שתף קטע נבחר

ארגונים יצהירו על מימון זר: "אין פה סתימת פיות"

זמן קצר אחרי שנתניהו גרם לדחיית ההצבעה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל, אישרה הכנסת חוק הקובע כי על עמותות וארגונים להצהיר על תמיכה כספית מחו"ל. ח"כ כבל: "זהו חוק פחדני". השר איתן: "אין חציית קווים אדומים"

ועדת חקירה פרלמנטרית כנראה לא תקום, אבל ארגוני השמאל והימין יחויבו לדווח על כספים שיקבלו מחו"ל. אחרי שראש הממשלה התייצב מול שר החוץ וגרם לדחיית ההצבעה על הצעת ישראל ביתנו, אישרה הערב (יום ב') הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, בקובעת כי "עמותה או חברה יחויבו לדווח בכל רבעון לרשם העמותות על תמיכה כספית מישות זרה".

 

 

40 חברי כנסת תמכו בהצעה, לעומת 34 שהתנגדו. ח"כ איתן כבל מהעבודה הצביע נגד החוק ואמר, כי "זה לא חוק מקארתיסטי, אבל זהו חוק פחדני. זאת חקיקה לא סבירה. אנחנו צריכים להפסיק להיות עם מפוחד, עם נרדף. אנחנו חזקים. שבוע אחרי שבוע, פעם אחרי פעם, עולים חוקים כאלה". ח"כ יצחק וקנין מש"ס הוסיף כי "אין בו כלום בחוק הזה, הולכים אחרי הגחמות של ליברמן".

 

השר מיכאל איתן השיב לכבל בשם הממשלה ואמר: "קשה לי לשכנע אותך איתן כבל. ההתנגדות שלך לחקיקה לא במקומה. על מנת לשקף הסכמה רחבה, קבענו חקיקה שאין בה כדי לחצות את אותם קווים אדומים, חקיקה שקופה". הוא טען כי בעבר היו ארגונים שהודיעו כי הם יקבלו את הצעד הזה, אולם ח"כ ניצן הורוביץ השיב לו: "זה לא מה שהם אמרו. אתה מציג את זה לא נכון".

 

לדברי הורוביץ, הארגונים "היו צריכים לבחור בין דבר לכולירע, אז הם הסכימו". השר איתן אמר, כי "יכול להיות שאתה והם הייתם מעדיפים שהחוק הזה לא יעלה. אבל, כשהחוק הזה עלה, השאלה היא אם הם מתביישים במה שהם עושים. לדעתי חובת השקיפות היא חובה ראויה. בארה"ב חובת השקיפות הרבה יותר חמורה. לא הלכנו עד לשם".

 

ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, שמוקדם יותר הודיעה סיעתו על דחיית ההצבעה על הצעתם להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ארגוני השמאל, אמר בדיון: "אני שומע את המסתייגים ואני חייב לומר שאני מופתע. האם אתה יודע ח"כ כבל שהחוק נעשה בהסכמות עם מי שייצג אתכם אז ח"כ הרצוג. התחייבתי שלא אביא את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, אלא אם יחול על כולם (...) אין פה סתימת פיות בחוק הזה. אין שום בעיה לימין או לשמאל, יצביעו בעדו וכולם יהיו כפופים לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ כבל. "להפסיק לפחד"
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
אלקין. מחייב את השמאל - והימין
צילום: גיל יוחנן
"חובת השקיפות". השר איתן
צילום: גיל יוחנן
"בחירה בין דבר לכולירע". ח"כ הורוביץ
צילום: משה שי
מומלצים