שתף קטע נבחר

בגלל הכשרות – אמנת הסחר עם ארה"ב בסכנה

המשבר הבא? ועדת הכספים סירבה להאריך את תוקף המיסוי על ייבוא מוצרי מזון עם ארצות הברית, בגלל שהוא כולל בשר חזיר. יו"ר הוועדה גפני וח"כ אורלב: "יש בדבר עניין סמלי"

ועדת הכספים סירבה היום (ד') לאשר צו שמאריך את תוקף המיסוי הקיים על ייבוא מוצרי מזון שונים במסגרת הסכם הסחר עם ארצות הברית, בגלל שהוא כולל בשר חזיר. סירובו של יושב ראש הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התחזק בגלל דרישה אחרת להעלות את המכס על ייבוא דגים כשרים, והפחתת המכס על ייבוא דגים לא כשרים. גפני דרש ממשרדי התמ"ת והחקלאות להסיר את המוצרים הלא כשרים מהרשימות שבצווים.

 

 

בבקשה המשרדים נאמר כי מטרתם להגן על ענפי ייצור מקומיים בהיטל על ייבוא מוצרים מקבילים, כנדרש בהסכם הסחר עם ארה"ב. גפני העיר כי "אין טעם להזכיר את הבשרים הלא-כשרים שנכללים בצו כשאין אפשרות לייבא אותם לישראל על פי חוק". עוד אמר, שיש לו בעיה עם "האבסורד שדווקא בתקופה של התייקרויות נותנים הקלות לייבוא דגים לא-כשרים ומכבידים על ייבוא דגים כשרים שנצרכים על ידי רוב הציבור".

 

הממונה על מדיניות הייבוא במשרד התמ"ת, עמי לוין, טען כי אין אפשרות להסיר מוצרים מהרשימה, בדיוק כמו שארה"ב לא מסירה תפוזים מהרשימה, למרות שהחוק האמריקני אוסר ייבוא תפוזים לתחומה. בדומה לכך, החוק הישראלי אכן אוסר ייבוא בשר חזיר ומחייב להציג תעודת כשרות על ייבוא בשר בכלל, כך שאין משמעות לאזכור בצו.

 

"תהיה לנו בעיה קשה"

גפני וח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) דחו את טענותיו. הם אמרו שיש בדבר "עניין סמלי". אורלב אמר, "אינני יכול לומר 'הלל' ביום העצמאות על מדינה שמזכירה ייבוא בשר חזיר במסמכים הרשמיים שלה.

 

אבל משרדי התמ"ת והחקלאות לא הרפו וקראו לוועדה לאשר את הצו במהירות מאחר שתוקף הצו הקיים יפקע בקרוב, ו"תהיה לנו בעיה קשה בכל נושא הסחר הבינלאומי".

 

תמך בהם רק ח"כ שי חרמש (קדימה). הוא אמר כי הסירוב לאשר את הצווים יפתח את המדינה לייבוא מתחרה. חרמש קרא לאשר את הצו ולדון בנפרד איך ניתן לשלוף את החזיר והדגים הלא-כשרים מרשימת המוצרים שנקבעה באמנה בינלאומית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני
צילום: מתי אלמליח
מומלצים