שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הנשק של המפגינים: בצל, חומץ וקולה

נשים וגברים מכל שכבות העם המצרי גודשים את רחובות הערים. כדי להתמודד עם הגז המדמיע שמפזרים כוחות הביטחון הם מריחים בצל שזורקים אליהם מהמרפסות ושוטפים את הפנים במשקאות מוגזים. "הם פוגעים בנו, אבל אנחנו מתחסנים"

כוחות הביטחון המצרים עשו שימוש נרחב בגז מדמיע, כדי לפזר את אלפי המפגינים שגדשו את הרחובות בימים האחרונים. הירי המאסיבי נענה בקריאות לא שגרתיות לעזרה מצד ההמון: "בצל! בצל! אנחנו צריכים בצל!" קראו המפגינים לעבר הצופים בהם ממרפסות הבתים. הם מצדם זרקו לקהל הנאבק על נשימתו את הירק הנחשק, בנוסף לפחיות פפסי.

 

מצרים על סף הפיכה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

המפגינים ככל הנראה ממלאים אחר "הנחיות להפגנות" שפורסמו השבוע על ידי עיתון מצרי עצמאי וכוללות התמודדות עם גז מדמיע. העיתון ממליץ למפגינים להתגונן מפני הגז באמצעות שטיפת פניהם במשקה מוגז והרחת בצל. דרך נוספת היא לקשור בד טבול בחומץ סביב הפנים. 


"הם פוגעים, אנחנו מתחסנים" (צילום: AP)

 

"אנחנו כבר רגילים לזה", צחק אחד המפגינים. הוא ניגב את עיניו והתקדם עם רעייתו לחזית ההפגנה. "הם יכולים לפגוע בנו שוב ושוב אבל אנחנו רק מתחסנים".

 

כוחות הביטחון מנצלים את מבנה הסמטאות המתפתלות של לב העיר. הם חוסמים רחובות וכיכרות וכך מושכים אליהם את המפגינים. אז הם תוקפים אותם בכדורי גומי וגז מדמיע.

 

עד-כה נהגו המצרים להתלונן על חוסר יכולת להתלכד ולהתארגן, אך ימי ההפגנות מאירים את החברה המצרית באור אחר. נשים וגברים צעירים הובילו את ההמונים במעבה הסמטאות לכיוון מרכז העיר. נשים מבוגרות צעדו לצד בנותיהן ונכדותיהן ושרו: "הלאה מובארק! הלאה המשטר!".

 

המפגינים, מוסלמים ונוצרים, הגיעו מכל חלקי העיר העצומה ומכל המעמדות. חלקם עטו על עצמם את דגלי מצרים. גברים בשנות העשרים לחייהם, לבושים בנעלי ספורט אמריקניות וחובשים משקפי שמש אופנתיות הצטרפו לשירתן של נשים בשמלות שחורות ארוכות ורעלות.

 


המפגינים הצטלמו לצד השוטרים והחיילים (צילום: AP)

 

חלק מהמפגינים הציתו פחי אשפה וריח הזבל הבוער התערבב עם ריח הגז, הבצל והחומץ. בנוסף לאבנים ולמכלי הגז הריקים, מילאו את הרחובות גם קליפותיהם הדקיקות של הבצלים האדומים ופחיות משקה ריקות.

 

המפגינים הצטיידו בקסדות ומגינים שכוחות הביטחון הותירו מאחוריהם. אחרים בזזו את משרדי מפלגת השלטון ונשאו עמם מחשבים, כיסאות, מוצרי חשמל ואפילו אסלות. חלקם בזזו חנויות סמוכות וזכו לקריאות גנאי ממפגינים: "הפכת לגנב עכשיו", צעק גבר לעבר אדם אחר שנשא עמו מדפסת. "מה זה משנה", השיב הבוזז, "גנבתי את זה מגנבים".

 

מחוץ למשרד החוץ ומשרדי הטלוויזיה הממלכתית טיפסו מפגינים על כלי רכב צבאיים וביקשו להצטלם עם החיילים. אחרים ריססו "לא למובארק הכלב" על אחד מכלי הרכב והצטלמו ליד הכתובת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסיכות או בד טבול בחומץ
צילום: AP
"אנחנו כבר רגילים"
צילום: רויטרס
נשים וגברים מפגינים אלה לצד אלה
צילום: AP
מומלצים