שתף קטע נבחר

לא צריך מומחה: כך תפתחו סתימה בכיור

מה יותר מתסכל מכיור שנסתם באמצע הכנות לארוחת ערב חשובה? לפני שמזעיקים איש מקצוע, יש הרבה דרכים לפתור את הבעיה. כך תעשו זאת במו ידיכם

אין הרבה חוויות מתסכלות מכיור שעולה על גדותיו בדיוק כשהבית בשיא הפעילות היומית. אז מה עושים?

 

 

ראשית, נכניס את הפומפה לפעולה. אם מה שחוסם את המעבר נמצא קרוב לנקודת הניקוז של הכיור, ייתכן שהפומפה תוכל למשוך אותו החוצה.

 

אופציה נוספת היא שימוש בחומרים לפתיחת סתימות. החומרים יעילים ומהירים אולם יש להם מספר חסרונות:

 

  1. לרוב מדובר בחומרים מסוכנים. יש לעקוב בזהירות אחרי האזהרות על גבי האריזה, לעבוד עם כפפות, לא לנשום את האדים ולהרחיקם מהישג ידם של ילדים.
  2. החומרים אינם חומרים ידידותיים לסביבה.
  3.  חומצה עלולה לפגוע בצנרת נחושת ישנה או חלודה.

 

רוב הסתימות בכיור נגרמות בשל סתימה של הסיפון – כוסית הפלסטיק הנמצאת מתחת לכיור. תפקידה כפול: איסוף חומרים כבדים הנזרקים לכיור על מנת למנוע הגעתם לצינורות הביוב, ושימוש כמחסום ריח מפני ריחות העולים ממנו.

 

כעת נניח דלי מתחת לסיפון, נפתח אותו בזהירות תוך הקפדה שהגומייה האוטמת אותו לא נעלמת לתוך הדלי וננקה את הכוסית ואת הצינור המוביל אליה.

 

נקפיד על סגירה הדוקה של הכוסית ונפתח את זרם המים על מנת לוודא שהסגירה אטומה ושאין נזילה של מים.

במידה שיש נזילה – הגומייה עלולה להיות ישנה וסדוקה או שהכוסית לא הודקה היטב למקומה – נפתח ונהדק שנית את הסיפון למקומו.

 

במידה שהגומייה ישנה או קרועה ניתן לרכוש גומייה חדשה בכל חנות חומרי בניין. קחו איתכם את הגומייה הישנה לחנות כדי להראות למוכר מה בדיוק אתם צריכים.

 

האפשרות האחרונה לפני קריאה לאיש מקצוע היא ניקוי של קופסת הביקורת באמבטיה ושל הצינורות היוצאים ממנה.

קופסת הביקורת מרכזת אליה זרימה ממספר מקורות (אמבטיה, כיור וכו'). נזהה אותה על פי כיסוי הפלסטיק או המתכת העגול הסוגר אותה ונמצא ברצפת חדר האמבטיה.

 

אחרי שאיתרנו את כיסוי קופסת הביקורת, נפתח אותה – ביד או בשימוש במברג שטוח. בדומה לסיפון, גם לקופסת הביקורת יש תחתית עמוקה יותר שנועדה הן על מנת לנקז לתוכה לכלוך כבד לפני זרימתו לצינורות הביוב והן על מנת לשמש כמחסום ריח. ננקה את תחתית קופסת הביקורת.

 

אם הסתימה עדיין לא השתחררה בשלב זה, ננקה את הצינורות היוצאים מקופסת הביקורת בשימוש בחוטר או קפיץ אינסטלטורים. חוטר ביתי בן מטר וחצי או שלושה מטר אפשר לקנות בכל חנות חומרי בניין.

 

בראשו של החוטר ישנו קפיץ אשר נועד לאסוף את הלכלוך הסותם את הצנרת. כעת ניתן להעביר את החוטר לאורך הצינורות השונים היוצאים מהקופסא. באופן כזה נוציא את הלכלוך הסותם את הצינורות או שנדחוף אותו לצינורות הביוב בעלי הקוטר הרחב יותר הנמצאים מתחתיו.

 

פתרנו את הבעיה? נפלא. לא פתרנו? כנראה שאין ברירה אלא להתקשר לאיש מקצוע.

 

 

השתתפו בהכנת הידיעה מיכל יקל ורות פלמון, השיפוצניקיות – נגיעות של צבע

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצת סבלנות
צילום: רותם פלדנר
מומלצים