שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ארה"ב: אסור לעשן סיגריה אלקטרונית בטיסות

  משרד התחבורה האמריקני החליט לאסור על שימוש בסיגריות אלקטרוניות בטיסות. "עדיין איננו יודעים בדיוק מהן הסכנות הבריאותיות מעישון הסיגריה האלקטרונית", הסבירו. היצרנים זועמים וטוענים: מה שיוצא מהסיגריה אינו עשן

  מגבלות נוספות בארצות הברית על עישון הסיגריה האלקטרונית: משרד התחבורה האמריקני אוסר מעתה על עישון סיגריה אלקטרונית בכל המטוסים האמריקנים. המשרד כבר הודיע לחברות התעופה כי איסור העישון במטוסים, הקיים כבר משנת 1987, כולל מעתה גם סיגריות אלקטרוניות.

   

   

  "התפיסה שגויה - זה אינו עשן"

  הרשת מלאה בסרטונים אותם צילמו נוסעים המעשנים סיגריות אלקטרוניות בטיסות. חלק מהטסים ש"נתפסו" מעשנים בחדר השירותים סיגריות אלקטרוניות, אמרו כי לא ידעו שהדבר אסור וכי להבנתם מרגע שניתן אישור להפעיל מכשירים אלקטרוניים במהלך הטיסה - הם רשאים לעשן סיגריה אלקטרונית.

   

  חברות תעופה אחדות כבר הבהירו לנוסעים כי עישון סיגריה אלקטרונית

  אסור בטיסות, אולם משרד התחבורה החליט להכליל את האיסור בחוק. "עדיין איננו יודעים בדיוק מהן הסכנות הבריאותיות מעישון סיגריה אלקטרונית", אמר הסנטור פרנק לוטנברג, שיזם את החוק האוסר עישון בטיסות ב-1987, "ואין לנו כוונה להפוך את הטסים לעכברי מעבדה".

   

  ג'ייסון הילי, נשיא אחת מהחברות המיצרות את הסיגריות האלקטרוניות, כינה את החוק החדש מאכזב ואמר כי הוא מקווה שבתום הבדיקות הנערכות לסיגריות האלקטרוניות, יאפשרו חברות התעופה עישון שלהן בטיסה. "קיימת תפיסה שגויה אותה יש להסביר אודות הסיגריה האלקטרונית, שזהו אינו עשן", אמר לסוכנויות הידיעות.

   

  לא כוללות אזהרה על סכנות בריאותיות

  הסיגריות האלקטרוניות, המכונות גם e-cigarettes, מופעלות על סוללות ומכילות בדרך כלל מחסנית מלאה בניקוטין, חומרי טעם וכימיקלים נוספים. הניקוטין, הוא החומר הממכר, יחד עם חומרי הטעם ורכיבים נוספים, הופכים לעשן הנשאף על ידי המשתמש. ניתן למצוא אותן גם בטעמים שונים כמו שוקולד ומנטה.

   

  הסיגריות האלקטרוניות משווקות ברחבי העולם בחנויות, מרכזי קניות ובאינטרנט. לפני כשנה החל שיווקן גם בארץ. אלא שבניגוד לתחליפי ניקוטין אחרים או סיגריות רגילות, הסיגריות האלקטרוניות אינן כוללות כל הודעת אזהרה על סכנות בריאותיות.

   

  מאחר שאין דרך לדעת מהי כמות הניקוטין המדויקת המשוחררת בסיגריה ומה הרכב הרעלנים המדויק אותו שואף המעשן, עלה חשש, עם תחילת שיווק הסיגריות, כי הן עלולות לעשות פעולה הפוכה לגמילה ולמעשה להגביר את ההתמכרות לניקוטין ולטבק, במיוחד בקרב צעירים.

   

  לפני כשנתיים פרסם ה-FDA ממצאי בדיקות שערך בכמה דגימות של סיגריות אלקטרוניות, אשר בהן נמצאו הרעלן דיאתילן גליקול, הנחשב רעיל לבני אדם ומצוי כחלק מנוזל מונע קיפאון. כמו כן נמצא חומר מסרטן (קרצינוגני) הקרוי ניטרוסאמין ברמה העלולה לגרום להתפתחות גידולים ממאירים.

   

  בעקבות ממצאי ה-FDA הודיע משרד הבריאות כי חל איסור על יבוא סיגריות אלקטרוניות, גם כאלו שאינן מכילות ניקוטין, למדינת ישראל.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סיגריה אלקטרונית. גם לא במטוס
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים