שתף קטע נבחר

צילום: AFP

בכיר מצרי: סולימאן הוא הנשיא בפועל

שגריר מצרים באו"ם אמר בראיון ל-CNN כי מובארק העביר את כל סמכויותיו לידי סגנו, שעתה משמש כנשיא בפועל: "אפשר לומר שמובארק הנשיא באפן רשמי בלבד"

לא התפטר, אך גם לא מושל. שגריר מצרים לאו"ם, סאמח שוקרי, אמר הלילה (יום ו') בראיון לרשת CNN כי נשיא מצרים, חוסני מובארק, אינו מושל עוד הלכה למעשה בארצו, וכי סגן הנשיא עומר סולימאן הוא הנשיא בפועל.

 

היסטוריה במצרים - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד

 

שוקרי אמר בראיון: "הנשיא מובארק העביר את כל סמכויותיו לסגנו, שעתה נושא בכל האחריות של משרת הנשיא. כך שאפשר לומר שמובארק הוא הנשיא לפי החוק, אבל סגנו הוא הנשיא בפועל".

 

הדברים באים בניגוד לתוכן נאומו של מובארק, שבחר לא להיענות לקולות ההמונים בארצו והסתפק בהעברה סמלית של חלק מסמכויותיו לידי סולימאן. "גם אני הייתי צעיר", הוא אמר בפנייה למובילי המחאה נגדו. "כך הייתי כשהוכשרתי להיות איש צבא, כשלמדתי להיות נאמן למולדת ולהקריב למענה. למדתי להגן על ריבונותה. הייתי שותף לניצחונות ולתבוסות. היום המאושר בחיי היה כשהנפתי את דגל מצרים על אדמת סיני".


"הנשיא שם האינטרס הלאומי מעל הכול", סולימאן עם מובארק (צילום:AP)  

 

הוא גם הדגיש כי אין בכוונתו לעזוב את מצרים, "הכי חשוב כרגע הוא להודות בכך כדי לתקן את הדברים מהר ככל שניתן. אל המצרים הצעירים וכל האזרחים דיברתי בשפה ברורה. אני לא אעזוב, ואאפשר למפלגתי להתמודד גם בבחירות הבאות. אבל אני דבק במה שכבר אמרתי שאני עצמי לא אתמודד".

 

סולימאן עצמו אמר בנאום משלו כי "דברי הנשיא מראים כי הוא קשוב לקריאותיהם הלגיטימיות של העם ואת מחויבותו לקיום הבטחותיו לרפורמת. הוא גם הראה כי הוא מודע במדויק להתפתחות במדינה. הוא שם את האינטרסים הלאומיים מעל כל שיקול אחר".

 

הוא הוסיף כי "הנשיא מסר לידיי את החובה הלאומית להגנה על היציבות ולשמרה על ביטחון המדינה. כמו כן, את הסמכויות להגן על הרכוש, להחזיר את השקט לכל המצרים ואת המדינה לשגרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סולימאן. מחזיק בשלטון
צילום: AFP
מובארק. נשיא ייצוגי בלבד?
צילום: AFP
מומלצים