שתף קטע נבחר

הלם במשטרה: בכיר המס נחשף לחקר פשיעה

דוד ואנונו החשוד בשוחד היה מעורב בחקירות רגישות של צמרת הפשע המאורגן, וביאח"ה בודקים אם עשה שימוש במידע. בינתיים נודע שואנונו נפגש פעמיים עם מנכ"ל קדימה משה שחורי בבית קפה, בקשר לבעיות מס של קרובת משפחתו

מה עשה מנכ"ל קדימה, משה שחורי, בפגישה עם דוד ואנונו, החשוד המרכזי בפרשת רשות המסים 2? ולאן הלכו 100 אלף השקלים של אחת מהמעורבות בפרשה, שאותם העבירה לאחד ה"מתווכחים" יקותיאל ברזילי? אלו רק חלק מהשאלות שחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה מבקשים לקבל עליהן תשובה. בכל מקרה, הפרשה רחוקה מסיום, וצפויים מעצרים נוספים.

 

 

לפי אחת ההערכות של החוקרים - ואנונו, החשוד בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, ועבירות של הלבנת הון - קיבל

 את כספי השוחד באמצעות אותם מתווכים. לצורך כך, טוענים החוקרים, הוא הפעיל את יקותיאל ברזילי, שהיה בעברו שוטר.

 

ברזילי, שהיה בקשר עם אדם לו היה תיק במס הכנסה, קיבל את סכום הכסף. במשטרה חושדים שהכסף הגיע לכיסו של ואנונו, בעוד שבסביבתו של ברזילי אמרו כי הכסף הועבר לרואה החשבון ראובן שיף, במסגרת השירות המקצועי ואין בכך שום בעיה. "בוודאי שלא מדובר כאן בכספי שוחד", הסביר עורך דינו של ברזילי - רונן רוזנבלום. "יקותיאל לא העביר מעולם כסף לדוד ואנונו".

 

החקירה של שחורי מורכבת יותר. החוקרים יודעים כי הוא ביקש לפתור בעיית מס לקרובת משפחה שלו, ובאמצעות העוזר שלו הצליח להתקרב אל ואנונו. השניים נפגשו פעמיים בבית קפה, שם שחורי "סגר" על-פי החשד את הדיל עם ואנונו על תשלום תמורת סגירת התיק.

 

ואנונו ושחורי לא מכחישים את דבר הפגישות, אך טוענים כי היו תמימות לחלוטין. "אין בכך שום פסול שאדם רוצה לבדוק אם ניתן לסגור את התיק בכופר", הסביר עו"ד אבי חימי, בא כוחו של שחורי. "בהרבה תיקים אחרים זה נגמר בצורה כזאת. ודאי שהוא לא שילם שום כספי שוחד".

 

החוקר הבכיר הפך לחשוד

מבחינת היחידה הארצית לחקירות הונאה מדובר באחת החקירות הרגישות שקיימו בשנים האחרונות, ולאו דווקא בשל זהותם של החשודים שמעורבים בפרשה. הבעיה הגדולה של החוקרים היא מעמדו של החשוד המרכזי, דוד ואנונו, ראש היחידה הארצית למודיעין שטח ברשות המסים. ואנונו היה כמו בן בית במשרדי להב 433 בלוד - שם ממוקמות היחידה למאבק בפשיעה בינלאומית, היחידה הכלכלית והיחידה לחקירות הונאה.

 

במסגרת המלחמה שהכריז עליה מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, על מנת לתקוף את ארגוני הפשע בישראל ובחקירות ההונאה הגדולות - נבנה כוח משימה מיוחד שכלל גם את אנשי רשות המסים. המטרה היתה להנחית מכה כואבת על העבריינים, שתפגע להם גם בכיס ותאתר הכנסות "שחורות" שלהם.

 

הרעיון מאחורי שילוב הכוחות היה, כי באמצעות פגיעה כלכלית יצליחו לפגוע אנושות באותם ארגונים. דוד ואנונו, שתחת אחריותו מאות חוקרי מס הכנסה, היה נציג רשות המסים שעבד מול המשטרה. הוא נחשף לכל החקירות הסודיות, והיה שותף למהלכים הכי כמוסים של המשטרה. לפני מספר חודשים חשפו חוקרי יאח"ה חפרפרות ברשות המסים. אנשיו היו מעורבים גם בפרשת קופת חולים מאוחדת, שם נעצרו שני אנשי רשות שהדליפו על פי החשד מידע לחשודים בפרשה בנוגע לחקירה.

 

באותה תקופה בערך החל להגיע ליאח"ה מידע רגיש על עבירות שמבצע על פי החשד לא אחר מאשר האיש מספר אחת במודיעין של

רשות המסים. מצד אחד היו צריכים ביאח"ה לבדוק את המידע בסודיות, ומצד שני היה צורך להעמיד פנים כדי לא לעורר את חשדו ולשדר אווירה של "עסקים כרגיל".

 

החקירה עצמה הוטלה על צוות חקירה מיוחד בראשותו של סגן-ניצב יואב תלם. לפני כחודשיים קיבל ואנונו את האזהרה הראשונה, אז נעצר בפעם הראשונה על ידי חוקרי יאח"ה, ואולם מפני שהמידע המודיעיני לא הבשיל הוא שוחרר בתנאים מגבילים. החשש הגדול במשטרה הוא שמלבד כסף עבור סגירת תיקים, ואנונו השתמש במידע שאליו נחשף גם אל מול גורמים פליליים. נכון לעכשיו אין בידי יאח"ה הוכחות לכך, אך אפיק זה נבדק ממש עכשיו.

 

סנגורו של ואנונו, עו"ד נתי שמחוני מסר בתגובה כי "מר ואנונו נמנה על רשויות אכיפת החוק ומשכך מכבד הוא ומעריך ביתר שאת את מלאכת המשטרה. כמי שבטוח בחפותו, הוא מברך על בדיקת המשטרה ומשתף איתה פעולה באופן מלא. ואנונו שוטח עמדתו בהרחבה, הזועקת כולה חפות ואין לו אלא לקוות שהמשטרה תעשה ללא לאות להביא לחשיפת האמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ואנונו. עבד עם החוקרים
צילום: אבי מועלם
שחורי. התקרב לואנונו
צילום: אבי מועלם
מומלצים