שתף קטע נבחר

נציג לוב בליגה הערבית: "מצטרף למהפכה"

הציר הלובי בגוף הכלל-ערבי הודיע על התפטרותו במחאה על "הדיכוי והאלימות" נגד המפגינים בארצו. ארצות הברית מסרה כי היא מציעה טיסות חינם מלוב והזהירה מפני נסיעה למדינה. על פי דיווחים מבנגזי, העיר נתונה לשליטת מתנגדי קדאפי. אל ג'זירה מדווחת על חילופי אש כבדים בבירה טריפולי

שחקן חיזוק למתנגדי השלטון בלוב. נציגה של המדינה בליגה הערבית, עבדל מונעים אל-חוסני, הודיע הערב (א') כי הוא מתפטר מתפקידו כדי להצטרף ל"מהפכה" ולמחות נגד "האלימות נגד המפגינים" בארצו. ארצות הברית מסרה כי בידיה "דיווחים מהימנים" על מאות הרוגים בעימותים בלוב והחלה בצמצום הנוכחות הדיפלומטית שלה במדינה. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה על חילופי אש כבדים בבירה טריפולי.   

 

לוב הבאה בתור? עדכונים שוטפים ב-ynet:

 

"הגשתי את התפטרותי כדי למחות נגד צעדי הדיכוי והאלימות נגד המפגינים", אמר אל-חוסני לכתבים והוסיף: "אני מצטרף לשורות המהפכה".

 

לפי דיווחים שמגיעים מלוב עצמה, אל-חוסני איננו היחיד. עדי ראייה סיפרו כי פעילי מחאה בעיר השתלטו על כלי רכב צבאיים ועל כלי נשק השייכים לצבא, ולפי כמה מהם - קבוצה של חיילים אף הצטרפה למפגינים. הפגנות נרשמו גם בבירה טריפולי ובאל-זוויה הסמוכה לה. עדי ראייה סיפרו כי המשטרה השתמשה בגז מדמיע לפיזור המפגינים.

 

תושבים בבנגזי סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי אנשי צבא אמרו להם שערקו ושחררו את העיר מתומכי קדאפי. ראש מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים בעיר, חביב אל-עוביידי, אמר כי חיילים הגיעו לבית החולים כשהם נושאים עמם את חבריהם שנפצעו בעימותים עם חיילים במשמר קדאפי. לדבריהם, הם הצטרפו ל"מהפכת העם".


מפגינים בבנגזי (צילום שהגיע לידי AP)

 

גם וושינגטון הביעה הערב תמיכה מסוימת במפגינים: "וושינגטון מודאגת מאוד מהדיווחים והתמונות המגיעות מלוב", נכתב בהצהרת משרד החוץ, "אנחנו פועלים כדי לאמת את הדברים, אך יש בידינו מספר דיווחים מהימנים על מאות הרוגים. הבענו בפני מספר גורמים בלוב, בהם שר החוץ, את התנגדותנו לשימוש בנשק קטלני נגד מפגינים שוחרי שלום והדגשנו את חשיבות זכויות אוניברסליות כמו חופש הביטוי וההתאספות. הם הצהירו כי הם מחויבים להגן על הזכות למחאה".

 

בנוסף, מסרה ארצות הברית כי היא מעמידה טיסות חינם מחוץ ללוב לאזרחים הקשורים לשגרירות.


קדאפי עם תומכיו. מנסה לשדר "עסקים כרגיל" (צילום: AP) 

 

המהומות המשיכו היום ברחבי העולם הערבי. מרוקו הצטרפה היום לגל ההפגנות כשאלפי בני אדם יצאו לרחובות ודרשו שינוי בתחום הכלכלה, החינוך והבריאות. משרד הפנים הודיע כי המלך מוחמד השישי ינאם בקרוב ויכריז על חבילת רפורמות.

 

בתימן סירבה האופוזיציה לנהל מו"מ עם הנשיא עלי עבדאללה סאלח. בהפגנות היום בעיר עדן נהרג מפגין ובכך עלה מניין ההרוגים במהומות ל-11. ואילו בבחריין שוקלת האופוזיציה

לפתוח בדיאלוג עם המשטר לאחר שעשרות מפגינים נפגעו אתמול מגז מדמיע. עד כה נהרגו בבחריין לפחות שבעה בני אדם ומאות נפצעו.

 

בירדן קרא המלך עבדאללה לרפורמות "מהירות ואמיתיות" שיגדילו את מעורבות הציבור בשלטון. הוא לא התייחס לכוחו לפטר את הפרלמנט ואת ראש הממשלה ולמשול במקומם, אך קרא לשינוי בחוק הבחירות השנוי במחלוקת. בתוניסיה שבה התחוללה המהפכה הראשונה, פשטו מאות תושבים על משכן הממשלה ודרשו את התפטרות הממשלה הזמנית. המשטרה ירתה יריות אזהרה כדי לפזר את הקהל שהפר את ההוראות לשעת חירום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד קדאפי בוושינגטון
צילום: AP
לקראת הסוף? קדאפי
צילום: רויטרס
מומלצים