שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ניתן לענוד בשבת שעון שיש בו מד טמפרטורה?

  שאלה:

   

  האם ניתן לענוד בשבת שעון יד שיש בו מד טמפרטורה, והנתונים מוצגים על המסך? כמובן שהטמפרטורה משתנה בהתאם לאקלים הסביבתי וגם מושפעת מחום היד. כמו כן, האם ניתן להסיר את השעון ולענוד אותו שוב במהלך השבת, בהתחשב בהשפעה על מדידת הטמפרטורה? (איתן, חיפה)

   

  תשובה:

   

  איתן שלום,

   

  הגדרת המלאכה במקרה שאותו אתה מתאר היא "מלאכה שאין מתכוון", כלומר: מלאכה מותרת (ענידת השעון), אשר עשויה להביא לתוצאה אסורה (שינוי הטמפרטורה).

   

  שיטת ר' שמעון בר יוחאי, אשר נפסקה להלכה, הינה שמלאכה כזו מותרת. אלא שגם הוא מודה שבמקרה שבו התוצאה הינה ודאית (במינוח הלכתי: "פסיק רישא"), אסור לעשות כן בשבת. לצורך ההדגמה, בדין פתיחת מקרר בשבת - אם נשארה נורה מופעלת, כל פתיחה של המקרר תדליק את הנורה באופן ודאי ולכן אסור. אבל אם יש במקרר תרמוסטט העשוי להפעיל את המאוורר עם פתיחת המקרר, אין זה מונע מעיקר הדין לפתחו בשבת, מאחר וזוהי לא תוצאה ודאית.

   

  במקרה שלנו, אם ההשפעה של ענידת השעון על היד היא מיידית וודאית, ורואים תוצאה ישירה של שינוי

  הטמפרטורה - יש בעיה להשתמש בו בשבת. אחרת מותר.

   

  אחת האפשרויות לפתור את הספק היא לכסות את התצוגה של הטמפרטורה במדבקה, וכדומה, כך אתה מוכיח שאינך מעוניין בטמפרטורה - (במינוח ההלכתי: "פסיק רישא דלא ניחא ליה"), ובמקרים מסוימים - כמו במקרה הנ"ל - זה מותר (שכן מדובר בדין שהוא מדרבנן, עם צירוף נוסף של דבר שעושה את המלאכה קלה יותר, כגון כאן שהיא נעשית כלאחר יד).

   

  (משיב: הרב רונן נויבירט)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ניתן לענוד בשבת שעון שיש בו מד טמפרטורה?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים