שתף קטע נבחר

שוטרים חלפו מעל מפגין בפינוי הכפר הבדואי

העימותים בכפר אל-עראקיב נמשכים והמשטרה פינתה גם אתמול בכוח. בסרטון שהגיע לידי ynet נראו השוטרים מדלגים מעל אדם ששכב על האדמה, כאילו לא היה שם דבר

העימותים בכפר הבדואי אל-עראקיב שבנגב רק הולכים ומסלימים. בסרטון שצילם אחד התושבים והגיע לידי ynet, נראו השוטרים שהגיעו אתמול (יום ד') לכפר הלא מוכר, מדלגים מעל אחד המפגינים ששכב על האדמה וממשיכים בדרכם, כאילו לא היה שם דבר.

 

 

בחודשים האחרונים הפך האזור לזירת התגוששות קבועה בין התושבים לכוחות האכיפה. מאז יולי אשתקד פרצו במקום עימותים לפחות בעשר הזדמנויות שונות, כשאנשי מנהל מקרקעי ישראל הגיעו להרוס מבנים לא חוקיים בכפר. בכל פעם תושביו מקימים את המבנים מחדש, ללא היתרים, וחוזר חלילה.

 

במהלך העימותים אתמול השתמשו השוטרים באמצעים לפיזור הפגנות, וכתוצאה מכך נפצעו שניים. "לא חשבנו שמה שקרה - יקרה. הם ירדו מכלי הרכב, הגיעו לכיוון שלנו ואמרו לנו שאנחנו נמצאים בשטח שאסור לנו להיות בו, ואם לא נתפנה הם ישתמשו בכוח", סיפר התושב שצילם את הסרטון. "הם ירו עלינו, ומי שעמד פשוט כמעט דרסו אותו. לא האמנתי למה שאני רואה, כשהשוטרים דרסו את האיש המבוגר הזה".

 

הוא הדגיש כי "מדובר באנשי שלום ולא באנשים שדוגלים באלימות. אסור לזלזל באנשים האלה - הם חלק ממדינת ישראל. אנחנו פה, לא במצרים".

 

"הכל בנקודת רתיחה"

בעקבות האירוע, גינו בעמותת "פורום דו-קיום בנגב" את התנהלות המשטרה. "יש הידרדרות קשה באלימות של השוטרים מולנו באל-עראקיב", סיפרה הפעילה חיה נוח. "היום הם ירו לעברנו כדורים, אני לא יודעת איזה".

 

נוח הבהירה שכל הפעילות שנעשית בכפר לא אלימה, והביעה חשש מהתוצאה אליה יובילו העימותים האלו. "הכל בנקודת רתיחה ואני לא יודעת איך זה ייגמר. חבל שזה קורה לקראת סוף כהונתו של מפקד המחוז, המפכ"ל הנכנס יוחנן דנינו". לדבריה, "אם זה יימשך לא נוכל לחיות, ערבים ויהודים, פה בנגב, כשלנו היהודים יש את כל מה שאנחנו צריכים והבדואים מנושלים מהאדמות שלהם".


"צריך לעשות הכל כדי להפסיק את היחס הנורא" (צילום: אתר פאנט)

 

"קווים אדומים נחצו", הוסיפה בנחרצות הפעילה יעלה רענן, "צריך לעשות הכל כדי להפסיק את היחס הנורא של המדינה לתושביה הבדואים".

 

בעבר קבע בית המשפט כי הבדואים באל-עראקיב, תושבי שבט א-טורי, פלשו לשטחים ובנו מבנים לא חוקיים, שכבר יועדו להריסה מספר פעמים. עם הזמן, הריסות המבנים הפכו לריטואל חוזר - התושבים המפונים בונים במקום ואנשי מינהל מקרקעי ישראל הורסים.

 

כיום עוסקים אנשי קק"ל בייעור האדמות בכפר אל-עראקיב, תחת אבטחה משטרתית נוכח מחאת התושבים. לאחרונה ביטל בית המשפט המחוזי בבאר שבע את צו המניעה הזמני נגד עבודות הייעור של קק"ל ומינהל מקרקעי ישראל בשטחי אדמות הכפר.

 

מנגד, שוטרים שמאבטחים את העוסקים בייעור, טוענים שבתקשורת נוהגים להעדיף את גרסאותיהם של תושבי אל-עראקיב, "מפירי החוק". "בפעם שעברה שהם היו כאן, הם יידו לעבר השוטרים אבנים וקרשים, אבל את זה לא מפרסמים", זועמים השוטרים, "מדובר באנשים שמתעלמים מהחוק. האנשים שבאים להפגין הם בעלי בתים ברהט. איש לא נותר ללא קורת גג".

 

בתגובה לאירועים אמרו במשטרה כי התושבים עצמם הם אלו שמפרים את החוק. "המשטרה אוכפת חוק ומסייעת באבטחת עבודות קק"ל במקום", אמר בתגובה דובר מרחב הנגב, רב-פקד תמיר אבטבי, "לצערנו גורמים כאלה ואחרים בוחרים להפר את החוק במוצהר, תוך קבלת רוח גבית מגורמים שונים, לזלזל בהחלטות שיפוטיות ולהגיע למקום בכל פעם, תוך שימוש באלימות קשה נגד השוטרים במקום".

 

רב-פקד אבטבי הבהיר: "מדובר בטענות של קוזאק שנגזל, שתוקף שוטרים ולאחר מכן טוען כי השתמשו בכוח כדי לפזר את ההפגנה. כל פעולות המשטרה נעשות על פי חוק ודין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאמצי הפינוי בכפר. "אנחנו פה, לא במצרים"
מומלצים