שתף קטע נבחר

השופט דרורי נגד המשטרה: סַייעו להפגנת שמאל

שבוע אחרי מעצרם של פעילי תנועת "סולידריות שייח ג'ראח", שמחו על הבנייה ליהודים במזרח-ירושלים, הגישה המשטרה ערעור על ההחלטה לשחררם. בית המשפט המחוזי דחה אותה: "חבל שהמשטרה לא פוסעת בנתיב שנקבע בפסיקה"

הערעור נדחה, ופעילי השמאל לא ישובו למעצר. בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (ד') כי לא יחול שינוי בהחלטה לשחרר ללא מגבלות את ארבעת פעילי תנועת "סולידריות שייח ג'ראח", שנעצרו בשבוע שעבר במהלך הפגנה נגד בניית יחידות דיור חדשות ליהודים בשכונה המזרח-ירושלמית.

 

 

השופט, משה דרורי, דחה את הערעור שהגישה המשטרה על החלטת בית משפט השלום בנושא. הוא גם מתח ביקורת על פעולותיה וקבע כי מדיניותה אינה תואמת את האמור בחוק ובפסיקה. בהחלטה בערכאה הקודמת נקבע כי לא הייתה עילה ממשית לעצור את פעילי השמאל, שכן במקום ההפגנה לא היו עדויות להפרות סדר או לכך שאלו עלולות לפרוץ.

 

בערעור טענו נציגי המשטרה כי ההפגנה נערכה שלא כחוק ובהמהלכה התפתחו הפרות סדר. פרקליטת העצורים, עו"ד לאה צמל, טענה כי אלו כלל לא נדרשו לקבל היתר, שכן החוק מחייב תיאום הפגנות עם המשטרה רק באירועים שכמות המשתתפים בהם עולה על 50 איש, בעוד מספר הפעילים שהגיעו היה נמוך מזה.

 

השופט דרורי, שקיבל את דבריה של עו"ד צמל, כתב בהחלטתו כי "חבל שבא כוח המשטרה, המייצג את המדינה, אינו פוסע בנתיב שנקבע בפסיקה. תנועת הסולידריות תוכל להמשיך ולהפגין ללא כל הפרעה, כאשר המשטרה, לאחר שתפנים את האמור בהחלטה זו, תסייע להם להפגין בכל עת שיחפצו. כשיידרש אישור ברישיון היא תפעיל שיקול דעת במגמה חיובית שתאפשר גם אסיפות ותהלוכות כאלה".

 

התנהלות המשטרה המשיכה לספוג חצי ביקורת מהשופט דרורי, שכתב בהמשך כי "לא ראיתי צורך שבית המשפט המחוזי יחזור ויסביר למשטרה שעליה לקיים פסקי דין של בית המשפט העליון שניתנו לפני כ-30 שנה".

 

מתנועת "סולידריות שייח ג'ראח" נמסר כי "מצער שמשטרת ישראל מביכה את עצמה שוב בבית המשפט, מתוך ניסיון לדכא פעילות פוליטית לגיטימית בתכלית. הדבר מצער עוד יותר, כיוון שבעשותה כך, מבזבזת המשטרה לשווא כספי ציבור ומטילה עומס מיותר על בתי המשפט. כדי לנסות ולסייע, אנו מתנדבים לארגן עבור משטרת מחוז ירושלים שיעורי אזרחות חינם אין כסף".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בשייח ג'ראח (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
השופט דרורי
באדיבות אתר בתי המשפט
מומלצים