שתף קטע נבחר

צילום: AFP

שבועיים להפגנות: "עיר אוהלים" בכיכר א-תחריר

אלפים עדיין מתגודדים בכיכר המרכזית של קהיר וחלקם עשו את הלילה בתוך משוריינים צבאיים כדי למנוע כל אפשרות להשתלטות על הכיכר. בינתיים, נמשכים המגעים בין עומר סולימאן לנציגי האופוזיציה. אל-בראדעי: ניסיון ההידברות "סתום"

המהומות מפנות את מקומן, לעת עתה, לטובת משא ומתן: היום ה-14 להפגנות במצרים עומד בסימן שינוי הזירה המרכזית שבה מתרחשים האירועים - מכיכר א-תחריר לחדרי הדיונים בקהיר. ממשלת מצרים החדשה צפויה להתכנס היום (יום ב') לראשונה ולשמוע מסגן הנשיא, עומר סולימאן, עדכון על ניסיונותיו לייצוב המערכת הפוליטית במצרים.

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד :

עדכונים שוטפים על מצרים גם בפייסבוק של ynet 

 

השיחות החלו כבר אתמול ולפי שעה לא מסתמנת בהן פריצת דרך כלשהי. סולימאן הסכים ל"מפת דרכים" שבמסגרתה ישוחררו אסירים פוליטיים, יורחב חופש העיתונות ויבוטלו תקנות החירום במצרים. עם זאת, הוא לא נענה לדרישת האופוזיציה לשינוי מקיף ומהותי במערכת הפוליטית - בראש ובראשונה באמצעות התפטרות הנשיא חוסני מובארק - ורמז כי מובארק יהיה זה שיפקח על התהליך.


הטנקים לא יזוזו. מפגים מצרי ישן על גלגלי אחד המשוריינים (צילום: AP)

 

יתרה מכך, בשלב זה לא ברור מי מנהל את המגעים מטעם האופוזיציה ואת מי הם מייצגים. בעוד שבכירי "האחים המוסלמים" הגיעו לפגישות וזכו בלגיטימציה חסרת תקדים מצד המשטר, מי שנראה כמוביל ההתקוממות העממית, ד"ר מוחמד אל-בראדעי - לא הוזמן.

 

אל-בראדעי לא הוזמן

בראיון לרשת NBC תקף אל-בראדעי את התהליך וכינה אותו "סתום". הוא הציע להקים ועדה שתורכב משלושה נציגים (בהם גם נציג של הצבא) אך הדגיש כי עליה לייצג את רצון העם המצרי. "כרגע הכל מנוהל על-ידי הצבא וזה חלק מהבעיה. מובארק הוא אזרחי מצרי וזכותו להישאר במצרים, אבל הוא צריך לוותר על סמכויותיו כי הוא איבד את הלגיטימיות. הוא צריך לעביר את סמכויותיו לממשלת מעבר או לוועדה זמנית ולתת למצרים ללכת הלאה. צריך לקיים את הבחירות בעוד כשנה ובינתיים לתת לאזרחים את הזכות ליצור מפלגות".

 

צילום: רויטרס

 

בינתיים, בכיכר א-תחריר ממשיכים להתגודד אלפי מפגינים. שבועיים מאז תחילת ההפגנות במצרים, הכיכר המרכזית של קהיר נראית יותר ויותר כמו עיר אוהלים, הואיל והמפגינים נשבעו כי יישארו במקום עד שמובארק יעזוב את תפקידו. הפחד הגדול ביותר כעת הוא שגם אם מובארק יפרוש, הוא לא יוחלף על-ידי דמוקרטיה אלא על-ידי מנהיג אוטוריטרי אחר.

 

בניסיון להחזיר את כיכר א-תחריר לשגרה, מנסה צבא מצרים לדחוק את המפגינים ואוהליהם אל תוך המעגל הפנימי של הכיכר - אולם אלה מתנגדים מחשש שמדובר בניסיון השתלטות. עשרות מהמפגינים ישנו הלילה בתוך כלי רכב צבאיים ומשוריינים הנמצאים בכיכר, כדי להבטיח שאלה לא יזוזו ממקומם.

 

במקביל, ממשיכה ארה"ב לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות במצרים. הנשיא, ברק אובמה, אמר הלילה בראיון לרשת FOX כי מצרים "לא תשוב להיות כשהייתה", והדגיש שוב כי העברת השלטון מידיו של מובארק צריכה להתחיל מיד. על רקע החשש במערב שהאחים המוסלמים תעלה לשלטון כעת, הוא אמר כי לדעתו היא אינה זוכה לרוב בציבור המצרי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנוחה והפגנה בכיכר
צילום: רויטרס
המפגינים חוששים משלטון אוטוקרטי חדש
צילום: AP
מומלצים