שתף קטע נבחר
צילום: זיו מאור

לגור בפריפריה: מה העלויות האמיתיות?

העלייה במחירי הדלק הפכה את המגורים בפריפריה לאופציה פחות משתלמת עבור אלפי משפחות שבחרו בכך בשל החיסכון העלויות בעלויות המחייה. אבל לבחירה הזו נכנסים עוד גורמים כמו עלות אחזקת הבית, חשבונות ארנונה ואיכות החיים

העלייה החדה במחירי הדלק פוגעת, גם לא זו הייתה הכוונה, במאות אלפי משפחות אשר בחרו לגור בפריפריה גם בזכות איכות החיים והמרחבים אבל בוודאי גם בשל החיסכון בעלויות המחייה.

 

 

רבים מאלה שהחליטו לקבוע את ביתם בפריפריה, ממשיכים לעבוד במרכז – וכך גומעים מדי חודש אלפי קילומטרים שכיום מתרגמים מיד לאלפי שקלים.

 

כך, למעשה, מדיניות הממשלה, בניגוד להצהרות, שוב מעודדת מגורים במרכז הארץ, שכן, כאשר עלויות התחבורה עולות, יותר אנשים יעדיפו לרכוש דירה בלב המטרופולין, בסמיכות למקום העבודה.

 

על רקע זה, אם שר הבינוי והשיכון מבקש להוריד את מחירי הדירות, עדיף שיילחם באוצר על הוזלת מחירי הדלק. הוזלה כזו תועיל יותר מהפשרת עוד מתחם קרקעות באזור נידח.

 

עלות מחיר הדלק היא משמעותית, אבל אינה היחידה. ישנן עלויות נוספות שעלולות להיות גבוהות יותר דווקא בפריפריה וחשוב להבין שפערי המחיר לא מסתכמים רק בדמי השכירות או בגובה המשכנתא.

 

כמובן שההתייחסות כאן היא להבדלים כלכליים בלבד. גורמים כמו איכות חיים, חינוך, אפשרויות בילוי ועוד קשה להכניס לנוסחאות.

הנה בכל זאת כמה מהדברים העיקריים שכדאי לבדוק:

 

1. עלויות התחבורה: אם אתם נוסעים בתחבורה ציבורית, קל כמובן הרבה יותר לחשב כמה עולה התחבורה – עד לתחנת הרכבת וממנה למרכז. אם אתם נוסעים ברכב פרטי, תוכלו להיעזר במחשבוני עלות שימוש רכב למיניהם. העלות היא כמובן הרבה מעבר לעלות הדלק ועומדת על יותר מ-2 שקלים לקילומטר.

 

אם אתם נוסעים אפילו מרחק צנוע של 50 קילומטרים בכל כיוון לעבודה, מדובר על כ- 2,000 קילומטרים בחודש, שהם כ- 4,000 שקל.

 

2. ארנונה: לכאורה, הארנונה בפריפריה זולה יותר מאשר במרכז. אבל, מצד שני, רבים מתרחקים מהמרכז לטובת איכות חיים – כלומר בית פרטי עם גינה וכאן, גם אם העלות למ"ר נמוכה יותר – אבסולוטית מדובר לעתים בתוספת של מאות שקלים לחודש.

 

3. עלות אחזקת הבית: שוב, אם אתם משדרגים לבית פרטי, יהיו לכך השלכות מיידיות על ההוצאות השוטפות: צריכת מים בגינה, תשלום לגנן, עלויות הסקה וניקיון יקרות יותר וכו'.

 

לחישוב עלויות הדיור של חלופות שונות לחצו כאן

 

הכותב הינו מחבר הספר "לרכוש דירה בלי להיפגע" ועורך אתר mydira.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחיר עולה ועולה
צילום: עוז מרון
מומלצים