שתף קטע נבחר

אין מים בג'סר א-זרקא: הזרם הופסק בשל חוב

בעקבות חוב של שלושה מיליון שקלים, מיום חמישי מפסיקה חברת מקורות את זרם המים בכפר מהבוקר עד שעות אחר הצהריים. התושבים זועמים וחוששים ממפגע תברואתי, אבל ראש המועצה אובד עצות: "הרוב לא משתפים פעולה"

תושבי ג'סר א-זרקא מתייבשים: בעקבות חוב שתפח לסכום של שלושה מיליון שקלים, מפסיקה בימים האחרונים חברת מקורות את זרם המים בכפר מהשעה 8:00 בבוקר ועד 16:00. "אי אפשר להפיל עונש קולקטיבי על 13 אלף נפשות", מחה היום (ג') ראש הוועדה העממי בכפר, העיתונאי סאמי עלי, בשיחה עם ynet.

 

 

עלי סיפר כי זרם המים הופסק לראשונה ביום חמישי. "היה הסדר בין המועצה שכל חודש נשלם סכום מסוים, אבל בגלל הגירעון המועצה לא הייתה יכולה לעמוד בהסדר. ממה שהבנתי, חברת מקורות מבקשת מהמועצה לשלם סכום ראשוני באופן מיידי על סך 400 אלף שקלים כדי להחזיר את המים לכפר".


אי אפשר לבשל או לשטוף כלים (צילום: חסן שעלאן)

 

הוא סיפר כי התושבים זועמים על הפסקת הזרם. "צריכת המים חשובה בשעות הבוקר ואנחנו נמצאים במצב שיש 4,000 תלמידים בבתי הספר בלי מים וכך גם בקופות החולים ובעוד מוסדות ציבוריים. זה גורם נזק בריאותי לתלמידים, שנכנסים לשירותים מלוכלכים בבתי הספר שאפילו אין אפשרות להשתמש בהם".

 

בנוסף, הוא מספר, "הפסקת המים מונעת לבצע עבודות, לנקות בתים, לעשות כביסה. אני מבין את הדרישה של מקורות, אבל מצד שני אי אפשר להעניש את האנשים הפשוטים, שמשלמים את החובות שלהם עבור המים. אני דורש מהתושבים שיש להם חובות להסדיר אותם. צריכה להיות לכל תושב אחריות כלפי הכפר, כי לא מקובל מבחינה מוסרית ודתית לא לשלם את חובות המים וארנונה".

 

"אין לי כסף לשלם על המים"  

תושבת הכפר, עאישה גורבאן, סיפרה בשיחה עם ynet על המציאות הקשה בימים האחרונים: "אנחנו לא יכולים להתקלח ולא לאכול, התחלנו לקנות מים מינרלים כדי להשתמש בהם וזה גורם לנו עוד נזק כספי, בנוסף למצב הקשה שלנו. על חברת מקורות להתחשב בילדים שלנו, שיוצאים לבית הספר בלי לשטוף את הפנים שלהם כמו שצריך". 

 

היא מחתה על העונש הקולקטיבי כלפי כל התושבים: "זה דבר שלא נקבל אותו בשום פנים

ואופן, ועל ראש המועצה לדאוג להסדיר את החובות לפני שנמות מחוסר המים". היא הביעה חשש שהמשך המצב יוביל להתפשטות מחלות קשות. "אני מטילה את האחריות לכך על הגורמים האחראים, אם זה במקורות, המועצה ותושבים שיש להם חובות".

 

אסעד עמאש, תושב הכפר, הודה כי הוא חייב כסף עבור המים, אך הסביר: "אין לי כסף לשלם בשל עליית מחירי המים, הארנונה והדלק. היום אנחנו עובדים כדי לקנות אוכל לילדים ואם חברת מקורות רוצה כסף, אז קודם כל שיתחשבו במשפחות במקום לעלות את המחירים. אני חושב שהרבה תושבים עוברים את אותה בעיה".

 

ראש המועצה, עז אלדין עמאש, אמר כי הוא נוקט בכל האמצעים על מנת לפתור את המשבר, "אבל לצערי, רוב האנשים בכפר לא רוצים לשתף פעולה ולשלם את החובות שלהם, דבר שמקשה עלינו להסדיר את חובות המים בזמן הגירעון של המועצה".

 

מחברת "מקורות" נמסר בתגובה כי היישוב חייב ל"מקורות" 2.5 מליון שקלים, עבור צריכת מים בחודשים יוני-דצמבר 2010. "בכדי לעזור למועצה ביצעה 'מקורות' פריסת תשלומים לחוב, אך הצרכן לא עומד בהסדרי התשלום. בוצעו הגבלות באספקת המים בתאריכים בימים רביעי וחמישי בשבוע שעבר ויום שני השבוע, למשך כ-4-5 שעות ביום. אספקת המים היום הוגבלה בשעות הבוקר למשך כ-6 שעות.

 

עוד נמסר ממקורות: "אנו מצטערים על הסבל הנגרם לתושבים שומרי חוק, אך טוב שאלה יבואו בטענות אל הרשות המקומית הגובה מן התושבים כסף עבור המים אך לא מעבירה אותו ל"מקורות", אלא משתמשת בכסף לצרכים שונים אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אי אפשר להעניש את מי שכן משלם"
צילום: חסן שעלאן
מומלצים