שתף קטע נבחר

נזקי הציקלון באוסטרליה: אלפים נותרו מחוסרי בית

ביממה האחרונה היכתה הסופה "יאסי" במדינת קווינסלנד במהירות של קרוב ל-300 קמ"ש. גגות בתים נתלשו ועצים נעקרו. אולם, אשה אחת דווקא תזכור את הסופה כחוויה משמחת, לאחר שילדה את בתה הראשונה במקלט. אנשים ששהו בסמוך למקום הלידה מיהרו להציע לאם הטרייה לקרוא לתינוקת "יאסי"

אחת הסופות החזקות ביותר בהיסטוריה של אוסטרליה עשתה שמות במדינה: ביממה האחרונה היכו רוחות במהירות של קרוב ל-300 קמ"ש במדינת קווינסלנד בצפון-מזרח המדינה וגרמו לנזק רב לרכוש. גגות בתים נתלשו, עצים נעקרו ממקומם ושיבושי חשמל חמורים נרשמו ברחבי האזור. עד כה לא דווח על נפגעים.

 

 

גם בשעות אלו, ממשיכים אלפי בני אדם להתבצר במקלטים ומחכים לשוך ציקלון "יאסי". גורמים רשמיים באוסטרליה הסבירו כי הסיבות העיקריות לכך שאין אבידות בנפש, הן שהרשויות התריעו בזמן מפני הסופה ושהאזרחים מילאו אחר ההוראות ונמלטו מבתיהם או שהסתגרו במקלטים.

 

אחרי חצות (זמן מקומי) כשהגיע לאזור קווינסלד היה ציקלון "יאסי" בדרגת ההרס הגבוהה ביותר, דרגה 5, ולאחר שהיכה בקרקע החל להיחלש לדרגה 1. עם זאת, הסופה עדיין חזקה וקיים חשש לשיטפונות באזור.

 

ורנה קון תושבת טולי, היתה עם בעלה, בתה ושתי נכדותיה, בזמן שציקלון "יאסי" השתולל מעל ביתה והרס את הגג. בני המשפחה ברחו מיד למרתף ובילו את הלילה בהצטופפות על מיטה אחת ובתפילות שהבית יחזיק מעמד.

 

"זה היה מפחיד ומסחרר, הילדות צעקו", משחזרת קון כשהיא עומדת בבית המוצף מים. כל תכולת הבית היתה ספוגה במים - המזרנים, השטיח, הווילונות ושמיכת הטלאים שהיא בעצמה רקמה - וזה לא הכל. חצי מהגג נתלש, החלונות נופצו לחלוטין ועץ הדקל של השכן שכב אצלה בחצר.

 

לידה באמצע הסופה

בינתיים בקווינסלד, אלפי תושבים נותרו ללא בבית. ארגון הצלב האדום והרשויות המקומיות פועלים כדי לשקם אותם. ראש הממשלה, ג'וליה גילארד התייחסה למימדי ההרס. "אנחנו נתקן את הנזקים באמצעות התקציב הפדרלי", אמרה גילארד.


"זה היה מפחיד מאוד". הרוחות העזות הפילו עצים רבים (צילום: AP)

 

בין התושבים, היו גם כאלה שיזכרו את הסופה לטובה. אקיקו פרוס, אזרחית יפנית, ירדו בדיוק המים כשהיא ובעלה פונו למקלט בבית ספר בעיר קיירנס.

 

המקלט היה עמוס באנשים ובני הזוג דאגו מאוד. "זה היה מפחיד מאוד", סיפר אחד התושבים. למזלם של בני הזוג, במקום נכחה קרול ויקס שהיתה בחופשה עם בעלה.

 

מיד לאחר שהגיעו, ויקס לקחה יוזמה והפכה לגיבורת הלילה, כשיילדה את בנם הראשון של פרוס ובעלה. "זה היה מאוד חלק ועבר ללא בעיות. או שיש לה סף כאב מאוד גבוה או שהיא מאוד חזקה" , סיפרה אחת הנשים במקלט והוסיפה בגיחוך: "אולי יקראו לתינוק 'יאסי'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים