שתף קטע נבחר

רה"מ רוצה את יעקב עמידרור ליועץ לביטחון לאומי

את עוזי ארד יחליף כנראה מפקד מכללות צה"ל לשעבר ואיש ימין מובהק שתומך בהשתלטות מחודשת על עזה. גורמים פוליטיים הגדירו אותו "מיליטריסט" והביעו חשש מעמדותיו

עוד לא יבשה הדיו מעל הידיעות בעיתונים על פרישתו של עוזי ארד מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי, וכבר הערב (יום ב') הצליח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאתר לו מחליף. ככל הנראה, את מקומו של ארד ימלא האלוף (מיל') יעקב עמידרור, לשעבר מפקד המכללות בצה"ל, ובהן המכללה לביטחון לאומי. הוא פרש מצה"ל ב-2002, ובשנים האחרונות הוא ידוע כאיש ימין מובהק, שהביע, בין היתר, תמיכה בכיבושה מחדש של רצועת עזה.

 

 

בלשכת ראש הממשלה הודיעו אמש כי על מקומו של ארד מתמודדים עמידרור וכן המזכיר הצבאי לשעבר, האלוף מאיר כליפי. אלא שכבר אמש, היה ברור כי עמידרור הוא המועמד המוביל, ושמו של כליפי הוזכר רק כדי לתת את התחושה כי נתניהו אכן מתחבט בסוגיית זהות המחליף. בלשכה אמרו כעת כי נתניהו נפגש עם עמידרור, "אחד המועמדים המובילים", וכי הוא ייפגש עם מועמנים נוספים טרם קבלת ההחלטה על המינוי.

 

במערכת המדינית מיהרו להזכיר כי כליפי עזב את לשכת ראש הממשלה, אחרי שאולץ לעמוד מאחורי הודעה שקרית בדבר "היעלמותו" של ראש הממשלה נתניהו, בעוד שהאחרון שנתניהו ביקר בחשאי עם ארד במוסקבה.

 

עמידרור נחשב לאיש צבא בעל ניסיון רב, אולם במערכת הפוליטית יש המגדירים אותו כ"מיליטריסט", ומביעים חשש מפני אופיו הלוחמני, בעיקר לנוכח העובדה כי לאחר מינויו, הוא יהפוך לאחד האנשים הקרובים ביותר לאוזנו של ראש הממשלה בכל הקשור לנושאים המדיניים והביטחוניים הרגישים ביותר.

 

גם בתחום המדיני, נחשב עמידרור לנץ, שלא נראה שידחוף בכל הכוח להתקדמות במסלול המשא-ומתן מול הפלסטינים. על המצב ברצועת עזה שאחרי השתלטות חמאס, הוא אמר כי "האינטרס הישראלי הוא ליצור מצב שבו ההתחזקות של חמאס לכדי דמוי חיזבאללה לא תתממש. צריכה להיות נכונות להישאר בשטח במשך שנים. אם אין יכולת להישאר בשטח - והמטרה היא להיכנס ולצאת - עדיף לא להיכנס בכלל. מי שמחליט פה, צריך לקבל החלטה קשה ביותר, כי המשמעות היא מלחמה קשה, ולאחר מכן הישארות ארוכת שנים בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
יעקב עמידרור
צילום: שלום בר טל
מומלצים