שתף קטע נבחר

חקירה בגרמניה: עד נגד דמיאניוק - פושע נאצי

אלכס נגורני העיד כי הוכשר בידי ה-SS לשמש כשומר במחנות בשואה. עם זאת, לא היה ברור עד לאחרונה אם הוא השומר שהוזכר כמעורב ישיר ברצח 3,000 בני אדם בטרבלינקה

התביעה הציבורית בגרמניה פתחה בחקירה נגד אלכס נגורני, עד מפתח במשפט דמיאניוק, בחשד שהיה מעורב ברצח של 3,000 אסירים במחנה טרבלינקה במהלך השואה. התובע, האנס יואכים לוטץ, הודיע אמש (יום ו') כי החקירה תתבסס על הצהרות משומרים אחרים ששירתו עם נגורני בן ה-94 במחנה בשנים 1941-1942.

 

באחת העדויות סיפר שומר בשם איוואן קניש לסובייטים ב-1948, כי למיטב ידיעתו השתתף נגורני ברצח של אלפים. התובע לוטץ סיפר כי בשלב זה החוקרים נמצאים בקשר עם הרשויות באוקראינה, כדי לבדוק אם נותרו עדי-ראייה בחיים.

 

תחקירנים של סוכנות הידיעות AP ניסו להתקשר לביתו של נגורני בבאווריה, אך זה השיב כי אינו מבין מה הם שואלים והעביר את הטלפון לאשתו. זו השיבה להם: "יש לעזוב אותו במנוחה, הוא יכול להגיע כבר מחר לבית הקברות – הוא זקן".

 

במשפט דמיאניוק נטען כי השניים, אזרחי אוקראינה, התאמנו במחנה ה-SS טראווינקי לפני שנשלחו לשמש שומרים במחנות שונים. אך בעוד שדמיאניוק מכחיש את העובדה הזו, נגורני הודה בה בפה מלא ואף העיד ששירת עם דמיאניוק במחנה הריכוז פלסנבורג בבוואריה. עם זאת, לא הצליח נגורני לזהות את חברו לשעבר באולם בית המשפט כשנתבקש לעשות כן. למעשה, כשניגש למיטה שעליה הובא הנאשם לאולם ובחן אותו מקרוב הוא אמר במהירות: "בוודאות אין זה הוא. אין דמיון כלל ביניהם".

 

הקושי בחקירה: 3 שונים שומרים בשם נגורני

העדויות נגד נגורני היו ידועות כאמור זה זמן רב, אך הבעיה הייתה כי היו שלושה שומרים שונים עם שם משפחה זה. כמו כן, לא היה ברור בתחילה אם ה"נגורני" המדובר היה זה שהעיד בבית המשפט נגד דמיאניוק, אך שופטת שבחנה את המקרה זיהתה את העד עם השומר מהעדויות ששירת בטרבלינקה.

 

בניגוד למקרה של דמיאניוק, המואשם במעורבות ברצח המוני של יהודים בשל העובדה כי שימש כשומר במחנה מוות, אצל נגורני מחפשים התובעים ראיות כי השתתף באופן פעיל בירי. הסיבה לכך היא העובדה ששירת כשומר במחנה טרבלינקה 1, מחנה הריכוז, ולא במחנה טרבלינקה 2 – מחנה המוות.

 

על אף זאת, נשמעים קולות הקוראים לתביעה הגרמנית לנסות ולהרחיב את התקדים ממשפט דמיאניוק, בהתבסס על הודאתו של נגורני. עורך הדין, קונרליוס נסטלר, המייצג משפחות של קורבנות שנספו בסוביבור טען כי "אם בני אדם מתו כל העת במחנה מחמת התנאים ששררו בו, אם השומר היה מודע לכך, הרי שהוא שותף לפשע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דמיאניוק. שירת עם נגורני כשומר?
צילום: AP
מחנה טרבלינקה (ארכיון)
צילום: רועי הולר
מומלצים