שתף קטע נבחר

משפט דמיאניוק: "ראיה חדשה סותרת עד מפתח"

סניגורו של האיש הנאשם בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים טוען כי בידיו תמלילי ראיון מ-1985 שהעניק עד מרכזי במשפט מרשו, לפיהם הנאצים לא התירו לשומרים האוקראינים לפעול בתוך מחנה ההשמדה סוביבור. ב-1979 סיפר אותו עד כי "כמו כל השומרים במחנה, דמיאניוק השתתף בהרג המוני של יהודים"

עורך דינו של ג'ון דמיאניוק אמר היום (יום ג') כי הוא מחזיק בידיו ראיה חדשה שתעמיד בספק את הצהרתו של אחד מעדי המפתח במשפטו של מרשו, לפיה דמיאניוק הרג יהודים במחנה ההשמדה הנאצי סוביבור בפולין.

 

 

עורך הדין אולריך בוש סיפר לבית המשפט במינכן כי קיבל לידיו תמלילים של ראיון משנת 1985 שנערך עם איגנט דנילצ'נקו, אדם ששירת כשומר בסוביבור לצד דמיאניוק והלך לעולמו. על פי תמלילי הראיון, דנילצ'נקו סיפר לבכירים סובייטים שהנאצים לא השתמשו באיש מבין השומרים האוקראינים בתוך מחנה ההשמדה בפולין.

 

הגילוי החדש סותר את סיכומיה של חקירה משנת 1979, בה סיפר דנילצ'נקו כי "כמו כל השומרים במחנה, דמיאניוק השתתף בהרג המוני של יהודים".

 

דמיאניוק נולד במחוז לבוב שבאוקראינה ב-3 באפריל 1920. הוא גויס לצבא האדום ב-1941 והפך לאסיר מלחמה שנה מאוחר יותר, לאחר שנתפס במהלך קרב בחצי האי קרים.

 

הוא הועבר יחד עם כ-5,000 שבויים נוספים למחנה טרווניקי במזרח פולין, בו אומנו על ידי הנאצים לקראת שילובים ככוח עזר לאס-אס במחנות ההשמדה סוביבור, בלזץ וטרבלינקה ("מבצע ריינהארד"). 

 

משפטו של דמיאניוק נפתח במינכן בנובמבר 2009, בעקבות הסגרתו מארצות הברית, וממשיך להתנהל בימים אלה. הוא מואשם בסיוע לרצח 27,900 יהודים ב-1943 במחנה ההשמדה סוביבור שבפולין. המשפט נסוב סביב שתי שאלות מרכזיות: האם שירת דמיאניוק במחנה - טענה שהוא דוחה מכל וכל, ואם כן - האם ניתן להרשיעו במעורבות ברצח למרות שבפני בית המשפט אין עדים חיים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא הרג יהודים בסוביבור". דמיאניוק
צילום: AP
מומלצים