שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שגריר ארה"ב בסין התפטר - יתמודד מול אובמה?
  ג'ון הנטסמן עשה את מה שפרשנים פוליטיים העריכו שהוא הצעד הראשון לקראת ההתמודדות בפריימריז במפלגה הרפובליקנית, ושלח לנשיא אובמה מכתב התפטרות. באחרונה הוא קנה בית בוושינגטון הבירה, מה שהגביר את הניחושים

  האם אובמה קידם במו ידיו את מתחרהו העתידי? ג'ון הנטסמן, שגריר ארה"ב בסין, עשה הלילה (יום ג') את הצעד הראשון לקראת ריצה אפשרית כמועמד רפובליקני לנשיאות ארה"ב ושיגר מכתב לנשיא הדמוקרטי ברק אובמה על רצונו לסיים את תפקידו בחודש מאי. הנטסמן בן ה-50 נחשב לכוכב רפובליקני עולה, ובכוונתו לבדוק את סיכוייו.  באחרונה הוא קנה בית יוקרתי בוושינגטון, בנוסף לביתו שבסולט לייק סיטי ביוטה - מהלך שנחשב על ידי פרשנים פוליטיים כצעד ראשון לקראת ריצה אפשרית.

   

  האם השגריר יירש את אובמה? כתבו לנו בפייסבוק של ynet

   

  הנסטמן היה מושל מדינת יוטה, וזוהה על ידי אנשי אובמה כבעל פוטנציאל להתמודד מולו בבבחירות של 2012. אחת הערכות היתה שאובמה הציע להנטסמן לכהן כשגריר בסין, כדי להרחיק אותו מהמוקד הפוליטי. בקיץ 2009 הנטסמן התפטר מתפקידו כמושל מדינת מיוטה לטובת משרה מהחשובות בשירות החוץ האמריקני - השגריר בסין. עכשיו הוא עושה צעד נוסף בכוונה להתמודד נגד הבוס שלו בעצמו.

   

  בבית הלבן חורקים שיניים אל מול מהלכו של הנטסמן, בן של מיליארדר, ש"קילקל" את התוכניות להוציא אותו מהמשחק הפוליטישל 2012. מול שורת המועמדים הרפובליקנים הבלתי מרשימה, ג'ון הנטסמן יגיע לפריימריז של המפלגה הרפובליקנית מצוייד בניסיון מגוון שאין לשום מועמד אחר: ארבע שנים כמושל יוטה והתעסקות בנושאי פנים כמו כמה מועמדים אחרים, אבל באופן ייחודי יש לו ניסיון רב בשירות החוץ כשגריר בסין וקודם לכן בסינגפור. הוא שירת גם בוושינגטון בממשל רייגן.

   

  התורפה: שירת את אובמה

  נקודת התורפה היחידה של הנטסמן בפריימריז היא העובדה שהוא הסכים לשרת את הנשיא הדמוקרטי אובמה. כמושל יש לו רקורד שמרני מבחינה כלכלית, הוא מתנגד לזכות נשים להפיל והוא תומך נלהב

  בזכות אזרחים לשאת נשק. הוא ליברלי יותר בנושא זכויות של הומוסקסואלים ושמירה על איכות הסביבה, מה שיכול לפגוע בו בבבחירות המקדימות של הרפובליקנים, אבל לסייע לו בבחירות הכלליות.

   

  לפני שבועיים במסיבת עיתונאים בבית הלבן של אובמה ונשיא סין הו, נשאל אובמה על האפשרות ששגרירו בסין, שישב בשורה הראשונה ירוץ נגדו.

   

  "השגריר הנטסמן עשה עבודה נפלאה כשגריר של ארה"ב בסין. הוא דובר מנדרינית והוא הביא מיומנויות נפלאות לתפקיד, וגם התמדה וכישרון. העובדה שהוא בא ממפלגה שונה היא כוח, לא חולשה", אמר אובמה בנדיבות, אבל סיכם ש"אני בטוח שהעובדה שהוא עבד כל כך יפה אתי, תהיה נכס חשוב בכל בחירות מקדימות של הרפובליקנים". בעת הדברים הללו ג'ון האנטסמן ישב בשורה הראשונה וחייך. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנטסמן. זוהה כמועמד פוטנציאלי
  צילום: AFP
  אובמה. בבית הלבן חורקים שיניים
  צילום: AFP
  מומלצים