שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רעש האדמה בניו זילנד: חשש כבד לחיי ישראלי

  במשרד החוץ קראו לישראלים השוהים בקרייסטצ'רץ', בה התרחש רעש האדמה, לעזוב את העיר מייד ולהתרחק. חבריו של מטייל ישראלי התקשרו למשפחתו ומסרו שנהרג. שני מטיילים נוספים נפגעו קל

  חשש כבד לחיי ישראלי בניו זילנד: במשרד החוץ בירושלים מנסים לברר מה עלה בגורלו של ישראלי, ששהה באזור האסון בעיר קרייסטצ'רץ' שבניו זילנד, שבה נספו לפחות 65 בני אדם ברעש אדמה. חבריו של הישראלי התקשרו למשפחתו ומסרו שהוא נפגע ונהרג, אך עדיין לא נמסר אישור רשמי לכך. מלבדו, נפגעו עוד שני מטיילים ישראלים באורח קל.  בנוסף, מסר נציג חב"ד ל-ynet שבית חב"ד קרס לגמרי. שלושה בני אדם נחלצו מהמקום בלא פגע.

   

  • עדכוני חדשות שוטפים גם בעמוד ynet בפייסבוק

   

  על-פי מידע ראשוני שעדיין לא אושר במשרד החוץ, מדובר בצעיר מאזור חדרה שטייל במדינה יחד עם שני חבריו ובת זוגו של אחד מהם. זמן קצר לפני שרעש האדמה פקד את קרייסטצ'רץ', נסעו הארבעה ברכב ברחובות העיר. בשלב מסוים עצרו, ושלושה מהם יצאו מהרכב. דקות לאחר מכן התרחש רעש האדמה. כתוצאה מכך, המטייל שנשאר ברכב נהרג, וחבריו שתפסו מסתור ניצלו. לאחר שרעש האדמה פסק, חזרו השלושה לרכב ומצאו את חברם ללא רוח חיים. 


  רעש האדמה בניו זילנד. חשש כבד לחיי ישראלי (צילום: רויטרס)

   

  הם מייד יצרו קשר עם בני משפחתו ומסרו להם את הבשורה המרה. "מדובר במידע ראשוני בלבד", אמרו תושבים ביישוב ל-ynet, "אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות מה קרה במקום, אנחנו ניזונים משמועות". הם ציינו כי "בני משפחתו של ההרוג יודעים כבר על הטרגדיה, קשה לנו לעכל את מה שקרה".

   

  בשיחה שקיים עם ynet, מסר שגריר ישראל במדינה, שמי צור, כי כל הישראלים התבקשו לעזוב מייד את העיר. "ביקשנו מהישראלים בקרייסטצ'רץ' לעזוב את העיר. פשוט לקחת רכב ולהתרחק כמה שיותר. עם האחרים אנחנו בקשר ואני מקווה

  שבשעתיים הקרובות יגיע למקום הקונסול וינסה להגיע לכל ישראלי שנמצא שם, כי אכן יש חשש לנפגעים".

   

  צור עדכן כי רעש האדמה התרחש בשעה 13:00 (שעון מקומי). "שעת שיא שאנשים נמצאים במקומות עבודה, בתי ספר והתחבורה ערה", מסר השגריר, "בתים רבים קרסו ברחובות הראשיים, יש הרס גדול ונפגעים. יש עדיין לכודים וכל כוחות הסיוע מתגייסים במאמצים אדירים למצב החירום".

   

  יותר מ-120 מטיילים ישראלים נמצאים בעיר

  לדבריו, "מכיוון שאנחנו ידענו שאת קרייסטצ'רץ' פוקדים צעירים ישראלים רבים וכי המצב שם קשה, שלחתי לשם את הקונסול שלנו, אך מכיוון ששדה התעופה יצא מכלל פעולה, הוא עשה את דרכו לעיר קרובה, במרחק שלוש-ארבע שעות, משם יגיע ברכב על מנת לאמוד את המצב מקרוב ולסייע לישראלים. הקונסול יעבור גם בבתי חולים וברשויות על מנת לנסות ולאתר נפגעים ישראלים".

   

  צור גם סיפר על המאמצים לאתר ולסייע לישראלים באזור האסון. "יצרנו איתם קשר באמצעות רב של חב"ד במקום, אנשי קשר בעירייה וידידי ישראל מכל מיני ארגונים. ביקשנו להעביר להם מידע ולרכזם במקום בטוח, בו ניתן לקבל סיוע. כל מי שהגיע לנקודת המפגש מסר שם את פרטיו המלאים ואת השמות העברנו לחדר המצב בירושלים. גם כעת אנו מבקשים מכל ישראלי ליצור קשר עם המשפחה שלו".


  "במרכז העיר לא נשאר בניין עומד" (צילום: רויטרס)

   

  בירושלים מעריכים שכעת שוהים בעיר השלישית בגודלה במדינה בין 150-120 מטיילים ישראלים. מאז שדווח על רעש האדמה בניו זילנד, התכנס חדר המצב במשרד החוץ על מנת לקשר בין המשפחות בארץ ליקיריהם שנמצאים באזור האסון. גורמים בחדר המצב מסרו כי עד כה התקבלו כבר מאות פניות מאז שעות הבוקר וקונסול ישראל בניו-זילנד נמצא בדרכו לאזור האסון.

   

  בעקבות רעש האדמה, משרד החוץ הציע לממשלת ניו זילנד סיוע בפעולות החילוץ ואספקת תרופות, מזון, ואמצעים להתמודדות עם אסונות. ממשלת ניו זילנד הודתה על היוזמה, אך דחתה אותה ומסרה כי בשלב זה מספיק הסיוע שמגישתה שכנתה אוסטרליה."בניו זילנד מודעים היטב לרצוננו להושיט יד בשעת אסון. אנחנו נמצאים איתם בקשר, וערוצי התקשורת נשארים פתוחים", מסר מנהל המחלקה לתקשורת ישראלית למשרד החוץ, יוסי לוי.

   

  מוקדם יותר, הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את הגורמים הרלוונטים השונים לבדוק כיצד ניתן לעזור לרשויות המקומיות בפעולות החילוץ ובהגשת סיוע לישראלים בפרט.במקביל, התקשר שר החוץ, אביגדור ליברמן, למקבילו הני זילנדי, מוראי מק'קולי, ואמר כי "ישראל משתתפת בצערה של ניו זילנד על האסון". בשיחה שב ליברמן והציע את הסיוע הישראלי וגם הודה על העזרה שהגישו הרשויות המקומיות לאנשי השגרירות באיתור ובזיהוי הישראלים באזור.

   

  "העיר הרוסה כמעט לגמרי"

  העיר קרייסטצ'רץ' וסביבתה נחשבים ליעדים פופולריים ביותר בקרב מטיילים, בין היתר משום ששם צולמה טרילוגיית הסרטים "שר הטבעות", ורבים מהם הגיעו לאזור בעקבות פסטיבל גדול שנערך בימים האחרונים. לאחר רעידת האדמה, התפנו ישראלים רבים לפארקים סמוכים, הרחק ממבני המגורים שבסכנת קריסה.

   

  "עכשיו זו עונת התיירות שם, הקיץ, כך שהמקום מושך הרבה תיירים", סיפרו גורמים במשרד החוץ, "אנחנו יודעים שאתמול בערב היה במקום קונצרט של הזמר דון מקלין, לשם הגיעו ישראלים רבים".

   

  בנוסף, כתוצאה מרעש האדמה, בית חב"ד בעיר קרס לגמרי. "זו רעידה רצינית ביותר, העיר הרוסה כמעט לגמרי, במרכז העיר לא נשאר כמעט בניין עומד", סיפר ל-ynet איש בית חב"ד בקרייסטצ'רץ' שמוליק פרידמן, אשר ניצל יחד עם עוד שני אנשים ששהו במקום. "איכשהו ניצלנו והצלחנו לצאת, הבניין פשוט קרס לחלוטין, יש המון נזק, המון נפגעים בעיר".


  בית חב"ד קרס. "בנס יצאנו משם" (צילום: AP)

   

  למרות שבדרך כלל הוא מלא באנשים, בשעת רעש האדמה, בית חב"ד היה יחסית ריק. "יותר ממאה אנשים היו ביום שישי בערב", אמר פרידמן, "נס שהוא היה כמעט ריק שזה קרה. בנס יצאנו משם,

  הכל נהרס".

   

  בינתיים, הרשויות בניו זילנד הכריזו על מצב חירום וכוחות צבא נפרשו באזור האסון, כדי לסייע לתושבים להתפנות ולנסות לחלץ לכודים. ראש הממשלה, ג'ון קי, הביע צער על האסון הכבד: "הקהילה שלנו שרויה ביגון מוחלט. אנחנו צריכים להתאחד ולתמוך זה בזה, כפי שהקהילה הזו עשתה בעבר ותעשה בעתיד".

   

  ראש העיר קרייסטצ'רץ' סיפר שהרגיש את האדמה רועדת ומיד נשכב על רצפת משרדו. "לאחר מכן יצאתי אל הרחוב, שם ראיתי הרבה אנשים מבוהלים ומבולבלים", סיפר פרקר. "נמסר לי שאנשים בתוך בניין העירייה נפצעו", אמר ראש העיר, והוסיף ש"יהיה בעיר שברון לב גדול. זה יום קשה מאוד לכולנו ברמה האישית, ואני צופה שמניין ההרוגים עוד יעלה".

   

  מספר הטלפון של חדר המצב בירושלים לבירור פרטים: 02-5303155

   

  Read this article in English 

   

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, אביאל מגנזי, רענן בן צור ואטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים