שתף קטע נבחר

חוק החרם אושר לקריאה ראשונה: "יפגע בישראל"

ועדת החוקה אישרה הצעה הקובעת כי יוטלו סנקציות כבדות על ישראלים שיוזמים או מקדמים הטלת חרם. משרדי המשפטים והחוץ: ההצעה עלולה לפגוע ביחסי ישראל בעולם

דיון סוער התנהל היום (ג') בוועדת החוקה של הכנסת, ובסופו העבירו הח"כים לקריאה ראשונה את חוק איסור הטלת החרם. שבעה חברי כנסת מהימין הצביעו בעד ההצעה. חברי כנסת מהשמאל, כולל העבודה והערבים, עזבו את הדיון במחאה על כך שיו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם "מישראל ביתנו" מנע מהם להקריא את כל ההסתייגויות שלהם לפני ההצבעה. משרדי החוץ והמשפטים התריעו כי ההצעה במתכונתה הנוכחית עלולה לפגוע ביחסי ישראל בעולם.

 

הצעת החוק, אותה הגיש ח"כ זאב אלקין מהליכוד יחד עם עוד 24 חברי

כנסת - חלקם מקדימה - קובעת כי יוטלו סנקציות כבדות על ישראלים שיוזמים או מקדמים הטלת חרם על יחידים, על מפעלים, על חברות וארגונים, בכל שטחי מדינת ישראל. מטרת הח"כים מהימין היא למנוע חרם, בעיקר על מוצרים מיהודה ושומרון.

 

ח"כ אלקין הסביר שבארה"ב קיים חוק האוסר על אזרחים להשתתף בחרמות המוטלים על מדינות ידידותיות ובהן גם ישראל. "נראה שלאור המציאות בישראל נדרש חוק דומה שיחול גם על אזרחים ישראלים. זה בעיקר מתייחס לחרם האמנים על היכל התרבות באריאל, הבנייה בעיר הפלסטינית החדשה רוואבי, ולאחרונה גם פסטיבל המוזיקה הקלאסית באילת.

 

הצעת החוק מאפשרת תביעת פיצויים מיזם או מעודד חרם בסך 30 אלף שקל, אף ללא הוכחת נזק. כמו כן יוכל לזכות בסכום נוסף בכפוף להוכחה של שיעור הנזק. לדברי היוזמים, החוק נועד לתת מענה למגוון רחב של חרמות - כלכליים, אקדמיים ואחרים כפי שישראל נתקלה בהם לאחרונה.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר שמטרתו להגן על מדינת ישראל: "הצעת החוק מבדילה בין שלושה סוגים שונים של חרם. חרם

 שהוטל על ידי תושב או אזרח ישראל, חרם שהוטל על ידי תושב או אזרח זר וחרם שהוטל על ידי יישות מדינית זרה באמצעות חוק שחוקקה, או על פי קביעתה של ממשלת ישראל".

 

בדיון הסוער אמרו חברי הכנסת הערביים וח"כים מהשמאל שמדובר בעוד חוק גזעני, שמונע פתחון פה דמוקרטי ומחאה ציבורית. לחוק התנגדו גם משרד המשפטים ומשרד החוץ, בטענה שהוא עלול לשרת את מתנגדי ישראל בעולם ולהוביל לעוד שורת צעדים נגד ישראל. כמו כן הביעו התנגדות לחוק מוזמנים לוועדה ובראשם המשפטן, פרופסור מרדכי קרמניצר, והתאחדות התעשיינים בישראל. .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אלקין. כמו בארה"ב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים