שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הפירמידות והספינקס על הכוונת. המדריך לבוזז

רק זה חסר לנשיא מובארק: המהומות במצרים, במהלכן נכרתו שני ראשי מומיות ממוזיאון העתיקות בקהיר, עלולות לגלוש לאתרים שמכניסים מיליארדים לקופה ויוצרים מקומות עבודה לרבים. ynet סוקר כמה מאוצרות התרבות שמצרים חרדה לגורלם

בתוניסיה הבוזזים נראו עם בגטים, במצרים יש להם מטרות אחרות - והרבה יותר רווחיות. המהומות שפרצו בימים האחרונים במצרים גבו מחיר כבד בנפש וברכוש ולא פסחו גם על אחד מסמליה הגדולים ביותר של המדינה - מוזיאון העתיקות בקהיר. ראש רשות העתיקות במדינה הודיע כי אלמונים פרצו בסוף השבוע ל"מוזיאון המצרי", כרתו את ראשיהן של שתי מומיות שהוצגו במקום והשחיתו מוצגים נוספים.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

כוחות הצבא המצרי נפרסו בכוחות מתוגברים באזורי התיירות והעתיקות של המדינה כדי למנוע את הישנותו של מקרה דומה, ויש להם בהחלט סיבה טובה לכך. ענף התיירות במדינה הוא אחד ממקורות ההכנסה הגדולים ביותר לאוצר המצרי (11 אחוזים מהתמ"ג).


לא לוקחים סיכון. כוחות צבא מאבטחים את הפירמידות בגיזה (צילום: AP)

 

לשם דוגמה, בשנת 2009 ביקרו כ-12.5 מיליון תיירים במצרים והשאירו בקופת המדינה סכום המגיע ל-10.8 מיליארד דולר. שלא במפתיע, ענף התיירות במצרים מייצר מקומות עבודה רבים - במדינה בה שיעור האבטלה גבוה מאוד והוא בין הגורמים העיקרים למהומות כיום - והדבר האחרון שהנשיא חוסני מובארק היה רוצה לראות זה את הריסתם של סמלי התרבות של ארצו. ynet סוקר בפניכם כמה מהם.

 

המוזיאון המצרי בקהיר

המוזיאון הוקם בשנת 1835 ועבר מאז כמה כתובות עד שהתמקם באזור הכיכר המרכזית של קהיר א-תחרירי.

המוזיאון אוצר את אוסף הפריטים הגדול ביותר ממצרים העתיקה - כ-120 אלף - בהם אוסף של פפירוסים ומטבעות, אוצרות שנמצאו בקברו של המלך המצרי תות אנך אמון ופריטים רבים נוספים.

 

אחת האטרקציות הגדולות ביותר במוזיאון העתיקות היא חדר המומיות המלכותי ובו 9 גופות חנוטות מימי הפרעונים – אחת מהן שייכת למלכה חתשפסות. בסוף השבוע האחרון פרצו אלמונים למוזיאון, גרמו לו נזק רב ואף החריבו שתיים מהמומיות שנמצאות במקום. 


ראשיהן של שתי מומיות נכרתו. מוזיאון העתיקות בקהיר (צילום: AP)

 

ב-2013 תפתח הממשלה המצרית בגיזה מוזיאון חלופי לזה הנמצא במרכז קהיר בשל עיצובו המיושן. במוזיאון החדש, נבנה בהשקעה של למעלה מחצי מיליארד דולר והוא אמור להיקרא "המוזיאון הגדול של מצרים".

 

הפירמידות בגיזה

שלוש הפירמידות הענקיות שנמצאות ליד העיר גיזה נבנו לפני כמעט 5,000 שנה והן נחשבות לאחד משבעת פלאי עולם. הפירמידות נחשבות למבנה הנדסי אדיר, ועד היום אין הסכמה בין החוקרים איך הצליחו לבנות אותן: יש כאלה שחושבים כי 2.5 טון האבנים הונחו זו על גבי זו בעזרת מנופי ענק, ויש כאלה שסבורים שהן הונחו על גבי ערימת בוץ, בעזרתה הן נגררו עד למעלה.


אחד משבעת פלאי עולם. הפירמידות בגיזה (צילום: רונה פפר)

 

כך או כך, הפירמידות הן מבנה מרשים ביותר במימדיו - גובהה של הגדולה ביותר היה כ-150 מטרים, וגם בימינו אלה, עם מפעלים הנדסיים מודרניים ומתוחכמים, עדיין נחשבות הפירמידות לפלא הנדסי. 

 

הספינקס בגיזה

הספינקס, גוף של אריה עם ראשו של פרעה, נמצא בגיזה בגדה המערבית של נהר הנילוס. אורכו 73 מטרים, רוחבו 6 מטרים וגובהו 20 מטרים. בדומה לפירמידות בגיזה, הספינקס נבנה לפני כ-5,000 שנה, בתקופת השושלת הרביעית, ומאז הוא "שומר" על אזור הפירמידות בגיזה.


"שומר הפירמידות". הספיניקס בגיזה (צילום: עינב ברוני)

 

בשנים האחרונות עבר הספינקס סדרה של עבודות שיקום ושיפוצים לאחר שניזוק מזיהום אוויר וארוזיה וכמה נקודות באזור הצוואר והחזה שלו נדרשו לעבור חיזוק מחדש.

 

לוקסור העתיקה

העיר לוקסור נבנתה באתר של העיר העתיקה תבי, והאדריכלות הנהדרת אדירת-הממדים שלה, שהשתמרה במצב מצוין, הפכה אותה לאחד היעדים המועדפים על תיירים, ומזה מאות רבות של שנים מבקרים אנשים במקדשי לוקסור, קרנאק, חתשפסות ורעמסס השני.


אחד היעדים המועדפים על התיירים. מקדש לוקסור (צילום: עינב ברוני)

 

מקדש לוקסור נבנה על ידי פרעה אמנחותפ השלישי באתר של מקדש קדום יותר, ולבניינו הוסיפו תות אנך אמון, רעמסס הראשון והשני, תחותמס הראשון והשלישי, סת השני, נקטאנבו הראשון או השני, אלכסנדר מוקדון ומספר שליטים רומיים.

 

אטרקציות נוספות אותן אפשר למצוא בלוקסור הן המוזיאון המרשים של העיר, ובו מוצגים מהתקופה שקדמה לשושלות המצריות העתיקות ועד לתקופה המוסלמית, ואתר הקבורה של הפרעונים.

 

אתר הקבורה, הממוקם בצד המערבי של הנילוס ידוע בשם "עמק המלכים". בדומה לגיזה, הספינקס המרשים במראהו מעטר גם את העיר לוקסור. שדרה של ספינקסים מחברת בין מקדש לוקסור לבין מקדש קרנאק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנות 5,000 שנה. הפירמידות בגיזה
צילום: איי פי
גוף של אריה עם ראשו של פרעה
צילום: AFP
שומר על האוצר הלאומי. מובארק
צילום: AP
אתרי התיירות במצרים - מקור הכנסה לאזרחים רבים. מפגינה בקהיר
צילום: AFP
מומלצים