שתף קטע נבחר

יום של הריסות בשטחים: במאחז ובכפר פלסטיני

בהפרש של שעות ספורות ובמרחק קילומטרים, הרסו כוחות הביטחון מבנים ארעיים במצפה אביחי שליד לקריית ארבע ובחירבת טאנא מזרחית לשכם. תושבי המאחז הקימו אותו מחדש תוך שעות, השר הפלסטיני הבטיח לשקם את הכפר

המאחז מצפה אביחי שליד לקריית ארבע נהרס היום (ד') בפעם השמינית, אולם המתנחלים לא המתינו יותר משעות ספורות בטרם הקימו אותו מחדש. "בכל פעם שהורסים לנו את המקום אנו מרחיבים אותו עוד קצת", סיפרו.

 

היום בשעה 03:00 לפנות בוקר הגיעו למקום כוחות צה"ל והמנהל האזרחי, שהרסו חמישה מבנים ארעיים, בהם התגוררו שלוש משפחות ושני רווקים. המאחז הוקם לזכרו של אביחי לוי ז"ל, תושב בית חגי בן ה-16 שנהרג בפיגוע ירי ביולי 2005, בזמן שהמתין בטרמפיאדה.


מצפה אביחי. הבית נהרס, החפצים בחוץ (צילום: רויטרס)

 

תחילה המקום אוכלס על-ידי גרעין נוער שהורכב מחבריו של לוי, ולפני שנתיים התיישבו במאחז גם משפחות. התושבים כבר הספיקו היום להקים את המאחז מחדש, ואף הוסיפו מספר מבנים. אחד מהם, אריה דיויס, נשוי ואב לשניים, סיפר כי "הפעם יכנסו באופן מידי לגרעין הקבע שלוש משפחות, ועד הקיץ אנו מקווים שנוכל לאכלס עשר משפחות".

 

פלסטינים: לא היו צווי הריסה

בתוך כך, בכפר הפלסטיני חירבת טאנא שממוקם מזרחית לשכם, הרסו הבוקר בשעה 10:00 כוחות צה"ל והמנהל האזרחי 25 מבנים, בהם אוהלים ודירי בעלי חיים. במהלך העבודות לא נרשמו תקריות בין הכוחות לתושבים, אולם לטענתם לחלק מהמבנים הארעיים לא הוצא צו הריסה. הם סיפרו כי 15 משפחות ניזוקו מההריסות.


חירבת טאנא. נהרס בפעם הרביעית (צילום: AP)

 

זו הפעם הרביעית שבה נהרסים מבנים בכפר בשנים האחרונות. בכפר כבר מומשו צווי הריסה בשנת 2005 ופעמיים בשנת 2010. מהמנהל האזרחי נמסר כי המבנים בכפר נמצאו בתוך שטחי אש ונבנו ללא היתר.

 

בחודש דצמבר האחרון הגישו התושבים עתירה לבג"ץ בעזרת עו"ד תאופיק ג'בארין, וביקשו צו ביניים שיעצור את ההריסה, אולם בית המשפט דחה את העתירה. מאהר ע'נים, השר הממונה על ההתנחלויות ברשות, הודיע בתגובה כי הממשלה הפלסטינית תסייע להקים מחדש את כל המבנים שנהרסו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבת מצפה אביחי ותינוקה
צילום: רויטרס
פלסטינית מפנה הריסות בחירבת טאנא
צילום: רויטרס
מומלצים