שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ויקי קנפו חוזרת למחות: "מדינת משרתים ואדונים"

  "אני רואה את סיר הלחץ שעומד להתפוצץ", אומרת ל-ynet גיבורת המחאה מ-2003, שתצטרף להפגנה גדולה ביום ראשון נגד גל עליות המחירים. "אנשים לא גומרים את השבוע, זה הולך ומחמיר. חייבים להתעורר לפני הקטסטרופה"

  כמעט שמונה שנים עברו מאז צעדה ויקי קנפו ממצפה רמון לירושלים, כשהובילה את מאבק האמהות החד-הוריות נגד שר האוצר דאז, בנימין נתניהו. עכשיו היא חוזרת לקדמת הבמה של המחאה האזרחית. "ביבי חלם על אמריקה - או כולם למעלה או כולם למטה, עכשיו כולם למטה. אנחנו בדרך למדינה של משרתים ואדונים", אמרה היום (ד') קנפו ל-ynet. ביום ראשון היא תשתתף בהפגנה גדולה בירושלים.

   

  תומכים בויקי קנפו? תנו לה לייק בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  לאחר הפגנות מחאת הדלק, איומי השביתה של ההסתדרות וראשי המשק, הצהרות חריפות מצד ראשי רשויות וגורמים פוליטיים רבים, תצא ביום ראשון הקרוב הפגנה למשרד ראש הממשלה, שכותרתה: "ביבי מחלק את ישראל לעשירים ולעניים, ביבי דופק את העם”. בראש ההפגנה עומדת התנועה הקיבוצית, ולצידה תושבי פריפריה, התאחדות הסטודנטים בישראל, ארגון הנכים, נהגי המוניות והמשאיות, ותנועות הנוער. קנפו תצטרף אליהם.

   

  גל ההתייקרויות - כתבות אחרונות ב-ynet:

   

  "המצב קשה יותר. הפעם גם מעמד הביניים קורס, לא רק השכבות החלשות, התקווה שלי היא שהפעם אנשים יבינו שחייבים לצאת לרחובות", הסבירה קנפו. לדבריה היא חשה עצב עמוק נוכח המצב, "במאבק שלי אמרו חבל שעשית ככה ולא ככה, אבל אף אחד לא קם לעשות זאת אחריי טוב יותר".


  ויקי קנפו צועדת, 2003. "חבל לבכות, צריך לצאת" (צילום: מאיר אזולאי)

   

  היא טוענת שדווקא אנשי המעמד הנמוך והביניים, שוכחים בבחירות את שעובר עליהם. "בבחירות ביבי צריך את הטייקונים? לא, אלא את מי שהוא דופק. שלא יגידו שהוא לא שר האוצר, ראש הממשלה הוא הקובע.

   השיטה שלו ממשיכה לעבוד ושטייניץ התלמיד שלו. מעלים את הדלק ומורידים? על מי הם עובדים?".

   

  מה שגרם לקנפו לשוב למגרש המאבק, לדבריה, זה זעקת הסביבה. "אנשים מסביבי קשה להם, אני רואה את סיר הלחץ שעומד להתפוצץ. די. אנשים שעובדים עם שכר מינימום נמוך, לא גומרים את השבוע. הולך ומחמיר. חייבים להתעורר לפני הקטסטרופה".


  מחלקים לחם בדרום ת"א. "המעמד הנמוך לא מטומטם" (צילום: עופר עמרם)

   

  היא קראה להמונים להגיע ביום ראשון: "אנשים צריכים להאמין שבכוח שלנו לשנות. חבל לבכות, צריך לצאת. אנחנו עם שאוהב לסבול, לכאורה מקום ראשון בעולם בהישרדות. ממשיכים הלאה כמה שדופקים. אולי יש מעמד נמוך אבל הממשלה צריכה לזכור שהוא לא מטומטם".

   

  "לחלק את ירושלים? מחלקים את ישראל"

  יואל מרשק, ראש אגף המשימות של התנועה הקיבוצית וממובילי ההפגנה, תקף את ראש הממשלה, ואמר כי “ביבי רומס את ערכי היסוד של מדינת ישראל ושל העם היהודי ובהם הסולידריות המתבטאת ב'ואהבת לרעך כמוך". לדברי מרשק, "בני אדם לא מסוגלים לחיות במדינה בה העשיר מתעשר והעני מתענה. ב-1996 ביבי איים בזה שפרס יחלק את ירושלים, אבל הסכנה האמיתית היא שביבי מחלק היום את ישראל לעשירים ולעניים".

   

  המארגנים מוחים על העלאות המחירים האחרונות הפוגעות לדבריהם ביכולתם של האזרחים לגמור את החודש. "זו מחאה על המדיניות הכלכלית של ממשלת נתניהו, ועל העלאות המחירים והפגיעה ביכולת להתפרנס בכבוד".

   

  "מליון וחצי צעירים בישראל אומרים לממשלה - עד כאן", טוען איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, שהסביר כי הסטודנטים החליטו להצטרף למאבק "עד אשר הממשלה תחזור בה מהגזרות".

   

  בד בבד, עשרות ארגונים חברתיים פנו היום במכתב לשרי ממשלה בנושא. גם הם מתכננים מחאה ציבורית, וביום שני יתאספו לדיון ראשון בדרכי התנהלותם. "בתקופה האחרונה צפינו בהתייקרות כל מוצרי היסוד. התייקרות זו התווספה למצב הקשה ממילא: מחירי הדיור שהתייקרו ב-30% בשנתיים, מערכת החינוך שהפכה להיות מערכת מפוצלת, לעשירים ועניים, ויוקר מחייה המביא לכך שגם משפחה עם שתי משכורות ממוצעות, מתקשה לגמור את החודש", הם כתבו.

   

  "כל זאת בזמן שהממשלה מייצרת מערכת מיסוי המעניקה סובסידיות לבעלי ההון, מורידה את מס החברות, ובפועל מקלה על בעלי ההון ומכבידה על המעמד הנמוך והמעמד הבינוני.

   למרות השמועות על הקלות שיפורסמו על ידי ראש הממשלה, בינתיים התבשרנו כי העלויות המשולמות על ידי ההורים עבור מערכת החינוך עתידות לעלות, ו-700 מיליון שקלים הועברו למשרד הביטחון. דבר לא באמת משתנה, והורדת מס זה או אחר, לא תשנה את התמונה", ציינו הארגונים במכתבם.

   

  בינתיים, בעיריית רמת השרון מתכוונים לפתוח אוהל מחאה בכיכר שליד בניין העירייה. באוהל יישבו ראש העיר איציק רוכברגר ונציגי העירייה, ויחתימו תושבים על עצומה הדורשת הפחתה של מחירי המים, הדלק והלחם.

   

  לידיעה זו ניתן להגיב רק בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
  צילום: ניב קלדרון
  ויקי קנפו. על מי הם עובדים?
  צילום: ניב קלדרון
  שטייניץ ונתניהו. "ראש הממשלה קובע"
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים