שתף קטע נבחר

הריבית עלתה ב-0.25%, לרמה של 2.5%

הנגיד העלה את הריבית, בהתאם להערכות, בעקבות עליית האינפלציה: ב-30 הימים האחרונים זינקה האינפלציה הצפויה בשוק ההון ל- 12 החודשים הבאים לרמה של 3.5%. העלאת הריבית נועדה גם לצנן מעט את הפעילות המואצת במשק

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, שב והעלה הערב (ב') את הריבית ב-0.25% נוספים, לרמה של 2.5%. העלאת הריבית הערב תואמת את ההערכות המוקדמות של מרבית הפעילים בשוק ההון.  

 

 

העלאת הריבית לחודש מרס היא ההעלאה השמינית שמבצע נגיד בנק ישראל מאז שינה את מדיניות הריבית המרחיבה שלו, בחודש ספטמבר 2009. במהלך תקופה זו הועלתה הריבית במשק בשיעור מצטבר של 2%.


 

הסיבות העיקריות להעלאת הריבית הפעם הן המשך העלייה באינפלציה הצפויה ובאינפלציה בפועל וההאצה בפעילות הכלכלית במשק. ב-30 הימים האחרונים זינקה האינפלציה הצפויה בשוק ההון ל- 12 החודשים הבאים לרמה של 3.5%, זאת לעומת 3.3% בחודש ינואר ו-3% בדצמבר.

 

האינפלציה הממוצעת לשנה הקרובה שחוזים האנליסטים במשק נמוכה יותר ומסתכמת כעת ב-3%, אולם גם היא נמצאת על גבולו העליון של תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%). האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד ינואר 2011 מול מדד ינואר 2010), חורגת גם היא מהיעד ומסתכמת ב 3.6%.

 

עוד ברקע ההחלטה - הצמיחה המואצת במשק. מאומדנים שפרסמה הלמ"ס בסוף השבוע שעבר מתברר כי ברבעון האחרון של 2010 צמח המשק בשיעור שנתי גדול במיוחד של 7.8%, וכי בכל השנה החולפת הסתכמה הצמיחה ב-4.5%. האצת הצמיחה, המובלת על ידי עלייה חדה בצריכה הפרטית, מגדילה גם היא את הלחצים האינפלציוניים. העלאת הריבית הערב נועדה לכן לצנן מעט את הפעילות במשק ולגרום בכך להאטת קצב האינפלציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים