שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "זהו רגע היסטורי": חוק מאגר מח-עצם יצא לדרך
  ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה הצעת חוק לפיה המדינה תתמוך במאגרי מח-עצם שמפעילות העמותות. הסכום: 2.5 מיליון שקלים לפחות - מדי שנה. עזר מציון: "לא עשינו מבצעים לאיתור תורמים בגלל היעדר תקציב"
  מדינת ישראל תתמוך במאגרי מח העצם הפרטיים, המופעלים באמצעות עמותות. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה הצעת חוק הקובעת כי משרד הבריאות יעביר מדי שנה תקציב להפעלת מאגר תורמי מח עצם. הסיוע בשנת 2011 יעמוד על חמישה מיליון שקלים, ובשנים הבאות על סכום מינימלי של 2.5 מיליון שקלים. על פי ההערכות התמיכה תאפשר להוסיף למאגרים כ-10 אלפים תורמי מח עצם בכל שנה.

   

  הצעת החוק, אותה גיבשו הח"כים זבולון אורלב, זאב ביילסקי ועמיר פרץ, תונח השבוע על שולחן הכנסת להצבעה בקריאה שניה ושלישית.

   

  העמותות: מבקשים להחיש את הסיוע 

  הסיכום הראשוני בין משרד הבריאות למשרד האוצר שהובא לפני הוועדה כלל סעיף לפיו התקציב השנתי שיועבר "יקבע בהתאם לצורך המקצועי בסיכום בין משרד הבריאות לאוצר". הח"כים החברים בוועדה התנגדו להצעה זו ודרשו לקבוע סכום תמיכה מינימלי של 2.5 מיליון שקל מדי שנה, פרט ל-2011, שבה יועבר סכום גבוה יותר.

   

  הוסכם כי בשנת 2011 תקצה הממשלה 5 מיליון שקלים מתקציב משרד הבריאות לצורך תפעול המאגרים (הסכום יועבר תוך 8 חודשים. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, התחייב לפעול לזירוז התהליך). בשנת 2012 יוקצו 2.5 מיליון שקלים, ומשנת 2013 – יועברו סכומים על פי צרכים מקצועיים, בהסכמת משרד האוצר.

   

  "אנחנו יודעים מהי הפרשנות במקום שאין בו מספרים", אמר בדיון ח"כ עמיר פרץ. "סכום של 2.5 מיליון שקלים חייב להינתן".

   

  העמותות המפעילות את מאגרי מח העצם בישראל בירכו על ההחלטה. "אנחנו זוכים להעביר את החוק וזה רגע היסטורי", אמרה ד"ר ברכה זיסר, מנהלת מאגר
  מח העצם של עמותת "עזר מציון", המאגר הגדול בישראל שבו למעלה מ-550 אלף תורמים. "אנחנו כבר שנה וחצי, מאז המבצע להצלת עמית קדוש, לא עשינו מבצעים לאיתור תורמים, למרות פניות של עשרות חולים, בשל העדר תקציב. פרט לאיסוף תרומות מחיילים ומבני שירות לאומי איננו יכולים לבדוק אוכלוסיות נוספות. אם רוצים לבדוק אוכלוסיות חלשות, כמו ערבים, דרוזים וצ'רקסים, צריך לתת לנו את התקציב. אם יש דרך להחיש את הסיוע אהיה אסירת תודה בשם החולים".

   

  משרד הבריאות עורך מבחנים לעמותות המפעילות מאגרים של תורמי מח עצם, כדי לקבוע את גובה התמיכה. ח"כ אורלב טען בדיון כי בשל סיבה זו יעברו חודשים ארוכים עד שהעמותות יקבלו את התמיכות, אך ד"ר בעז לב, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, השיב לו כי הוא מקווה שהכסף יועבר לעמותות בתוך חצי שנה.

   

  ח"כ כץ סיכם את הדיון ואמר: "אני מברך על אישור הצעת החוק בוועדה, ומודה לכל הגורמים שפעלו בנושא. אני קורא למשרד הבריאות למהר ולהעביר את הכספים הנחוצים ולא לעכב את יישום החוק, כדי שחלילה לא נשלם בחיי אדם".

    


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""זהו רגע היסטורי": חוק מאגר מח-עצם יצא לדרך "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים