שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תלמיד לשעבר תובע: סירבתי להלשין והורחקתי

  תלמיד לשעבר ב"אורט", שטוען כי הורחק בניגוד לחוק למשך חודש וחצי, תובע מבית הספר פיצוי של 375 אלף שקל

  פעמים רבות כשבשטח בית הספר מתרחש מקרה אלים, משתמשת ההנהלה בתכסיסים שונים כדי לברר מה קרה ומי מעורב ומנסה לגרום לאחד התלמידים להפיל את חבריו. אולם נראה שהפעם הניסיון הזה יעלה ביוקר.

   

  "בית הספר ביקש ממני להלשין על חברים שלי והרחיק אותי בניגוד לחוק", כך טוען תלמיד לשעבר ב"אורט" בצפון הארץ בכתב תביעה שהגיש הבוקר (יום ב') נגד הרשת והנהלת בית הספר בסך 375 אלף שקל.

   

   

  כתב התביעה, שהגישו עורכי הדין רם א. גמליאל ולירון אביב, לבית משפט השלום בנצרת מתאר מקרה אלים שהתרחש בספטמבר 2005, בעת שהתלמיד התובע היה בכיתה י"א. במהלכו תלמידים בקומה השנייה בבניין בית הספר השליכו שולחן על תלמידים אחרים. 

   

  במסגרת הטיפול במקרה האלים, החליטה הנהלת בית המספר על עונש קולקטיבי וכבר באותו יום הרחיקה עד סוף יום הלימודים את כל התלמידים המעורבים.

   

  אולם, ההנהלה לא הפסיקה לעסוק במקרה. לטענת התלמיד לשעבר, כיום כבר בן 23, גורמים שונים בבית הספר פנו אליו ודרשו ממנו למסור את שמותיהם של חבריו שהשליכו את השולחן. הוא סירב ובעקבות זאת הוא הורחק מבית הספר.

   

  "הרחקתו פגעה בלימודיו"

  בכתב התביעה נטען כי הצעד שנקטה הנהלת בית הספר הוא פלילי. "בניגוד לכל דין, תוך הפרה בוטה של כל הוראת חוק, הפרת נורמה חינוכית מקובלת והתעמרות קשה בזכויות התובע, החליטו הנתבעים למנות עצמם 'כגוף חוקר'", נכתב בתביעה, "ניהלו חקירה נגד התובע במסגרתה הוא נדרש 'למסור מידע' בנוגע לזהות התלמידים המעורבים בפרשה, ולא - יורחק מבית הספר לתקופה שאינה מוגבלת".

   

  בנוסף נטען כי "העמדת הדרישה כי אם לא ישתף פעולה, יורחק מספסל הלימודים לאלתר ולצמיתות נתפשת כאיום של ממש לאור אי החוקיות בהפעלת הסנקציה".

   

  לבסוף, לאחר חודש וחצי שב התלמיד לספסל הלימודים, רק בזכות התערבותה של הנהלת מחוז צפון במשרד החינוך שלא עודכנה על השעיה, כפי שדורש החוק. "הרחקתו ארוכת הטווח של התובע פגעה משמעותית במהלך לימודיו התקין לקראת בחינת הבגרות משום שעקב כך הפסיד חומר לימודי רב והתקשה להשלים את
  החומר", נטען בכתב התביעה.

   

  "מדובר באירוע חמור שבו תלמיד יושב בבית חודש וחצי מחוץ למסגרת כשהנהלת בית הספר פועלת בניגוד מפורש לחוק ולא מדווחת למשרד החינוך על ההשעיה", הוסיף עו"ד גמליאל, "בשל ההרחקה התקשה להשלים את חומר הלימוד וכתוצאה מכך הישגיו הלימודיים נפגעו. אני מקווה שבית המשפט יעביר מסר חד וברור לפיו מי שעוסק בחינוך חייב בראש ובראשונה להיות אדם שומר חוק ולפעול על פי הכללים המקובלים".

   

  מרשת בתי הספר "אורט" נמסר בתגובה: "אם וכאשר תתקבל התביעה ברשת 'אורט', הרשת תטפל בהתאם ובצינורות המקובלים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלדד רפאלי
  עו"ד גמליאל. "להעביר מסר חד וברור"
  צילום: אלדד רפאלי
  לבית הספר אין כל קשר לידיעה.
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  מומלצים