שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשימות הערכיות של הרמטכ"ל
  צא בקול נגד ההשתמטות ואל תיתן לרבנים חרדיים ולשיקולים פוליטיים להשפיע עליך בנושא הגיור. אתה יכול גם לשדר מסר רב-משמעות, אם תהיה הראשון שיקדם אשה לדרגת אלוף

  כולנו מאחלים לך הצלחה רב-אלוף בני גנץ - היום אולי יותר מתמיד, אחרי מה שעברו צה"ל והמדינה בשבועות האחרונים מבית ומחוץ. עכשיו אתה הרמטכ"ל של הצבא היחיד שיש לנו, וכל העם מאחוריך.

   

   

  יש לך הרבה משימות, מחשבות ותוכניות. תידרש לטפל במשברים ובעניינים של פיקוח נפש. אבל תרשה

   לנו להוסיף כמה רעיונות, שלא עומדים בראש סדר העדיפויות של צבא רגיל - אך חייבים להעסיק את צבא ההגנה לישראל.

   

  כי זה איננו צבא רגיל, ואתה לא גנרל רגיל. הצבא הזה עוסק לא רק בלחימה ובאימונים, ומי שעומד בראשו אינו רק מצביא ומפקד. הצבא הזה חייב להיות ערכי, והרמטכ"ל שלו חייב להוביל גם בתחום הזה. אז הנה כמה משימות ערכיות שכדאי לפעול להשגתן:

   

  קודם כל: האמת כערך עליון. צבא שמפקדיו אינם אומרים אמת ואינם דורשים אמת, לא יכול להיות צבא מוסרי - וצה"ל חייב להיות צבא מוסרי. כוחה של ישראל, כפי שאמר דוד בן-גוריון, הוא בצדקתה."צדק", שהיא תוצר ישיר של האמת. עוד משהו לגבי צדקתנו: יש יותר מדי פקפוקים, גם בשורות הצבא, בשאלה מי בעצם צודק בסכסוך בינינו לבין שכנינו. זה לגיטימי, רצוי ומבורך בדמוקרטיה; זה אסור והרסני בצבא. אתה חייב להקדיש תשומת לב להנחלת האמת הפשוטה של קיומנו בארץ הזאת: זוהי ארץ אבותינו, זוהי מטרת הציונות, אין לנו ארץ אחרת. כן, ציונות במלוא המובן המילה. בלי להתבייש.

   

  בהקשר הזה, שים לב לשינוי שחל בשנים האחרונות: פעם היה צריך לחבר את צה"ל לפריפריה; היום צריך לחבר אותו למדינת תל-אביב, אותה מדינה-בתוך-מדינה, בה שיעורי הגיוס יורדים. צא בקול נגד ההשתמטות. תדע שהצלחת כאשר המילים "ויתרתי על הצבא" יהפכו למוקצות מחמת מיאוס.

   

  אל תיתן לרבנים להשפיע

  נחזור לציונות. היא זו שמחייבת לעגן את הגיורים הצבאיים בכלל ושל עולי חבר העמים בפרט. אל תיתן לרבנים חרדיים ולשיקולים פוליטיים להשפיע עליך. יש פתרונות הלכתיים מצוינים לשאלת הגיור של חיילים אלו, הבאים מהעם וחוזרים לחיק העם. ראוי לאפשר גם למילואימניקים לעבור את הגיור הצבאי, במקום שיתענו במערכת האזרחית המסורבלת והנוקשה.

   

  גם במטה הכללי אתה יכול וצריך לפעול במישור הערכי. חילוקי דעות הם דבר חיובי ומפרה, אבל חשבונאות אישית ופוליטיקה ארגונית - מקומם לא יכירם בין אלופינו ותתי-אלופינו. אתה ודאי יודע הרבה יותר טוב מאיתנו היכן קיני הצרעות.

   

  אתה יכול לשדר מסר לאומי חיובי ורב-משמעות, אם תהיה הרמטכ"ל הראשון שיעלה אשה לדרגת אלוף. לא כדרגת ייצוג, לא כתקן

   מיוחד, אלא בתפקיד מטה אמיתי. יש בצה"ל נשים בכירות, מוכשרות ובעלות ניסיון רב ויש מספיק תפקידים בכירים, בהם אפשר ליצור נקודת מפגש: ראש אכ"א, הפרקליטה הצבאית הראשית ועוד.

   

  ולבסוף: כדאי מאוד שתפנה לא רק אל הדור הבא, אלא גם אל הדור הקודם. הצבא הוציא מקרבו מאות ואלפי קצינים וקצינות חיילים וחיילות מעולים בעלי ידע וניסיון, שיכולים לתרום לו ולחברה גם בשעת שגרה ולא רק במינויי חירום. תביא אותם לחינוך והסברה, שלח אותם לדבר עם החיילים בהווה והחיילים לעתיד, שמע מהם כיצד הדברים נראים מבחוץ. זה רק יעשה טוב לכולנו. בהצלחה.

   

  ד"ר עליזה לביא מרצה לתקשורת ומדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן ומחברת הספר "התרמיל היהודי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המשימות הערכיות של הרמטכ"ל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים