שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  קדאפי לפליטים הפלסטינים: עלו על חופי ישראל

  מנהיג לוב מקווה שהמחאה הבאה לא תתרחש בצפון-אפריקה, אלא דווקא בגבול הישראלי. הוא קורא לפליטים למחות באופן לא אלים, עד שישראל תיענה לדרישותיהם: "עלינו ליצור בעיה לעולם". ולמה הירוקים צריכים להתאחד נגד הלבנים?

  בתוניסיה ההמון הצליח להבריח את הנשיא, במצרים 18 יום של מחאות הובילו להפיכה נוספת. מנהיג לוב, שגובלת עם שתי המדינות הללו, חושש אולי שההפיכה הבאה תתרחש בחצרו - אבל ממליץ על מקום אחר להתקוממות עממית. מועמר קדאפי, ששולט בטריפולי מאז 1969, ממליץ לפליטים הפלסטינים לנצל את גל ההפיכות במזרח התיכון ולמחות באופן שאינו אלים בגבול ישראל - עד שזו תיענה לדרישותיהם.

   

  בנאומו הראשון מאז התפטרותו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, אמר אמש (יום א') קדאפי כי "צי ספינות צריך לקחת את הפליטים ולחכות בנמלים הפלסטיניים, עד שהבעיה תיפתר". שליט לוב הוסיף ואמר בנאומו הטלוויזיוני כי "זה הזמן למהפכות עממיות".

   

  קדאפי, שנאם לציון יום הולדתו של הנביא מוחמד, הדגיש כי "עלינו ליצור בעיה לעולם. זה לא הזמן להכריז על מלחמה, זה הזמן לשלום". הוא קרא גם למדינות המוסלמיות לאחד כוחות נגד מעצמות המערב ואמר כי העולם מחולק ללבנים - ארצות-הברית, אירופה ובעלות הברית שלהן - ולירוקים, המייצגים את העולם המוסלמי.

   

  ארה"ב לאלג'יריה: נהגו באיפוק במפגינים

  "הצבע הלבן החליט להיפטר מהצבע הירוק", האשים קדאפי. "אנחנו צריכים להתאחד נגד המדינות הלבנות, בגלל שכל המדינות הלבנות הן אויבות האיסלאם". מנהיג לוב, שיחסיו עם מובארק התערערו מאוד לאחר חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים ב-1979, אמר כי "בכל מדינות ערב, שיש להן יחסים עם ישראל, יש משטרים פחדניים".

   

  מדינה צפון-אפריקנית אחרת, אלג'יריה, חוששת שהיא תהיה היעד הבא להפיכה עממית. אלפי מפגינים יצאו לרחובות בשבת, פחות מיממה לאחר הדחת מובארק, ובתגובה חסמו השלטונות את השימוש באינטרנט, כדי למנוע התארגנות דרך הרשתות החברתיות.

   

  בארצות-הברית צופים מקרוב על הבירה אלג'יר, ואמש הזהיר דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי: "יש לכבד את הזכויות האוניברסליות של האזרחים וזה כולל את השימוש באינטרנט. על כוחות הביטחון לנהוג באיפוק במפגינים". המוחים דורשים את הדחתו של הנשיא עבדלעזיז בוטפליקה, שמכהן בתפקידו מאז 1999.

   

  בהכנת הכתבה השתתף יצחק בן-חורין, וושינגטון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קדאפי. "הלבנים רוצים להיפטר מהירוקים"
  צילום: AP
  מומלצים