שתף קטע נבחר

אורלב מציע: בתי דין פרטיים, ביטול מועצות דתיות

לקראת "יום הזהות היהודית" בכנסת מציע ח"כ זבולון אורלב רפורמות ש"יביאו לשינוי יחסם של האזרחים לדת". בין ההצעות: כל שלושה דיינים יוכלו להקים בית דין שיתחרה באלו הממלכתיים; המרת המועצות הדתיות במחלקת דת עירונית

תוכנית אורלב לרה-אורגניזציה של הממסד הדתי: ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) מציע להפריט את בתי הדין הרבניים ולהעניק את הסמכות לדון בענייני אישות לכל שלושה רבנים המוסמכים לדיינות שירצו בכך.

 

 

במאמר, שיפורסם בעלון "צהר" בשבת הקרובה, מציע אורלב לקראת "יום הזהות היהודית" שיתקיים בכנסת בשבוע הבא, לנקוט כמה צעדים נוספים - פרי "חשיבה מחוץ לקופסה" - שיביאו לשינוי חיובי ביחסם של אזרחי ישראל לדת היהודית.  

 

לטענת אורלב, חלק מחוקי המדינה מהווים מכשול קשה בהנחלת הזהות היהודית למדינה ולאזרחיה, ואף שמטרתם הייתה לקרב אותם ליהדות, לתורה ולמצוות - הם רק גורמים להרחקתם: "יש צורך בבדיקה מחודשת שתסיר את המכשולים בחקיקה הדתית הגורמים לנזקים עד כדי שנאה וקרע בתוך העם".

 

כדוגמה מציין אורלב את חוק בתי הדין הרבניים, שלדבריו הפך להיות אחד מהגורמים של העוינות הבוטה של הציבור החילוני והמסורתי כלפי בתי דין אלה, ובאמצעותם נגד היהדות והדת.

 

"הדעה הרווחת היא כי ההשתלטות החרדית על מינויי הדיינים גרמה להקצנה בפסיקות בתי הדין הן בנושא המעמד האישי, בעיקר בגיטין, והן בסוגיית הגיור", אומר הח"כ הציוני-דתי ומציע מהפכה לא ממלכתית במיוחד: "כל שלושה מועמדים להיות דיינים, שעברו בהצלחה את מבחני הדיינות של הרבנות הראשית, יוכלו להקים בית דין רבני פרטי שינתנו לו כל הסמכויות המקבילות לבית הדין הרבני הממלכתי". הוא משוכנע כי אנשים רבים החוששים שעניינם ידון בבית הדין הרבני הממלכתי יעדיפו לשלם עוד כסף כדי להעביר את הדיון לבית הדין הפרטי.

 

אורלב מודע לסכנה הטמונה בהצעתו, אך הוא מקווה כי היא תשתלם וכי ה"תחרות" תעשה טוב לכולם: "עצם הידיעה שיש לאזרח אפשרות להחליט באיזה בית דין רבני ידון עניינו, האם בבית דין רבני ממלכתי או בבית דין רבני פרטי, יביא לידי כך שהמערכת הממלכתית תשתפר, שאם לא כן היא תישאר ללא עבודה".

 

מחלקה עירונית במקום מועצה

רפורמה נוספת שמציע ח"כ זבולון אורלב נוגעת למועצות הדתיות. כמנכ"ל לשעבר של משרד הדתות הוא קובע כי יש

לבטלן ולהקים תחתן מחלקה עירונית לשירותי הדת בכל רשות מקומית יהודית, "כפי שקיימים מחלקות לחינוך ולרווחה", ובאמצעותה יוענקו לתושבים שירותי רישום נישואין, כשרות, עירובין, בתי כנסת, תרבות תורנית, שבת ומועדי ישראל, טהרת המשפחה, מצוות התלויות בארץ ועוד.

 

על פי ההצעה, רב העיר ייבחר במישרין על ידי מועצת העיר ולא ב"תהליך מסובך המעורר קשיים ועיכובים ושניתן לעשות בו מניפולציות וקומבינות". לשיטת אורלב, הסדר זה יפחית באופן משמעותי את החיכוך השלילי והמיותר בין נותני שירותי הדת במועצה הדתית לבין הציבור הכללי, מכיוון שהשירות יינתן ככל שירות מוניציפאלי אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. רפורמה
צילום: גיל יוחנן
בית דין רבני אזורי. יקומו מתחרים?
צילום: דורון גולן
מומלצים