שתף קטע נבחר

מחקר: אחרי מצרים, ייתכנו הפיכות במרוקו וסעודיה

שני חוקרים באוניברסיטה העברית מצאו כי במדינות בהן ציפייתם של האזרחים לדמוקרטיה לא מתממשת, קיים סיכוי רב יותר שהם יסתכנו ויצאו לרחובות במטרה לפגוע ביציבות השלטון

מחקר חדש של מומחים למדע המדינה מהאוניברסיטה העברית קובע, שכבר לפני כשנתיים היו סימנים לחוסר היציבות השלטונית במצרים.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

המחקר, העומד להתפרסם בקרוב בכתב העת Journal of Conflict Resolution, נערך על ידי פרופ' תמיר שפר וד"ר שאול שנהב, במהלכו מדדו החוקרים את ה"פער הדמוקרטי" בכ-90 מדינות דמוקרטיות ולא דמוקרטיות. "הפער הדמוקרטי הוא הפער בין רמת הכמיהה לדמוקרטיה של האזרחים במדינה לבין רמת הדמוקרטיה הניתנת להם על ידי מוסדות המדינה", הסביר פרופ' שפר.

 

לדבריו, על פי הממצאים עולה כי היציבות הפוליטית תעמוד בסכנה רק כשמתקיים "פער דמוקרטי שלילי". כלומר, ברגע שציפייתם של האזרחים לדמוקרטיה לא מתממשת, קיים סיכוי רב יותר שהאזרחים יסתכנו ויצאו לרחובות במטרה לפגוע ביציבות השלטון. מנגד, המחקר קובע שכאשר מתקיים "פער דמוקרטי חיובי", כלומר כאשר מוסדות המדינה מאפשרים מידה רבה יותר של דמוקרטיה מזו שבה חפצים האזרחים, לא צפויה סכנה ליציבות השלטון.

 

פרופ' שפר אמר, כי נתוני המחקר נאספו בשנת 2008 על ידי סקרי דעת קהל ומדדים בין-לאומיים אובייקטיבים, שמדדו את ה"פער הדמוקרטי" במספר רב של מדינות - ומהם עולה כי ניתן היה לחזות כבר לפני כשנתיים את ההתקוממויות האזרחיות שאירעו לאחרונה בתאילנד, איראן ומצרים.

 

בנוסף, על פי הנתונים ניתן להעריך כי בקרוב צפויה מהפכה אזרחית גם במרוקו, סעודיה, בלארוס ואפילו בסין. עם זאת כפי הנראה בירדן, אלג'יריה ומלזיה הנתונים מצביעים על "פער דמוקרטי חיובי" ושם ככל הנראה לא צפויה הפיכה. "במדינות אלה, על

 אף שאינן מתאפיינות ברמה גבוהה של דמוקרטיזציה, הכמיהה של האזרחים לדמוקרטיה קטנה יותר ובמצב כזה הסיכון לאי יציבות שלטונית נמוך יותר", ומר ד"ר שנהב.

 

עם זאת, מדגישים החוקרים כי יש להתייחס ליכולות הניבוי של המודל בזהירות רבה, מפני שקיימים גורמים רבים אחרים אשר משחקים תפקיד חשוב בהסברים של חוסר יציבות, כגון האופן שבו מגיב המשטר לניסיונות לערער את היציבות, המצב הכלכלי ותהליכי דמוקרטיזציה שהשלטון עשוי להוביל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהומות במצרים
צילום: AP
סעודיה. הבאה בתור?
צילום: AP
מומלצים