שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לחכות או לקנות? קיפאון חורף נפל על שוק הנדל"ן

  בנק ישראל טוען שמחירי הדירות בעלייה, באוצר מדברים על ירידה. מדד "ממון", WINWIN ולוי יצחק חושף בלבול בשוק, שמתבטא במיעוט עסקאות

  קיפאון בשוק הדירות בישראל. כך עולה ממדד "ממון" אתר WINWIN ולוי יצחק לחודש ינואר. הסיבה: בלבול בקרב הרוכשים הפוטנציאלים שמקבלים מסרים סותרים ממשרדי הממשלה ומבנק ישראל.

   

   

  בעוד שלפי בנק ישראל, "מחירי הדירות ממשיכים לעלות", הרי שבמשרד האוצר טוענים כי "ניכרת ירידה במחירים", גם משרד השיכון לא נותר מאחור, וטוען כי "המכירות בתל-אביב בנסיגה משמעותית".

   

  אז מה באמת קורה בשוק הנדל"ן בישראל? "לעשות עסקה היום זה קצת כמו להיתקל בקיר," אומר ר' שמנסה במקביל למכור את דירתו בראשון לציון, ולרכוש דירה גדולה יותר במודיעין.

   

  בבעלותו דירה מושקעת בשכונת כרמים בראשון לציון, 4 חדרים בגודל של כ-110 מ"ר, אשר כוללת מעלית וחנייה, מרפסת שמש ומחסן. במשך שלושה חודשים בהם הדירה מוצעת למכירה הוא קיבל עשרות טלפונים, כשהמחיר שהוא מבקש עומד על 1.4 מיליון שקל.

   

  סיפורים דומים בכל רחבי הארץ

  ארבע פעמים עמד לפני חתימת חוזה עם קונים פוטנציאלים. העו"ד שלו שוחח עם עורך הדין של הצד הנגדי, אך ההסכם התפוצץ מאחר שהקונה נסוג. אף שהוא הסכים להוריד את המחיר כמעט ב-150 אלף שקל, טרם הצליח למכור.

   

  הסיבה: לקונה א' לא אישרו משכנתא. קונה ב' רצה להוריד עוד יותר את המחיר. קונה ג' מצא דירה אחרת בקומה גבוהה יותר, וקונה ד' החליט ברגע האחרון שהוא ממתין שהמחירים בשוק יירדו.

   

  בינתיים, ר' מצא דירת 5 חדרים בבניין בן 4 דיירים בשכונת בוכמן במודיעין, בכ-1.6 מיליון שקל. אך אם לא יעלה בידו למכור את הדירה שלו, הוא לא יוכל לרכוש את הנכס במודיעין.

   

  גם בעל הדירה במודיעין תקוע, מאחר שהוא מעוניין בקוטג' מושקע בגדרה שאותו יוכל לרכוש בתוספת מחיר מזערית יחסית למחיר דירתו אותה הוא מקווה למכור בהקדם.

   

  ביקושים ערים - מספר עסקאות נמוך

  כאמור, מדד ינואר מגלה סיפורים דומים בכל הארץ. הביקושים ערים מאוד, אך מספר העסקאות בפועל נמוך. רוב הרוכשים, עדיין, על הגדר.

   

  הדואליות הזו מסמלת את המצב הנוכחי של הנדל"ן בישראל: היזמים רוכשים קרקעות באזורי הביקוש במחירים

  גבוהים, מתוך מחשבה שיוכלו למכור את הדירות משום שקיימים ביקושים.

   

  במקביל, משרד השיכון מבטיח לשווק קרקעות לעשרות אלפי יחידות דיור בשנה כדי שמחירי הדירות יירדו, והמחירים יהיו נגישים לזוגות צעירים".בגדול, מחירי הדירות אינם עתידים לרדת, כך שאם מוצאים דירה טובה כדאי לרכוש אותה," אומר לוי יצחק.

   

  תל אביב: עלייה בדרום

  שוק הנדל"ן התל-אביבי מתנהל בעצלתיים. קיימים ביקושים, אבל מספר העסקאות נמוך. "דירות חדישות או דירות עם מעלית וחנייה בצפון הישן נמכרות במחירים גבוהים מאוד, אך אלו עסקאות נדירות," אומר לוי יצחק.

   

  בשכונות הדרומיות נרשמה בינואר עלייה מינורית של 2% -1% במחירי דירות 5-3 חדרים שנרכשות על ידי משפחות לצורכי מגורים.

   

  במחירי הדירות הקטנות נרשמה יציבות, וכך גם לגבי הדירות החדישות עם מעלית וחנייה בשכונת פלורנטין, שנרכשות בעיקר על ידי משקיעים. במקביל, נרשמה ירידה במחירי הדירות שמוצעות למכירה בפארק צמרת.

   


  רחוב בשכונת פלורנטין בדרום תל אביב (צילום: מאיה קופרמן)

   

  ירושלים: המחירים עולים

  בעיר נרשמו בחודש האחרון ביקושים גדולים בשילוב היצע נמוך. התוצאה: עליית מחירים של כ-3% בממוצע. מספר תושבי החוץ עדיין נמוך מאוד, ולכן העלייה במחירים היא אך ורק בדירות העממיות והבינוניות, בעוד שמחירי דירות היוקרה שמרו על יציבות ואף ירדו במקצת.

   

  כפר-סבא: המחירים יורדים

  מעט מאוד עסקאות נסגרו בינואר, חלקן רק אחרי שבעלי הדירות נאלצו להוריד כ-5% במחיר. בדירות בבניינים ללא מעלית נרשמה ירידת מחירים של כ-5%-3% ולעתים אף יותר. במקביל, נרשם ביקוש רב לדירות 3 חדרים עם מעלית שנמכרות תוך פרק זמן אפסי ובמחיר המבוקש.

   

  רמת-גן וגבעתיים: דרושה מעלית

  דירות 2 חדרים נמכרות בירידת מחירים של 3%-2% וכך גם דירות 4 חדרים ישנות בלי מעלית. לעומתן, היצע הדירות של 5-3 חדרים עם מעלית קטן, ולרוב הן נמכרות במחיר המבוקש.

   

  חולון: יציבות במחירים

  בעיר יש היצע גדול מאוד של דירות ישנות שמתקשות להימכר. גם בשכונות הוותיקות קיים פער בין מחירי הדירות בבניינים החדישים הנבנים לבין הדירות הישנות.

   

  באזורים המבוקשים, כמו ח' 300 ואגרובנק, מחירי הדירות יציבים. דירות בבניינים עם מעלית נמכרות בעליות מחירים של עד 1%.

   

  חיפה: יש הזדמנויות

  מספר המשקיעים בעיר נמוך למרות שיש עדיין מכירות של דירות להשקעה, בעיקר ברמז, בהדר ובאזורים הסמוכים לטכניון.

   

  בסך הכל המחירים יציבים. באופן כללי, מחירי הדירות בעיר עדיין זולים יחסית לתל-אביב וירושלים, למרות שבשנתיים האחרונות מחירי הדירות בעיר נסקו בעשרות אחוזים. דירת 4 חדרים טובה על הכרמל נמכרת בסביבות 1.2 מיליון שקל, כשלפני שנתיים מחירה עמד על 800 אלף שקל.

   

  פתח תקווה: ישן מול חדש

  בעיר מתבצעת בנייה מאסיבית מצד אחד, ומנגד מוצעות מאות דירות יד שנייה למכירה בלי הרבה ביקוש. היצע הדירות החדשות מוריד את מחירי הדירות מיד שנייה, ומגדיל את הפער בין הנכסים הישנים לחדשים.

   

  יזמים רבים מוצאים בעיר קרקעות במחירים אטרקטיביים במיקום מרכזי בגוש דן. לעומת זאת, מי שמעוניין למכור דירה מתקשה מאוד בגלל התחרות הבלתי פוסקת בדמות בנייה חדשה.

   

  וכך, בעלי דירות באזורים טובים כמו כפר גנים ג' ואם המושבות, מתלוננים שדירותיהם מוצעות במשך חודשים ארוכים אך אינן נמכרות.

   

  הסיבה: הקונה רואה את הדירה, הולך במקביל ליזם, ומקבל דירה חדישה בתנאים טובים בגלל התחרות הגוברת. לדירות הישנות ממש אין כמעט דורשים משום שהמשקיעים מעטים, והזוגות הצעירים מעדיפים דירות חדישות. התוצאה: מי שרוצה למכור נאלץ להוריד מחירים.

   

  הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים