שתף קטע נבחר

לוב: "200 נהרגו בבנגזי", אש חיה על מסע הלוויה

רופא בעיר בנגזי מסר כי מאז פרוץ המחאה העממית, הוא ספר בבית החולים שלו 200 גופות של מפגינים. "אני בוכה. מדוע העולם לא מקשיב?", אמר. במקביל, 14 בני אדם נפצעו מירי כוחות משטרה על נושאי ארונות קבורה של מפגינים שנהרגו

אחרי שישה ימים של מחאה, מתבררים ממדי הקטל ההמוני: רופא בבית חולים בעיר בנגזי בלוב אמר היום (יום א') כי מאז פרוץ המחאה העממית בשבוע האחרון נגד משטרו של מועמר קדאפי, הוא ספר 200 גופות של מפגינים שהובאו לבית החולים שבו הוא עובד. הרופא ביקש לדבר בעילום שם מחשש לחייו.

 

טלטלה במזרח התיכון: מדברים על זה בפייסבוק של ynet

 

במקביל, כוחות הביטחון של קדאפי פתחו באש על משתתפי מסע הלוויה של מפגינים שנהרגו בעיר בנגזי. אדם שנורה ברגלו סיפר כי בתחילה השוטרים ירו באוויר ברגע שנושאי הארונות צעדו ליד בניין ממשלתי, ולאחר מכן פתחו באש חיה לעבר קהל האבלים. בית החולים המקומי דיווח כי בירי נפצעו 14 בני אדם, מצבם של שבעה מהם חמור.


"סולידריות עם אהובינו". הפגנה נגד קדאפי בוושינגטון (צילום: AP)

 

"אני בוכה", סיפר הרופא בבנגזי, "מדוע העולם לא מקשיב?". לדבריו, הציוד הרפואי והתרופות בבית החולים שלו אזלו וכי המקום לא יכול לטפל ביותר מ-70 פצועים. 

 

"מספר ההרוגים גבוה יותר"

מוחמד עבדאללה, איש אופוזיציה לובי הנמצא בגלות בדובאי, הגיב לדבריו של הרופא מבנגזי ומסר כי מספר ההרוגים בעיר עלול להיות גבוה יותר. הוא ציטט בכירים בבית החולים בעיר שאמרו כי מניין ההרוגים עלול להגיע ל-300. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות AP כי אתמול רדפו כוחות קומנדו מיוחדים, שכירי חרב ונאמנים של קדאפי אחר המפגינים מתנגדי השלטון, כשהם חמושים בסכינים וברובים.  

 

מוקדם יותר היום סיפר אזרח לובי, שהיה עד ראייה לירי במפגינים, לסוכנות הידיעות רויטרס על הברוטליות של כוחות הביטחון המקומיים. "עשרות בני אדם נהרגו. לא 15 - עשרות. הם טובחים בנו בירי מקלעים ממסוקים". עדותו נמסרה בתגובה לדיווחים על הרג 15 בני אדם שהשתתפו אתמול בהלוויה של מפגין בעיר בנגזי.

עדות דומה מסר תושב אחר של העיר לרשות השידור הבריטית BBC.

 

דיווחים לא רשמיים שהתקבלו במהלך היום חיזקו את עדויות הראייה, ולפיהם ביממה האחרונה ירו כוחות הביטחון הלוביים במקלעים מתוך מסוקים אל עבר קהל המפגינים המתנגדים למשטרו של מועמר קדאפי. בתגובה למצב הביטחוני בלוב, הודיעה אוסטריה כי תשלח מטוס צבאי למלטה כדי לפנות את אנשי הנציגות שלה בלוב ובמדינות ערביות נוספות בהן קיים חשש לחיי אזרחיה.

 

"בשל המצב הביטחוני בלוב, שהחריף בשעות האחרונות, הממשלה החליטה לשלוח מטוס C-130 של הצבא האוסטרי לדרום אירופה", נמסר ממשרד ההגנה האוסטרי. "ההחמרה במצב בלוב מחייבת אותנו להכין את פינוי הנציגויות האוסטריות והאירופיות".

 

הדיווחים המגיעים מלוב בששת הימים האחרונים רבים, אך לא ניתן לאשר את כולם בגלל שעיתונאים לא יכולים להסתובב באופן חופשי במדינה, בה שולט קדאפי זה 42 שנה. עד כה מקור הדיווחים מגיע באמצעות ראיונות טלפוניים שמקיימים עיתונאים עם אזרחים לובים, הודעות שמפורסמות באינטרנט והודעותיהם של אנשי אופוזיציה הנמצאים בגלות.

 

"ארבור נטוורקס", חברה אמריקנית שעוקבת אחר תנועת האינטרנט בעולם, דיווחה כי ביממה האחרונה חלו שיבושים גדולים ברשת האינטרנט בלוב, ככל הנראה במטרה למנוע את פרסום הקריאות ברשתות החברתיות ובבלוגים השונים במדינה לצאת לרחובות ולהפגין נגד שלטונו של קדאפי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בלי תקווה". הפגנה נגד קדאפי בוושינגטון
צילום: AFP
סגר את האינטרנט. קדאפי
צילום: AP
מומלצים