שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל מעריכה: לא נשלם לארה"ב על הווטו בקרוב
  יומיים אחרי שוושינגטון הקריבה את עצמה במועצת הביטחון כדי למנוע גינוי מביך לישראל, ומצאה את עצמה מבודדת מול 14 החברות האחרות, גיששו גורמים מדיניים אצל האמריקנים בניסיון להבין אם ארה"ב תגבה מממשלת נתניהו מחיר על כך

  אחרי שארצות הברית נחלצה בעל כורחה לעזרת ישראל, ומנעה ממנה גינוי מביך במועצת הביטחון, בירושלים מנסים להבין מה יהיו ההשלכות לכך מבחינת בת הברית החשובה ביותר. ל-ynet נודע כי היום (ב') גיששו גורמים ישראלים אצל גורמים בממשל האמריקני, בניסיון להבין האם ישראל תידרש לשלם "מחיר" על הצעד של ארה"ב, שהותיר את האמריקנים בבידוד מוחלט במועצת הביטחון, אל מול 14 המדינות שתמכו בהצעה לגנות את ישראל.

   

  לפי שעה ההתרשמות בישראל היא שהאמריקנים לא ינסו לגבות מהממשלה מחיר כבר בתקופה הקרובה. "הופעלו

  חיישנים כדי לבדוק את מצב הרוח, כרגע נראה שלא יהיה צעד מאזֵן שישראל תידרש לעשות", אמר גורם מדיני ישראלי. "זה יכול להשתנות כמובן, אך מהבדיקות האחרונות עולה שהיחסים בסדר והלחץ נרגע מעט".

   

  גורמים המעורים ביחסי ישראל-ארה"ב אומרים כי ישראל הפעילה לפני ההצבעה באו"ם לחץ כבד על וושינגטון, כדי שתטיל וטו במועצת הביטחון. לפי הגורמים, ישראל נתקלה בחשש אמריקני שלפיו וטו מצד ארה"ב יעורר זעם במדינות ערב וברחוב הערבי הסוער גם כך. בממשל האמריקני הביעו בשיחות עם גורמים מדיניים ישראליים חשש שהמפגינים או השליטים שנגדם נאבקים פעילי המחאה במדינות ערב, ישתמשו בווטו כזה כדי להסיט את הדיון מהבעיות הפנים ערביות, אל הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

   

  בהערכת מצב שנערכה בוושינגטון לאחר ההצבעה במועצת הביטחון, התברר כי העולם הערבי שתק ברובו לנוכח הווטו

  האמריקני, ולא הביע את זעמו באוזני הממשל. כמו כן, ניסו בממשל האמריקני להימנע ממצב שבו ארה"ב עומדת לבדה מול 14 חברות אחרות במועצת הביטחון, שגינו את ישראל. "זו לא תוצאה טובה לארה"ב", אמרו גורמים מדיניים ישראליים.

   

  "האמריקנים חששו שזה זמן לא טוב להטיל וטו", הדגיש גורם ישראלי. "העולם הערבי מתעורר, והיה חשש בוושינגטון שיתעוררו הפגנות אנטי-אמריקניות ואנטי-ישראליות אחרי הווטו. החשש הזה לא תלוש מהמציאות, אך בינתיים זה לא קרה, והאמריקנים רגועים יותר כרגע. זה כמובן יכול להשתנות, אך ככל שיעבור הזמן, יהיה קשה יותר לקשור בין ההצבעה במועצת הביטחון לבין ההפגנות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מועצת הביטחון. חשש מהפגנות בעולם הערבי
  צילום: AFP
  מומלצים