שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP
  ג'ימי קרטר: העם החליט, מובארק ייאלץ לעזוב
  נשיא ארצות הברית שעמד מאחורי הסכם השלום בין ישראל למצרים, ג'ימי קרטר, מאמין שדרישתם של המפגינים תיענה, והנשיא מובארק ייאלץ לפרוש. "העם החליט", הוא אמר, ולא נשמע כמי שמצטער על כך: "מובארק נעשה מושחת"

  "רעידת האדמה" תסיים את עידן מובארק. ג'ימי קרטר, נשיא ארצות הברית לשעבר שהוביל את הסכם השלום בין ישראל ומצרים, כינה אמש (יום א') את המהומות במצרים "רעידת אדמה", והעריך שהן יובילו להדחתו של הנשיא המצר, חוסני מובארק. לדבריו, "ארצות הברית רוצה שמובארק יישאר בתפקידו, אבל העם החליט, ואני מניח שמובארק ייאלץ לעזוב".

   

  "זהו המצב החמור ביותר במזרח התיכון מאז שעזבתי את התפקיד", אמר קרטר, שסיים את כהונתו ב-1981. הוא אמר את הדברים במהלך שיעור שהעביר בכנסיה במדינת ג'ורג'יה. בתקופת כהונתו של קרטר, מובארק היה סגנו של הנשיא אנואר סאדאת, שחתם על הסכם השלום עם ישראל. מובארק עלה לשלטון לאחר שסאדאת נרצח באוקטובר 1981, ביום שקרטר מגדיר כ"אחד הרעים ביותר בחיי". 


  נתפש כאדריכל הסכם השלום. קרטר במעמד החתימה (צילום: AP)

   

  "אני מכיר את מובארק טוב למדי. כשסאדאת רצה להעביר מסר, הוא היה שולח את מובראק", מספר קרטר, שלא חוסך ביקורת על תפקודו של המנהיג המצרי. לטענתו, "הוא נעשה מושחת פוליטית וקיבע את עצמו בתפקיד. כלי תקשורת - טלוויזיה ועיתונים - שביקרו את מובראק, רוקנו מכוחם או שהוכנסו לכלא". קרטר אמר כי "נשיאי ארצות הברית האחרים אמרו באופן פרטי למובארק שצריך להיות חופש במדינה", אך טוען שמובראק עשה ההיפך.

   

  מובארק מדבר כמו פוליטיקאי

  חוסר הערכתו של קרטר לנשיא המצרי מתבטא בכך שהוא לא רואה חשיבות בפגישה איתו, כפי שהוא מספר: "בארבע-חמש השנים האחרונות, כשאני נוסע למצרים, אני לא הולך לדבר עם מובראק, שמדבר כמו פוליטיקאי".

  לעומת זאת, הוא מביע הערכה כלפי עומר סולימאן, שמונה שלשום על-ידי מובארק לסגן הנשיא: "אם אני רוצה לדעת מה קורה במזרח התיכון, אני מדבר עם סולימאן, וככל שאני יודע הוא תמיד אמר לי את האמת. הוא איש מודיעין שאני מאוד מחבב".

   

  קרטר שולל את הטענות כי ההפיכה "מתוזמרת על ידי מוסלמים קיצונים". לדעתו "האחים המוסלמים נשארו מחוץ לזה".

  נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ומזכירת המדינה הילרי קלינטון, קראו בימים האחרונים למובארק לקדם את הדמוקרטיה במצרים על רקע המהומות הנמשכות מאז שבוע שעבר, בהן נהרגו עד כה מעל 100 איש ונפצעו אלפים. הם נתפשו בעיני רבים כמי שזנחו את מובארק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרטר. "מובארק קיבע עצמו בתפקיד"
  צילום: AP
  נשיא מצרים. "כשאני רוצה לדעת, אני פונה לסולימאן"
  צילום: AP
  מומלצים