שתף קטע נבחר

הספינות האיראניות בים התיכון. ארה"ב: מודאגים"

המשחתת "אלוואנד", המצוידת בטילי טורפדו, מתקרבת לסוריה, ביחד עם אוניית המשא "חארג". אחרי שחצו את תעלת סואץ, הגיב דובר מחלקת המדינה: "מודאגים מהתנהגות טהרן". צבא איראן: "ישראל הוכתה בתדהמה מהגעת הספינות"

ספינות הקרב הראשונות שחצו את תעלת סואץ מאז המהפכה ב-1979, נכנסו הערב (יום ג') למימי הים התיכון, בדרכן לסוריה. גורמים מצריים רשמיים בתעלה מסרו כי המשחתת "אלוואנד" ואוניית המשא "חארג" יצאו מהתעלה המקשרת בין ים סוף לים התיכון, והן ממשיכות בדרכן צפונה.

 

ארצות-הברית הודיעה כי היא עוקבת מקרוב אחר תנועותיהן של שתי הספינות, אך דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, הבהיר שההחלטה לשוט בתעלה נתונה למצרים ואיראן. "אנחנו תומכים בחופש השיט, כך שההחלטה לאפשר להן לעבור את התעלה היא בין איראן ומצרים", אמר קראולי. "ברור שיש לנו דאגות לגבי ההתנהגות של איראן באיזור ונעקוב בצורה מדוקדקת על מנת לראות את ההשלכות של השיט הזה".


אחת משתי הספינות חוצות את תעלת סואץ, היום (צילום: AFP)

 

ממלא מקום מפקד צבא איראן אמר כי ישראל הוכתה בתדהמה מנוכחות ספינות חיל הים האיראני בתעלת סואץ, "ולכן החלה במסע תעמולה שלילי בימים האחרונים". עבד אל-רחים מוסווי הוסיף כי על מדינות המערב להבין שצבא איראן "מוכן להגן על שאיפות המשטר הקדוש של הרפובליקה האיסלאמית". לדבריו, מעבר הספינות בתעלה הושג הודות להכוונתו של המנהיג העליון, אייתוללה עלי חמינאי, "וגבורתם של אנשי הצוות הצעירים".

 

על פי סוכנות הידיעות האיראנית "פארס", ה"חארג" יכולה להעביר מטען בסדר גודל של 33 אלף טונות, ועל סיפונה יכולים להיות עד 250 איש ועד שלושה מסוקים. המשחתת, גם היא מתוצרת בריטית, מצוידת בטילי טורפדו ובטילים נוספים נגד ספינות. לדברי גורמים דיפלומטים איראנים, הספינות אמורות לשהות "זמן קצר" בסוריה.

 

גורם ביטחוני מצרי מסר בסוף השבוע כי קהיר החליטה לאפשר לשתי הספינות

לעבור את התעלה לים התיכון. הודעת קהיר הגיעה לאחר שורת דיווחים סותרים, בתחילתם נאמר כי מצרים ביטלה את מעבר הספינות האיראניות. איראן טענה בהמשך כי הרשויות המצריות "לא מצאו שום פגם" בכך שהספינות יעברו בתעלה.

 

ביום ראשון התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למעבר הספינות בתעלה, לאחר ששר החוץ שלו, אביגדור ליברמן, כינה את הגעתן לסוריה "פרובוקציה". "אנחנו יכולים לראות עד כמה האזור הוא בלתי יציב", אמר ראש הממשלה נתניהו. "איראן מנסה לנצל את המצב שנוצר ולהרחיב את השפעתה על-ידי שתי אוניות המלחמה בתעלת סואץ. ישראל רואה צעד זה בחומרה".


פורסם לראשונה 22/02/2011 19:59

 

בהכנת הידיעה השתתף דודי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשחתת אלוואנד. מצוידת בטורפדו
צילום: רויטרס
חארג בתעלה, בדרך לסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים