שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פלמחים: המאבק הצליח, עכשיו תפתחו את הארנק

  השר להגנת הסביבה מתח ביקורת חריפה על גביית התשלום בכניסה לשמורות הטבע והגנים הלאומיים, אף שהנושא נמצא תחת אחריות משרדו ובכפוף לו. עוד הוא גם התריע כי גם בחוף פלמחים שניצל מבנייה - עתידים לגבות כסף מהציבור

  ביקורת עצמית? השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מתח ביקורת חריפה על גביית תשלום בכניסה לשמורות הטבע והגנים הלאומיים, ואף התריע כי התוכנית החלופית שגובשה לחוף פלמחים - תכלול גם היא גביית כסף מהציבור. דבריו של ארדן נאמרו אתמול (ג') במליאת הכנסת, בתשובה לשאילתה מצד חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), שדרש לדעת כיצד הוא מתכוון לפעול כדי לאפשר גישה ציבורית לאתרים אלו.

   

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet 

   

  תשובתו של השר ארדן לדברים היתה ביקורת חריפה על עצם גביית התשלום בכניסה לאתרים, למרות שהנושא נמצא תחת אחריות משרדו, וגם ביקורת על מידת העצמאות שממנה נהנית רשות הטבע והגנים - שגם היא כפופה לו.

   

  "ביקרתי לפני כמה שבועות בשמורת אפק באזור ראש-העין. נחרדתי לגלות כמה עולה הכניסה לרכב משפחתי. אני אומר לכם, באמת: מזעזע. אני יודע שזו ביקורת גם על עצמי, אבל זה מביך ואפילו מביש. כי רק אנשים שכיסם מלא, כנראה יכולים לבוא, יחד עם עוד עשירונים למעלה, ולהיות להם ככה בשקט ובנחת, בשמורות טבע ובגנים לאומיים", אמר ארדן.


  חוף פלמחים. חרף המאבקים - לא יהיה פתוח בחינם (צילום: שי וקנין)

   

  פלמחים? יהיה בתשלום

  ארדן הבהיר כי "זה נכון שאני השר הממונה על רשות הטבע והגנים, אבל יש דבר אחד שבו אני כן מסכים עם שר התשתיות הלאומיות, וזה שהיה תהליך במדינת ישראל שמשרד האוצר יזם הקמה של תאגידים סטטוטוריים. הרשויות האלה, בעצם ניתנה להן עצמאות רבה לטעמי רבה מדי, בקבלת ההחלטות", אמר.

   

  בהמשך ציין כי "רשות הטבע והגנים נאלצת במקומות שקיימות עלויות פיתוח, אחזקה, שמירה וכיוצא בזה, לגבות תשלום כדי לשמור על האתרים הללו, אף-על-פי שכמובן, שמורות טבע, גנים לאומיים, הם מוצר ציבורי מובהק... זה מוצר ציבורי שמדינה צריכה לספק לתושביה, ולא יעלה על הדעת שכל מקום כזה עולה - ולא בזול".

   

  גורמים ברשות הטבע והגנים ציינו בשיחה עם ynet כי "שמירה ואחזקה של אתרי הטבע עולה כסף. במידה והשר יוכל להקצות לכך תקציב חלופי, ניתן יהיה להגיע להסדר בנושא".

   

  מלבד חבר הכנסת הורביץ, שמתח ביקורת על הכניסה בתשלום בעיקר בכניסה לאתר עין מבוע, הרי שגם בארגוני הסביבה, בהם החברה להגנת הטבע, מתנגדים לגביית כסף מן הציבור באתרי שמירת טבע. בארגונים הביעו לא פעם ביקורת על כך וטענו כי שמורות טבע וגנים לאומיים צריכים להיות פתוחים ונגישים לציבור.

   

  ומה בעתיד? השר ארדן ציין כי בכוונתו לבחון מחדש את הניהול התקציבי ברשות הטבע והגנים בכדי לאפשר כניסה חופשית בחלק מהמקומות בעתיד. עם זאת, בכל הנוגע לעתיד חוף פלמחים - הרי שדווקא המקום שהוכתר כאחד המאבקים הסביבתיים הכי מוצלחים של השנים האחרונות - לא יהיה פתוח בחינם לציבור.

   

  ארדן הדגיש כי הדבר אינו מקובל עליו וכי בכוונתו להלחם בכך. "לא סתם שתדע ניצן, אתה חושב שבפלמחים התוכנית של רשות הטבע, החלופית – ועל זה נריב עוד שנתיים, לא עכשיו – לא כוללת בתוכה גביית כסף? היא כוללת", אמר ארדן. על כך השיב הורוביץ: "טוב, אתה יודע: גם רומא לא נבנתה ביום אחד".

   

  מרשות הטבע והגנים לא נמסרה תגובה

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חוף פלמחים
  צילום: יובל מן
  הכניסה לשמורת תל דן
  צילום: רוני רבינוביץ
  מומלצים