אותו הוא מי ששם אותו במצור - ישראל".

 

בשעה שהרשת הקטארית ממשיכה לשדר מדי ערב מסמכים חדשים על המשא ומתן הישראלי-פלסטיני, מחריפה הרשות הפלסטינית את הטון נגדה. בכיר פתח, בסאם זכארנה, טען היום כי בידי ארגונו מידע ומסמכים המוכיחים שאמיר קטאר, חאמד בן ג'אסם, הוא האיש שהעביר לארה"ב את המידע על הספינה "קארין A", והיא העבירה את המידע הזה לישראל.

 

בינתיים, כמה פלסטינים התפרעו היום באולפן טלוויזיה בשכם שנשכר עבור רשת החדשות "אל-ג'זירה", ופצחו במסע הרס. כך סיפר עובד המועסק באולפן. כל זה קרה לאחר שהערוץ קיים ראיון עם ד"ר עבד אל-סתאר קאסם, אקדמאי פלסטיני הידוע בביקורתו החריפה כלפי הרשות הפלסטינית. זו הפעם השלישית שמשרדים ואולפנים של רשת "אל-ג'זירה" מותקפים בשטחי הרשות הפלסטינית מאז החל פרסום מסמכי המשא ומתן.

 

ובעזה השתתפו היום אלפי פלסטינים בשתי הפגנות נגד הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, וכינו אותו "בוגד". הם מחו על הוויתורים המפליגים שהרשות תחת אבו מאזן הביעה נכונות לעשות מול ישראל, לפי המסמכים הסודיים שפורסמו. באחת ההפגנות הציגו האלפים את דמויותיהם של אבו מאזן ומנהיגים פלסטינים אחרים שהיו מעורבים במשא ומתן, כשהן עטופות בדגלי ישראל. הם קראו: "לכו הביתה, בוגדים". בהפגנה אחרת הם הניפו תמונות של אבו מאזן, שבהן נמחקו פניו עם הסימן "איקס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ויכוח סוער באולפן הטלוויזיה
צילום: AP
מומלצים