שתף קטע נבחר

מכירה פומבית: 50 שנה לאדם הראשון בחלל

ברחבי העולם יציינו באפריל הקרוב יובל שנים לשיגור האדם הראשון לחלל - תאריך שנחשב לחג לאומי במדינות ברית המועצות לשעבר, שמתגאה בקוסמונאוט הראשון יורי גגרין. כעת מוצעת למכירה פומבית החללית ששימשה את הרוסים בחזרה הגנרלית החשובה לקראת האירוע ההיסטורי

שבועות מספר לפני שהאדם הראשון נשלח לחלל החיצון באפריל 1961, ערכה בריה"מ חזרה גנרלית ושיגרה העתק של החללית המפורסמת שנשא בובת קוסמונאוט שנראתה כמו הדבר האמיתי וכלב חי.

 

החללית "ווסטוק 3KA-2", אחות תאומה לחללית מדגם 3KA-3 שנשאה את הקוסמונאוט המפורסם יורי גגרין לחלל, תוצע למכירה פומבית בניו-יורק ב-12 באפריל, אז יציינו ברחבי העולם 50 שנה לשיגור ההיסטורי.


ווסטוק 3KA-2 בבית המכירות הפומביות בניו-יורק. כמה מיליונים והיא שלכם (צילום: AP) 

 

הקפסולה שנחרכה במהלך המשימה עם כניסתה מחדש לאטמוספירה של כדור הארץ, תוצג בבית המכירות הפומביות Sotheby's ועל פי ההערכות תימכר בסכום של בין 2 ל-10 מיליון דולרים. מהמקום נמסר כי הבעלים, המבקש להישאר אנונימי, קנה את החללית מהרוסים לפני מספר שנים וכעת עם ציון יובל שנים למשימה ההיסטורית, הוא הרגיש שהגיע הזמן למכור אותה הלאה.

 

פנים הקפסולה הכיל בעבר מיכשור במשקל של כ-1,800 קילוגרמים, אולם הוא כבר הוצא מן החללית מטעמים בטחוניים. החללית עצמה, שנותרה תחת מעטה סודיות עד שנת 1986, עשויה מסגסוגת אלומיניום וקוטרה כ-7 רגל.

 

הנוסעים המקוריים של החללית כבר אינם נמצאים בה מזמן: הבובה "איוון איוונוביץ'" הושאלה למוזיאון החלל בוושינגטון בשנת 1997 והכלבלב שהיה גם כן על החללית, זבזדוצ'קה ("כוכב קטן"), ירד ממנה בשלום לאחר הנסיעה המוצלחת.

 

בשנת 61' ביצעה החללית את טיסת המבחן שלה במסלול נמוך הקרוב לכדור הארץ ונחתה לאחר 115 דקות. 18 ימים לאחר מכן, קפסולה דומה, שנודעה לימים בשם "ווסטוק 1", נשאה את הקוסמונאוט גגרין לטיסת החלל הראשונה בעולם. כמו הבובה, גם גגרין נפלט מן הקפסולה עם חזרתה ארצה וצנח לקרקע. ווסטוק 1 נשמרת כיום במוזיאון ליד מוסקבה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ווסטוק 3KA-2: כמה היא שווה?
צילום: AP
יורי גגרין
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים